Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı saç, cilt ve tırnak da dahil olmak üzere vücudumuzun pek çok farklı noktasına fayda sağlamakla bilinir. Solgun ve mat saçları parlaklaştırır, kuru ciltleri nemlendirir, tırnaklarınıza ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri sağlar. Pekiyi hindistan cevizi yağı faydaları arasında bilmediklerimiz, duymadıklarımız da olamaz mı? Tabii ki olabilir, zira hindistan cevizi mucizevi bir bitkidir ve yalnızca doğum yeri olan tropikal ülkelerde değil, aynı zamanda dünya çapında da adeta bir şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Vücudumuzun ve bünyemizin ekstra korumaya en çok ihtiyacı olduğu bu soğuk kış günlerinde hindistan cevizi yağının mucizevi faydalarını öğrenmenin ve bir an önce uygulamaya koyulmanın tam zamanı.

1. Cilt Kremi Out, Hindistan Cevizi Yağı In

Cilt Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilde faydaları açısından bir numaralı bitkisel yağ olarak adeta nam salmıştır. Masaj yaparak uygulanan ve hem nemlendirici, hem de kasları rahatlatıcı etkisi olan hindistan cevizi yağının, diğer yağların aksine ciltte herhangi bir ters etki yaratma ihtimali yoktur. Özellikle ciltteki kurulukları ve döküntüleri önlemek amacıyla hindistan cevizi yağı kullanmak ideal bir çözümdür. Bununla birlikte hindistan cevizi yağı, sarkık ve kırışık cilt görünümünü engelleyerek adeta anti-aging etkisi yaratır. İçerisinde bulunan antioksidanlar, cildinizde oluşabilecek cilt enfeksiyonlarını ve egzama da dahil olmak üzere pek çok cilt sorununu önler. Özellikle kış aylarında cildinize gereken bakımı verdiğinizden emin olmalısınız.

2. Saç Bakımında Bir Numara

Saç Bakımı Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının saça faydaları da tıpkı cilde olan faydaları gibi saymakla bitmez. Öncelikle bu şifa veren yağ, saçınızın parlak ve güçlü bir biçimde uzamasına yardımcı olan vitaminler içerir ve bu vitaminler sayesinde saçınızdaki protein kaybını minimuma indirir. Düzenli olarak saçınıza hindistan cevizi yağı maskesi uyguladığınız takdirde saçlarınız parlak, gür ve kepeksiz bir hal alır. Pek çok şampuanda ve saç kreminde hindistan cevizi özünün esans olarak kullanılması da bu yüzdendir. Hindistan cevizi yağının kemoterapi sonrası saçı dökülen hastalarda saçları yeniden çıkarken daha sağlıklı çıkması ve saç köklerinin beslenmesi için kullanıldığını biliyor muydunuz?

3. Kalp Rahatsızlıkları

Kalp Rahatsızlıkları Hindistan Cevizi Yağı

“Saçı ve cildi anladık da, kalp rahatsızlıkları da nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet yanlış duymadınız, hindistan cevizi yağı faydalar bakımından yalnızca dış değil, iç organlarımıza da iyi geliyor. Aslına bakarsanız bazı kesimler, hindistan cevizi yağının içerisinde yüksek oranda barındırdığı doymuş yağdan ötürü kalp sağlığına zararlı olduğuna inanır. Ancak gerçek şudur ki, bu yağların aslında kalbe zarardan çok yararı dokunmaktadır. Düzenli olarak ve makul ölçülerde hindistan cevizi yağı tüketimi, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları iyileştirir ve azaltır. Pek çok araştırma, hindistan cevizi yağının menepoz öncesi dönemde bulunan kadınların menepoza girerken sağlıklı bir profil korumasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

4. Duymak İstediğiniz Şey: Zayıflama

Zayıflama Hindistan Cevizi Yağı

Hanımlar, itiraf edin: Yazının başından beri bu maddeyi okumayı bekliyordunuz. Beklentilerinizi karşılıyor ve hindistan cevizi yağı zayıflama rutininizde en sevdiğiniz yardımcınız olacak diyoruz. Hindistan cevizi yağı, obezite ile savaşta etkili bir bitkisel çözüm olarak kullanılırken, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırarak diyet sırasında pankreas üzerinde oluşabilecek stresi ve baskıyı azaltır. Tropikal kıyılarda yaşayan ve düzenli olarak hindistan cevizi yağı kullananlar tam olarak bu sebeple çoğunlukla fit ve sağlıklı bir vücut genetiğine sahiptir.

5. Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, içerisinde barındırdığı anti-mikrobik yağlar ve yararlı asitler sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yağın içindeki diğer mineral ve besin kaynakları da farklı bakteri ve mikroplar ile savaşarak daha dirençli bir bağışıklık sisteminin oluşmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile hindistan cevizi yağı kullanmak isteyenler, yağı doğrudan tüketebilecekleri gibi alternatif olarak hindistan cevizi sütü de tüketerek aynı faydalara ulaşabilirler.

6. Sindirim

Sindirim Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının iç fonksiyonlarımıza getirdiği faydaları en etkili biçimde deneyimleyebilmek için onu yemek pişirirken yağ olarak kullanmamız, en verimli yöntemlerden biri olacaktır. Sıvıyağ ya da zeytinyağı yerine uygun gördüğünüz yemeklere hindistan cevizi yağı katmanız, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirerek daha sağlıklı ve dengeli sindirim fonksiyonları göstermenize yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının içindeki doymuş yağlarda bulunan mikrop önleyici özellikler, sindirme sırasında oluşabilecek bakterilere karşı koruyucu ekti yaratır. Bununla da kalmayan hindistan cevizi yağı, yine sindirim sırasında çeşitli vitamin, mineral ve amino-asitlerin ayrışarak korunmasına da vesile olur.

7. Enfeksiyonlar ve İyileşme

Enfeksiyon Hindistan Cevizi Yağı

Karşınızda hindistan cevizi faydaları arasından bilmediğiniz bir özellik daha: Hindistan cevizi yağı, enfeksiyon barındıran bölgelere doğrudan uygulandığı takdirde vücudun enfekte olan bölümünü toz, kir, hava, bakteri ve virüsler gibi çeşitli dış etmenlerden koruyan, organik bir tabaka oluşturur. Bu tabaka sayesinde hem açık yaralarınız koruma altına alınır, hem de hasar görmüş dokuların onarımı hızlanır. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda ülser, boğaz enfeksiyonları ve zatürre gibi ciddi hastalıklardan doğabilecek bakterileri öldürme özelliğine de sahiptir.

8. Diyabet

Diyabet Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi, kan şekerini dengeleyici özelliği ile bilinir. Bu sebeptendir ki hindistan cevizi yağı, hem tansiyon şikayeti olan hastalar için alternatif tıp metodu olarak önerilmekte, hem de diyabetten muzdarip olanlara tavsiye edilmektedir. Salgılanan ensülin oranlarını dengeli bir biçimde dağıtan bu yağ, kan şekerinin en optimize şekilde vücutta yer bulmasına katkı sağlar. Özellikle organik hindistan cevizi yağı kullanımının diyabet ile mücadele eden hastalarda pozitif değişim gösterdiği çeşitli araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir.

9. Kemik Rahatsızlıkları

Kemik Hindistan Cevizi Yağı

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi hindistan cevizi yağı, vücudumuzdaki önemli mineralleri adeta bir sünger gibi emme ve onları depolama özelliğine sahiptir. Bu minerallerin arasında tabii ki vücudumuz ve sağlığımız için kritik olan magnezyum ve kalsiyum da var. Her iki mineral de kemik gelişimimiz için ziyadesiyle önemlidir ve hindistan cevizi yağı sayesinde daha kolay bir şekilde vücudumuzda dağılarak uzun vadede kemik erimesinin önüne geçmiş olur. Hazır konusu açılmışken belirtelim; özellikle kalsiyum emilimine katkı sağlayan hindistan cevizi yağı sayesinde dişlerimiz de bu mineralin nimetlerinden faydalanır ve daha sağlıklı bir yapıya ve görünüme kavuşurlar.

10. Tırnak Bakımı

Tırnak Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının yabana atılmayacak bir faydası da tırnaklarımıza sağladığı mineral ve vitaminlerdir. İçerisinde kendine has barındırdığı mineraller sayesinde hindistan cevizi yağı ile evde uygulayabileceğiniz manikür ve pedikür kürleri, oldukça kısa bir sürede daha sağlıklı, daha sert, zor kırılan, soyulmayan ve daha bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Yağlı yapısı sayesinde tırnak etlerine uyguladığınızda kolaylıkla emilecek olan bu mucizevi yağ, en az kullandığınız tırnak bakım kremleri ve besleyici ojeler kadar etkili olacaktır. Üstüne üstlük hindistan cevizi yağı içerisinde hiçbir kimyasal madde barındırmadığı için tırnak ve ellerinize tamamen doğal ve organik bir bakım yapmanıza vesile olur.

Hindistan cevizi yağı kullanmaya karar verirseniz, saklama koşulları ile ilgili bilmeniz gereken birkaç tüyo var. Yağ yaklaşık olarak 25 derecelik bir erime noktasına sahip olduğundan dolayı onu buzdolabı yerine oda sıcaklığında tutmakta fayda var. Katı halde satın almış olduğunuz hindistan cevizi yağını güneşte ya da ılık suda eriterek saçınıza veya cildinize uygulayabilir, eritme ile uğraşmak istemezseniz de hazır olarak sıvı formdaki hindistan cevizi yağını satın alabilirsiniz. Bununla birlikte yemeklerinizde kullanmak istediğiniz hindistan cevizi yağını her öğünde ve her yemekte kullanmamaya dikkat etmelisiniz; zira bu takdirde zeytinyağından, sıvıyağdan ya da tereyağından alacağınız faydaları kaybetme riski oluşturursunuz. Hindistan cevizi yağının raf ömrü yeterince uzundur, ancak yine de satın alırken tazeliğini ve üretim tarihini teyit etmenizde fayda var. Sanıyoruz ki tüm bu faydaları okuduktan sonra siz de hindistan cevizi yağı ile daha sağlıklı, bol mineralli ve lezzetli bir hayata adım atmaya hazırsınız, değil mi?

Hindistan cevizi yağı fiyat bilgisi ve çeşitli hindistan cevizi yağı ürünleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı