Yeni Çıkan Kitaplar: Aralık/2016

Yeni Çıkan Kitaplar

2016 yılının son çıkan kitapları ile sizlerleyiz. Kasım ayındaki kitap fuarından sonra, sanal kitap fuarına rağmen, yayıncılık piyasası biraz hız kesti ama hala güzel kitaplar çıkıyor. Aralık ayı yeni çıkan kitaplar listemiz biraz kuramsal ağırlıklı oldu, ufkunuzu açmaya hazır olun.

Yolda, Jack Kerouac

1. Yolda, Jack Kerouac

Yılların kitabı Yolda’yı aralık ayı yeni çıkan kitaplar arasına koymamızın sebebi, Siren Yayınları’ndan Avi Pardo’nun orijinal rulodan yaptığı çeviriyle raflarda yerini alacak olması. Jack Kerouac okumak istiyorsanız bu oldukça ideal bir fırsat gibi görünüyor.

Eksik Şiir İkinci Kitap, Sezen Aksu

2. Eksik Şiir İkinci Kitap, Sezen Aksu

Aralık ayı yeni çıkan kitaplar arasında sürprizler de var. Daha önce de Metis Yayınları’nın bastığı Eksik Şiir’de Sezen Aksu’nun 1975’ten 2006’ya kadar yazdığı şarkı sözleri yer alıyordu. İkinci kitapta 2006’dan sonraki şarkı sözlerinin yanı sıra farklı tarihlerde yazdığı ama bestelenmemiş sözler de var.

soylem-turleri-ve-baska-yazilar-mihail-m-bahtin

3. Söylem Türleri ve Başka Yazılar, Mihail M. Bahtin

Aralık ayı yeni çıkan kitaplar arasında edebiyat eleştirisinin önemli isimlerinden Mihail M. Bahtin’in Söylem Türleri de yer alıyor. Metis Yayınlarından Okan N. Çiftçi çevirisiyle yayınlanan kitap, yazarın “Söylem Türleri” dahil olmak üzere son yazılarının derlendiği bir eser.

insanligin-efendileri-noam-chomsky

4. İnsanlığın Efendileri, Noam Chomsky

Aralık ayı yeni çıkan kitaplar listemizde bir derleme daha. BGST Yayınları’ndan çıkan İnsanlığın Efendileri, ünlü kuramcı Noam Chomsky’nin kitaplarında yer almayan, 1969-2013 yılları arasında yayımlanmış makalelerinden ve konferanslarından meydana getirilmiş.

ust-kattaki-terorist-emrah-serbes

5. Üst Kattaki Terörist, Emrah Serbes

Türkiye edebiyatının popüler isimlerinden biri olan Emrah Serbes, yıl bitmeden aralık ayı yeni çıkan kitaplar listesine girmeyi başarıyor. Kitabına çarpıcı bir isim seçmeyi tercih eden yazar, diğer romanlarında olduğu gibi baş karakter olarak yine bir erkek çocuğunu seçmiş ve romanı onun bakış açısından yazmış.

Karanlık Ruhun Arkeolojisi – İçimizdeki Kötülük, Peter-André Alt

6. Karanlık Ruhun Arkeolojisi – İçimizdeki Kötülük, Peter-André Alt

Sel Yayıncılık’ta aralık ayı yeni çıkan kitaplar arasında kitaplık raflarınızda sağlam bir yer edinecek bir serinin ilk kitabı yer alıyor. Edebiyat bilimcisi Peter-André Alt’ın yedi cilt olarak planladığı serinin üçüncü kitabı Karanlık Ruhun Arkeolojisi – İçimizdeki Kötülük, Şeytan figürünün edebiyatta nasıl yer aldığına ışık tutuyor ve ünlü isimlerim eserleri üzerinden okuma yapıyor. İlk iki kitap aynı yayın evi tarafından basılmış.

Kısa Öykünün Büyük Ustaları, Kolektif

7. Kısa Öykünün Büyük Ustaları, Kolektif

İş Bankası Kültür Yayınları’nda aralık ayı yeni çıkan kitaplar listemizde iki kere yer alacak. Bunlardan biri de İngilizce ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları. Birine yılbaşı hediyesi olarak kitap almak istiyorsanız o kitap bu kitap. James Joyce, Virginia Woolf, Edgar Allan Poe, Mark Twain ve daha nice isimler bu derlemede.

Edebiyata Dair Umberto Eco

8. Edebiyata Dair, Umberto Eco

2016 yılının başında vefat eden ünlü edebiyatçı Umberto Eco, Can Yayınları’nda aralık ayı kitaplar arasında yer alan Edebiyata Dair adlı deneme kitabıyla tekrar aramızda. Dildeki yetkinliğini samimiyetiyle birleştirdiği bu denemeyi Betül Parlak çevirmiş.

oktor Who: Ölüm Şehri; Douglas Adams, James Goss

9. Doktor Who: Ölüm Şehri; Douglas Adams, James Goss

Birinin peşinden “Kitap oku” diye koşmak yerine direkt önüne bırakabileceğiniz bir serinin yeni kitabı da aralık ayı yeni çıkan kitaplar listemizde. Senaryosunu Douglas Adams’ın yazdığı Doctor Who’yu takip ediyorsanız bu kitabı da kaçırmayın.

dunyayla-benim-aramda-ta-nehisi-coates

10. Dünyayla Benim Aramda, Ta-Nehisi Coates

New York Times Çok Satanlarından biri olan Dünyayla Benim Aramda, Monokl Yayınları’nda aralık ayı yeni çıkan kitaplar arasında. Babadan oğula aktarılan duygusal bir mektup kıvamında.

matmazel-de-scudery-e-t-a-hoffmann

11. Matmazel De Scudery, E.T.A Hoffmann

Aralık ayı yeni çıkan kitaplar listemizin sonunda Alman romantik edebiyatçılarının en önemlilerinden biri olan E.T.A. Hoffmann’ın Matmazel De Scudery kitabı var. Yazarın kendine özgü tarzını yansıttığı ve farklı alanlara birkaç kere uyarlanan bu novella, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından, Gülperi Zeytinoğlu çevirisiyle basıldı.

Sizin de önerebileceğiniz kitaplar varsa, lütfen yorum bölümünde bizimle paylaşın! :)

Çağın popüler teknolojilerinden olan e-kitap okuyucu almayı düşünüyorsanız, size sağlayacağı faydaları görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı