Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sonbahar ve kış ayları cildimiz açısından pek de eğlenceli geçmez. Soğuk hava, düşük nem, rüzgâr gibi sert faktörler cildimizin yavaş yavaş nem kaybına uğramasına neden olarak kuruluk, çatlaklar ve bunların sonucunda kanama gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sadece dışarıdaki hava değil, evimizin içindeki sıcak atmosfer de cildimize zarar verme potansiyeline sahiptir. Sıcak ortamdan soğuk ortama ya da tam tersi ani geniş ve değişimler, cilt üzerinde ekstra gerginlik ve stres yaratarak mevsimsel cilt problemlerinin gelişmesine kapı açar. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımı ekstra özen gösterilmesi gereken bir konudur. Eğer sağlıklı, güzel ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız cilt bakımı önerilerini uygulamaya çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

1. Ilık su ile yıkanın.

Ilık Su Cilt Bakımı
“Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?” sorusunun cevabı söz konusu olduğunda su, vazgeçilmez bir etmendir. Kış aylarında sıcacık bir banyonun ne denli güzel geldiğini çok iyi biliriz. Ancak aslında yapmanız gereken, vücudunuzu, o da olmadı en azından ellerinizi ve yüzünüzü soğuk havalarda olabildiğince ılık su ile yıkamaktır. Sıcak su cildinizin nemini ve yağlılık oranını düşürerek onu olumsuz etkilere daha açık hale getirir.

2. Sürekli nemlendirici kullanın.

Özellikle duş ve banyolarınızdan sonra -ve elbette elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra da- hemen nemlendirici uygulaması yapmalısınız. Hafif nemli cildinize uygulayacağınız nemlendirici cilt tarafından daha iyi emilir ve daha sağlıklı bir cilt bakımı yapmış olursunuz. Nemli bir cilde sahip olmak için ürün önerilerimize mutlaka göz atın.

mucizevi yağ göz

L’Oréal Paris Mucizevi Yağ Sıkılaştırıcı Bakım Göz Kremi 15 ml

Cilt ile bütünleşen yumuşak bir doku hissi için L’Oréal Paris Mucizevi Yağ Günlük Göz Bakım Kremi sizleri bekliyor. Arı sütü ve shea yağının ipeksi etkisi cildi sıkılaştırır, besler ve pürüzsüzleştirir. Tüm cilt tipleri için uygundur.

mucizevi yağ yüz bakım

L’Oréal Paris Mucizevi Yağ Günlük Bakım Yağı 30 ml

L’Oréal Paris Mucizevi Yağ’ın en sevilen ürünlerinden olan L’Oréal Paris Günlük Yüz Bakım Yağı, 8 özel yağın bir araya gelmesiyle formüle edilmiştir. Kuru yağ dokusu sayesinde ciltte yağlı bir his bırakmadan cildinizin pürüzsüz ve ışıltılı olmasına fayda sağlar.

L'oreal paris gece serumu

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu

Cildinizin gece de bakıma ihtiyacı var! L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu hem yüzeysel hem de derin kırışıklıklarla savaşarak yaşlanma görünümünün azalmasına yardımcı olur. Sadece 2-3 damla kullanarak cildinizin ihtiyacı olan yenilenmeye destek olur.

3. Evinizin içinde hava nemlendiricisi kullanın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, evinizin içindeki sıcak hava da cildinizin kurumasında etkili olur. Bu nedenle, evinizde en çok vakit geçirdiğiniz oda için bir hava nemlendiricisi almayı ihmal etmeyin. Odanızın nemi, cildinizin nemi için önemlidir ve bu da soğuk havalarda cilt bakımı sürecinin bir parçasıdır.

4. Su tüketimini artırın.

Su Tüketimi Cilt Bakımı

Soğuk havalarda cilt bakımı yalnızca birtakım ürünlerin kullanılması ile olmaz, daha bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Bu açıdan beslenme alışkanlıkları ve günlük olarak tükettiğiniz su miktarı cildinizin neminde ve sağlığında önemli yer tutar. İçine küçük parçalar halinde limon ve salatalık koyarak tüketeceğiniz su cildinize iyi gelecektir.

5. Gece yatmadan evvel mutlaka cilt bakımı yapın.

Her gece her gece cilt bakımı mı olurmuş, demeyin. Gece yatmadan önce hem yüz hem de vücudunuza uygulayacağınız doğru nemlendirici kremler ile cildinizin gece yenilenmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Bununla birlikte yaz aylarında önemsememe eğiliminde olduğumuz bir cilt bakım türü ise ölü derilerden arındırıcı maskeler ve kürler uygulamaktır. Aslında, bu ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Cilt tipinize uygun bir maske ile belirli aralıklarla cildinizin hava almasını sağlamalısınız.

6. Kullandığınız ürünlerin sert olmamasına özen gösterin.

Cildiniz kış aylarında normal zamanlarda olduğundan daha hassastır. Bu nedenle, sert yün ve kumaşlar giymemek, sert el ve yüz sabunları kullanmamak gibi çözümler cildinizdeki iritasyonu azaltarak sorunların önüne geçmenize neden olacaktır. Yüz temizleyicilerinizi de hassas ciltlere özel cilt bakımı ürünleri arasından seçmenizde fayda var. Buna ek olarak yüz ve makyaj temizleyiciler de çoğu zaman cildinizi kurutmaya meyilli yapılarda üretilir. Kışın kullandığınız cilt bakım ürünlerinde dikkat etmeniz gereken cildinizi kurutmayacak, daha nemlendirici odaklı temizleyiciler edinmektir. İşlemin ardından gecikmeden günlük nemlendiricinizi kullanmayı unutmayın.

 7. C vitamini ve çinko alımını artırın.

C Vitamini ve Çinko Cilt Bakımı

Cilt bakımı ürünlerini kullanıp beslenmenize dikkat etmezseniz, istediğiniz sonuca varmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımı sürecinin önemli bir evresi de beslenmenizi C vitamini ve çinko yönünden zengin yiyecekler etrafında şekillendirmektir.

8. Cildinizi güneşten koruyun.

Kış aylarında güneş çoğunlukla saklanıyormuş gibi görünebilir, ancak derinlemesine bulutların ardından bile hassas cildinize ultraviyole ışınlarını ulaştırmayı başarıyor. Ekstradan güneş koruyucu kremler kullanmak yerine günlük olarak kullandığınız nemlendiricinin içersinde SPF formülünün olmasına dikkat edin.

Erkekler için özel olarak hazırladığımız cilt bakımı önerilerini henüz okumadıysanız buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı