Japonya Geyikleri

Japonya'nın Geyikleri

Japonya gibi metropollerle dolu bir ülkede sokaklarda özgürce dolaşan geyikler görebileceğiniz aklınıza gelir miydi hiç?

Geyiklerin peşinden koşabileceğiniz, hatta geyiklerin de sizin peşinizden koşabileceği iki yer var Japonya’da. Biri Miyajima diğeri de Nara.

Japonya’da geyiklerin tanrının habercisi olduğu düşünülüyor, bu yüzden de kutsal kabul ediliyorlar. Bir yandan da geyiklerin uğur getirdiğine inanılıyor.

Miyajima, Itsukushima Adası’nda bir kasaba. Hiroşima’dan kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Adaya vardığınızda ‘geyikleri görebilecek miyim acaba?’ diye meraklanmanıza gerek yok. İskeleden çıkar çıkmaz sizi bekliyor olacaklar.

Miyajima Geyik

Miyajima’da vakti zamanında sadece tapınaklarda geyikler için yiyecek bırakılırmış. Geyikler aç kalmış, sayıları azalmaya başlamış. Bunu gören halk her yerde geyikleri beslemeye başlamış. Bu sefer de geyiklerin sayısı hızla artmaya başlamış, kasabada trafik dahil pek çok sorun yaratmaya başlamış bu durum. Çözüm olarak geyiklerin ziyaretçiler tarafından beslenmesi yasaklanmış, tekrar ormana dönecekleri ve doğal beslenecekleri düşünülmüş ama durum pek de böyle gelişmemiş ve pek çok geyik ölmüş. Şimdilerde de ziyaretçilerin elindeki haritaları bile yemeye, çöpleri karıştırmaya meyilli bu sevimli yaratıklar.

Torii Gate

Miyajima’nın tek özelliği geyikleri değil tabi ki. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Itsukushima Shrine’i ve onun denizden yükselen kıpkırmızı torii kapısını görmeden ayrılmak olmaz. Denizin içindeki kapıya gel git sırasında sular çekildiğinde yürünebiliyor da üstelik.

Yapılacak en keyifli şeylerden birisi de Misen Dağı’nda trekking yapmak. Yokuş çıkmayı sevmeyen biriyseniz teleferikle tırmanıp sadece yokuş aşağı yürüyebilirsiniz. Yol boyunca çeşitli tapınaklara girip çıkmak, buralarda dinlenmek de mümkün. Yol boyunca geyiklere ve maymunlara rastlayabilirsiniz.

Nara Geyik

Japonya’nın ikinci geyikli yeri de Nara şehri. Osaka veya Kyoto’dan yaklaşık birer saatlik tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu sevimli şehirde de özellikle Nara Park civarlarında geyikler cirit atıyor. Kah müze kapılarında kah otobüs duraklarında görebiliyorsunuz bu minikleri. Miyajima’dan farklı olarak Nara’da geyikleri beslemek yasak değil. Parkın etrafında pek çok yerde geyikleri beslemek için kullanabileceğiniz geyik krakerleri satılıyor. Geyikler adeta krakerleri yedikçe selam veriyorlar. :) Hatta Japonlar arasında geyikleri krakerleri verirken onların üç kere selamlamasını sağlamak pek makbul.

Kasuga Taisha

Nara da tapınaklarla dolu bir şehir. Özellikle Kasuga-Taisha Shrine mutlaka görmeniz gereken bir yer. Nara Park’tan yürümeye devam edince bir süre sonra kendinizi ormanlık bir alanda bulacaksınız, Shrine bu alan içerisinde yer alıyor ve girişinde her iki yanınız yosunlarla kaplanmış, aralarında geyiklerin dolaştığı taştan fenerlerle dolu bir yolu yürüyorsunuz. Eğer şanslıysanız tapınakta samuraylara ve onların yarışmalarına denk gelebilirsiniz. Bir de bu tapınak Japon düğün fotoğrafçıları için popüler destinasyonlardan biri.

Todaji Temple

Nara için diğer bir önerim de Toda-ji Temple’ı görmeniz. Görkemi karşısında çok şaşıracaksınız. Bundan yüzlerce yıl önce ahşaptan yapılan bu tapınak gerçekten hayret uyandırıcı. Bu tapınak da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve 1998 yılına kadar Dünyanın en büyük ahşap yapısı ünvanına sahipmiş. Zamanda geriye doğru bir yolculuk için ideal yerlerden biri.

Nara, özellikle Osaka’daki insan kalabalığı ve hareketli yaşamın yorucu geldiği anlarda kaçıp rahatlayacağınız oldukça huzurlu bir yer. Hem belli mi olur belki geyikler size şans da getirir…

Sizin de Japonya’nın geyikleri hakkında söylemek istedikleriniz varsa, yorum bölümünde buluşalım! :)

Tayland’dın Bir Fil Cenneti: Chiang Mai yazımızı okumayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı