Salta Gezilecek Yerler

Salta Gezilecek Yerler

Salta, Arjantin’in kuzey batısında, insanı şaşkına çeviren doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Her zevke hitap edecek bir yer bulmak mümkün burada. Özellikle doğa tutkunları ve adrenalin bağımlılarını çok mutlu edecek aktiviteler Salta’da! Salta gezilecek yerler yazımızda Salta’da mutlaka görmeniz gereken yerleri bulacaksınız.

Salta gezilecek yerler için planınızı oluştururken şehir merkezine yarım gün ya da bir gün ayırmanız yeterli. Şehrin ana meydanı olan Plaza 9 de Julio yakınlarında toplanmış durumda gezilecek yerler. Meydandaki Basilica de Salta Katedrali pembe duvarları ile dikkatinizi çekecek.

Katedralden sonra Museo Arqueologia del Alta Montana yani Yüksek Dağ Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Kesinlikle kaçırılmayacak bir müze. Müzenin en önemli parçası 3 adet mumya. Bu mumyalar İnka çocuklarına ait. 1999 yılında Llullaillaco Dağı’nda bulunmuş. Yüzyıllar önce tanrılara sunak olarak öldürülmüş bu çocuklar. Buzların etkisiyle de yıllar boyunca kıyafetleri, saçları, hatta iç organları bile bozulmadan korunabilmiş. Mumyalar, iyi şekilde korunabilmeleri için müzede dönüşümlü olarak sergileniyor.

Salta gezilecek yerler listemizde şehir içinde yer alan keyifli yerlerden biri de San Bernardo tepesi. Kısa bir teleferik yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu tepeden şehrin ve And Dağları’nın manzarasına bakmak son derece hoş.

Salta Gezilecek Yerler El Toro

Özellikle hediyelik eşya alışverişi için gidilebilecek iki adres var. Birisi Balcarce’de Pazar günleri kurulan sokak pazarı, diğeri ise şehrin biraz dışındaki Mercado Artesanal.

Şehir merkezide hızlı bir turdan sonra gelelim şehrin etrafında yapılacaklara. Şehirden uzaklaşmanızla birlikte bu dünyanın dışındanmış izlenimi veren yerlerle karşılaşabilirsiniz. Anlatacağım yerleri gezmenin en güzel yolu araba kiralamak veya turlara katılmak.

Arabanızı aldıktan sonra yönünüzü Cafayate’ye çevirin. Yol üzerinde Quebrada de Las Conchas’tan geçeceksiniz. Değişik şekillerde kayalar, renkli dağlar, dalga dalga kaya oluşumları göreceksiniz. Kurbağa şeklindeki El Sapo, içine girebileceğiniz Anfiteatro, tektonik hareketlerle dalga dalga bir yapıya kavuşmuş Garganta del Diablo mutlaka görülmesi gereken oluşumlar. Yol üzerinde bol bol hediyelik eşya satıcısına da denk geleceksiniz.

Salta Gezilecek Yerler Quebrada de Las Conchas

Cafayate ise Arjantin’in şarap merkezlerinden biri. Özellikle parfümsü kokuya sahip Torrotes üzümü ile yapılan şaraplar enfes bu bölgede.

Cafayate’den biraz daha güneye indiğinizde ise Arjantin’in en ünlü birasının adını aldığı Quilmes Harabeleri’ni göreceksiniz. Dev kaktüsler arasında yer alan harabelerin geçmişi MS 850 yılına dayanıyor. İtiraf etmem gerekirse, kaktüsler harabelerden daha ilgi çekici, çünkü kocamanlar!!!

Salta Gezilecek Yerler Quilmes

Başka bir gün de yolunuzu kuzeye, Jujuy’a doğru çevirin. Burada da yol üzerinde Humahuaca Vadisi’nden geçeceksiniz. Bu vadide rengarenk tepelerle kaşılaşacaksınız. Yedi Renk Tepesi diye geçen bu alan kesinlikle görülmeli. Tepenin hemen yanında kurulu Purmamarca ise el sanatı ürünleri satan dükkanlarla dolu şirin bir kasaba.

Salta Gezilecek Yerler Purmamarca

Yedi renkli tepeden sonra batıya doğru biraz daha ilerleyince Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölünün rakibi Salinas Grandes’e varacaksınız. Burası eğlenceli fotoğraflar çekmek için doğru adres.

Gelelim adrenalin tutkunlarını ilgilendiren kısma. Trenle 4000 metrenin üzerindeki bir yüksekliğe çıkmak, korkutucu viyadüklerden geçmek ister misiniz? Yaklaşık 1200 metre yükseklikteki Salta’dan 4200 metre yükseklikteki La Polvorilla’ya giden trenin eski külüstür hali kalmamış, yenilenmiş ve Tren a las Nubes (Bulutlara Giden Tren) adı ile turistik bir aktiviteye dönmüş. 4000 metrelere çıkıldığında oksijen eksikliğinden dolayı yaşanabilecek sıkıntıları önlemek adına oksijen maskeleri yerleştirilmiş, sağlık ekibi çalıştırılmaya başlamış. Size de kafanız rahat bir şekilde manzaranın tadını çıkartmak kalmış.

Salta Gezilecek Yerler Yedi Renkli Tepe

Adrenalin dolu aktiviteler için gidilebilecek bir başka yer de Cabra Coral Barajı. 95 metre yükseklikteki bu barajda vince bağlı bir halat vasıtasıyla bungee jumping yapabilirsiniz. Barajı besleyen nehirlerden birinde rafting yapmak da mümkün. Bir de baraj etrafında trekking yaparak güzel manzaralı yerlerden geçebilir, en sonunda da kayalara kazınmış tarihi resimlerin olduğu bir alana varabilirsiniz.

Salta’da yapılacak şeyler saymakla bitmiyor. Aktiviteler arasında midenizi de ihmal etmeyin sakın. Salta, Arjantin’in en iyi mutfağa sahip şehirlerinden biri. Kuzeye özgü bazı lezzetleri burada deneyebilirsiniz. Özellikle kış aylarında yapılan bir güveç yemeği olan “locro”, dışı mısırla kaplanmış bir nevi içli köfte olan “tamales” ve mısır, peynir ve baharatlarla yapılan “humita” mutlaka tadılması gereken lezzetler.

Şimdi de Arjantin’in kovboylar şehri Cordoba‘ya uzanıyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı