Kilo Takibi

Kilo Takibi

Kilonuzu tartıdan mı takip ediyorsunuz? Gördüğünüz kilo neyi ifade ediyor? Tartıldığınız saatten, kullandığınız tartı modeline ve vücudumuzun içinde bulunduğu dönemlere kadar bir çok faktörün kilomuz üzerinde etkili olduğunu biliyor musunuz? Çoğu kişi kilo takibi yaparken tartı kullanır ve ekranda beliren numarayı kilo olarak kabul eder. Halbuki vücudumuz işleyen bir makine olarak mevsimlere adapte olur, sağlık sorunları ile baş eder ve yediklerimizin, hareketsizliğimizin faturasını öder bu yüzden kilo takibini yaparken dikkatli olmalı ve akıllıca hareket etmeliyiz. Kilo takibi ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrendikten sonra kilo verme ve diyetler ile ilgili ufkunuzun açılacağına eminiz.

Kilo Takibi Yaparken Bunlara Dikkat!

 • Tartıda gördüğümüz kilo; kas, yağ, su, kemik yoğunluğu ve vücudumuzdaki toksinlerin bütününden oluşur yani ekrana gelen rakamı olduğu gibi yağ kabul etmek son derece yanlıştır.
 • Her gün tartılmayın; düzenli olarak egzersiz yaptığınız, beslenmenize dikkat ettiğini ve genel sağlık durumunuzun iyi olduğu dönemlerde kilo takibi yapmanız uygun olacaktır.

Kilo Takibi

 • Her zaman tartılmayın; kahvaltıdan önce, aç karnına, tuvalete gittikten sonra mümkünse çıplak olarak veya her zaman aynı giysilerle tartılmalısınız.
 • Farklı tartı modelleri ile tartılmayın; piyasada fiyat ve kalite performansına göre bir çok tartı modeli bulunuyor ve ölçümler sırasında az da olsa farklılıklar yaşanabiliyor. Bu yüzden kendinize ait bir tartı ile kilo takibini sürdürmelisiniz.
 • Kilonuzdaki hafif dalgalanmaları önemsemeyin; vücudumuzda dönemsel olarak ödem oluşabilir yada bağırsaklarımız düzgün olarak çalışmayabilir bu durum kilomuzda değişikliklere yol açabilmektedir.
 • Sıkılaşıyorsunuz; düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin kas kütlesi arttığı, yağ oranı düştüğü için kilosu azalmayabilir. Bu durum kilonuzun dengelendiğini, vücudunuzun sıkılaştığını ve beden ölçülerinizin değişmesi anlamına gelir yani kilonuz değişmemiş olsa bile şekilli bir vücudun sinyallerini almaya başlarsınız.

Kilo Takibi

Kilo Takibi ile İlgili Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Vücudunuzun bazı bölümlerini değiştirebileceğiniz gibi bazı kısımlarını değiştirmek maalesef elinizde değil; o yüzden de o kısımları sevmeyi öğrenmeniz gerekecek.
 • 3 günde 5 kilo, haftada 10 kilo ya da günde 2 kilo verdiren diyetlerin işe yaramadığı konusunda sizinle el sıkışmamız gerekiyor. Bu tip diyetlerde vücudunuzdan giden kilo değil sudur; bu yüzden de ilk etapta gerçekten de vaat edilen oranda kilo verdiğinizi zanneder, ancak diyetiniz sona erdiğinde eski yeme alışkanlıklarınıza döner dönmez bazen tek bir günde bile o kiloların tamamını geri aldığınızı fark edersiniz. Gerçekten kilo vermek, sistematik ve uzun vadeli bir süreç ister, egzersizi de asla ihmal etmemek gerekir.

Kilo Takibi

 • Kilo vermek siz yaş aldıkça daha da zorlaşacaktır. Metabolizmanız yaş ile birlikte giderek yavaşlayacak ve kalori yakmak vücudunuz için gitgide daha zor bir hal alacaktır, bu yüzden de kilo takibi yapmak istiyorsanız bu sürece ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.
 • Arkadaşınızda etkili olan bir diyetin sizin üzerinizde de aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Herkesin metabolizma hızı, sindirim sistemi ve bünyesi birbirinden farklıdır, bu yüzden de her bünyenin kendine uygun bir diyet şekli vardır.
 • Kilo vermek için karbohidratlardan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Diyetinize makul miktarlarda karbohidrat değerleri de ekleyerek kilo takibi gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Kilo vermek, kilonuzu korumak ve ideal kilo takibi yapmak için günde en az 7 saat uykuya ihtiyacınız var.
 • Düzenli egzersiz yapmadan kilonuzu kontrol etmeniz ve her daim aynı kiloda kalmanız mümkün değildir.

Birbirinden lezzetli ve diyet dostu diyet yemekleri tarifleri için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı