Sereserpe Köftecisi

Ankara Sereserpe Köftecisi

Bu yazıdaki kahramanımız, önce gözlerimize, sonra midemize bayram ettiren, Türk mutfağının olmaza olmazı köfte! Güzel ülkemizin güzide mutfağına ait 291 farklı çeşitte köfte olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu kültürünün şekil verdiği zengin sofra kültürü en büyük servetlerimizden bir tanesi. İşin sırrı her zaman biraz gizli tutulsa da, çeşit çeşit köfte yemeğine birçok yörede rastlamak mümkün. Her birinin adı köfte fakat birbirinden ayrışan lezzetlere sahipler. Ankara Sereserpe Köftecisi Bostancı’daki mekanında misafirlerine eşsiz lezzetler sunuyor. Mekanın çok eski bir mazisi yok. Ancak sunulan lezzetli köftelerin mazisi hayli eski. İşletmeci Murat Bey aslen Ankaralı. Yıllarca Ankara’da profesyonel iş hayatını sürdürdükten sonra tatil vesilesi ile İstanbul’a gelmiş. Bir gecede verdiği kararla Ankara’nın efsane köftesini, Bostancı’da misafirlerine servis etme heyecanı ile çalışmalarına hızlıca başlamış ve kısa süre içerisinde Ankara havasını İstanbul’a taşıyarak, bu şirin restorana can vermiş.

Ankara Sereserpe Köftecisi

Mekan, dekoru ile Ankara havası barındırıyor. Duvarlar Ankara’nın tarihi fotoğrafları ile dolu; Ulus, Kızılay, Maltepe, Çankaya’dan fotoğraflar göze çarpıyor.  Mekanın kapalı yeri olduğu gibi, caddeye bakan bir de çardak alanı bulunuyor. Ahşap masa ve sandalyeler samimi bir hava yaratıyor.

Peki nedir Ankara Sereperpe Köftecisi’nin alametifarikası? Elbette her köşe başında köfte yiyebileceğimiz bir restoran var. Bunun için neden lezzet severler Bostancı’ya yolunu düşürmeli diye sorarsanız, burası gerçekten salaş yemek yemenin keyfine varacağınız nadide yerlerden biri. Burada sunulan lezzetleri yemek için, tabak, çatal, bıçak kullanmıyorsunuz. Her şeyi ellerinizle yiyiyorsunuz. Elle yemek yemenin keyfine vardığım ve tadını asla unutamadığım yerlerden bir tanesi Denizli’deki Kocabaylar Kebap Salonu’ydu. Saatlerce pişen tandır eti, kağıdın üzerine konan tırnak pidenin içinde geliyor ve ellerinizle bir güzel yiyorsunuz. İşte burası da tam o konseptte keyifli bir yer. Açıkçası birçok yemeğin tadının elle yerken daha iyi çıktığını söylemem gerekiyor!

Ankara Sereserpe Köftecisi

Siz köfte siparişinizi verdikten kısa bir süre sonra sunum hazırlıkları başlıyor. Köftelerin pişmesini beklerken, elinde yeşilliklerle dolu süzgeç ile gelen garson, hepsini masanın üzerine serilmiş kağıdın üzerine bırakıyor. Çeri domates, marul, maydanoz, kuzukulağı, göbek, yeşil soğan, turp masada yerini alıyor. Göbek marul, kolayca yenebilsin diye bıçakla dört parçaya bölünüyor. Malzemenin üzerine bol limon sıkılıyor. İsterseniz yağ ve nar ekşisi de ilave edip tatlandırabilirsiniz. Bu arada yeşilliklerin yarısını yemeden masaya köftelerin gönderilmeyeceğini de belirtmek gerek. Tüm müdavimlerin bildiği ve kabullendiği bu kuralı ben de çok sevdim!

Başrol kahramanımız olan köftenin sunumu da bir o kadar güzel. Aynı ızgarada kızartılan ekmek üzerine konulan köfteler hızlıca masada yerini alıyor. Köfteyi ekmek arası veya dürüm şeklinde yememenizi öneriyorum. İşin lezzetine varmak istiyorsanız her şeyi bütün halinde yemeyin. Masadan bir tutam ekmek içine bir köfte, içine kuzukulağı ve domates koyup, parça parça yemek oldukça keyifli ve doyurucu!

Ankara Sereserpe Köftecisi

Köftelerin damak çatlatan lezzetinin öncüleri; kaliteli kıyma ve kıymanın harcına katılan baharat çeşitlerinin uyumu olmuş. Köfteler gerçekten bir harika.

Yemeğin üzerine tatlılardan kabak tatlısını mutlaka denemelisiniz! Küçük parçalara bölündükten sonra kireçte bekletilen çıtır kabak tatlısını her gördüğüm yerde mutlaka denerim. Çıtır çıtır, akide şekeri gibi yemesi çok keyifli ve masum. Burada da hakkını vermişler. Servis edilmeden önce dilerseniz üzerine tahin ve ceviz ekletebilirsiniz.

Ankara Sereserpe Köftecisi

Fiyat konusunda cepleri zorlamayacak bu şirin esnaf lokantası, öğle saatinde servise başlıyor. Akşam 22’ye kadar güler yüzlü çalışanları ile hizmet vermeye devam ediyor.

Adını sereserpe sunum şeklinden alan, tabak, çatal, kaşık kullanılmayan Ankara Sereserpe Köftecisi keşfetmenizi bekliyor! Afiyet olsun!

Sereserpe Köftecisi Adres: Bostancı, Prof. Ali Nihat Tarlan Sokağı No:87, 34744 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 658 77 00

En iyi cağ kebabını mı arıyorsunuz? Sizi şu tarafa doğru alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı