Koşu Bandı Alırken Bunlara Dikkat!

Koşu Bandı

Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam, mutlu ve dingin bir zihin ve fit bir beden için en önemli unsurlardan biridir. Tempolu yürüyüş ve koşu yapmak ise, başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok bedensel fonksiyonunuza olumlu etkilerde bulunan başlıca egzersizler arasında yer alır. Ancak başta kış mevsimi gibi hava koşulları olmak üzere diğer çevresel etmenler de bir araya gelince bazen egzersiz yapmak imkansız olabiliyor. Düzenli olarak koşu ve yürüyüş yapıyorsanız ya da artık egzersizlerinizi günlük düzeye çekmek ve bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız bütün negatif etmenleri bertaraf etmeniz gerekir. Bu da ancak kendinize ev içinde bir egzersiz alanı yaratmakla olur ki tek mantıklı çözümün bir koşu bandı almak olduğunu biliyoruz.

Koşu bantları ve yürüyüş ve koşu gibi hem kolay hem de tanıdık egzersiz biçimlerini kendi evinizde yapabilmeniz için idealdir. Ancak bir spor salonuna gittiğinizde orada bulunan koşu bantlarını kullanmak gibi değildir eve bir koşu bandı almak. Dikkatlice değerlendirmek, belirli bir bütçe ayarlamak gerekir. Bu yazıda, koşu bandı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Keyifli okumalar!

Ne Kadar Harcamalıyım?

Koşu Bandı
Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında koşu bandına elbette ki ayıracağınız bütçe geliyor. Tavsiyemiz, bütçenizin elverdiği ölçüde en kaliteli koşu bandını almaya çalışmanız. Doğrusunu söylemek gerekirse, koşu bandı fiyatları biraz el yakacak cinsten. Bu yüzden sık sık kampanya ve indirimleri takip etmenizi öneririz. 1000 TL’ye yakın ya da daha aşağı miktarlarda fiyatları olan koşu bantları çok uzun ömürlü olmayabilir. Burada koşu bandını kullanacak kişi sayısı da devreye giriyor. Eğer tek başınıza kullanacaksanız, ucuz koşu bantlarından birini satın alabilirsiniz. Ancak koşu bandını kullanacak kişi sayısı fazlaysa, biraz daha bütçe ayırarak, daha kaliteli ve sağlam koşu bantlarını satın almanızı tavsiye ederiz.

Koşu Bandı Alırken Motora Dikkat!

Koşu Bandı Motoru
Koşu bandı motoru, koşu bandı alırken bakmanız gereken unsurlar arasında en önemlisi. Motorun gücü hem egzersizinizi daha verimli hale getirir hem de koşu bandının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Motorun gücü ve sağlamlığı koşu bandı minderinin takılmadan, rahatça hareket etmesini sağlar ve bu da sizin hareket becerilerinizi artırır. Koşu bandı motoru, ideal olarak en az 1.5 beygir olmalıdır. Ayrıca koşu bandınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için belirli aralıklarla bakımını yapmalısınız. Bakım için ise mutlaka bir koşu bandı yağı edinmelisiniz.

Ebatlar ve Taşıma Kapasitesi

Koşu Bandı Boyutu
Sizin için en uygun olan koşu bandını alırken dikkat etmeniz gereken bir başka faktör de koşu bandının ebatları ve kaç kilograma kadar taşıyabileceğidir. Koşu bandı yürüyüş alanının uzunluğu ve genişliği en az 40×120 cm ebatlarında olmalıdır. Koşu bandınız ne kadar uzun ve geniş olursa, egzersiziniz boyunca o kadar rahat edeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, kilonuzdan daha az taşıma kapasiteli bir koşu bandında egzersiz yapmanız, koşu bandının bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle, koşu bandı alırken mutlaka taşıma kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız. Taşıma kapasitesine uygun olmayan kişilerin koşu bandını kullanmamasına da tittizlikle dikkat etmelisiniz.

Diğer Önemli Faktörler

Koşu Bandı Önemi
Koşu bandı alırken bir diğer önemli husus da hızıdır. Eğer koşu bandını sakin yürüyüşler için değil koşu için alıyorsanız, hız ne kadar yüksekse o kadar iyi olacaktır. Eğim ise %10’a kadar çıkabilmelidir. Piyasada otomatik ve manuel eğimli pek çok koşu bandı modeli bulunmaktadır. Koşu bandının zeminde sabit durduğundan emin olmak için satın almadan evvel deneme imkanınız varsa mutlaka deneyin. Ayrıca kontrol panelinin kolay ve çabuk erişilebilir olması da önemli bir özelliktir; bundan emin olmak için de almadan önce denemeniz tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra zemin türü de önemli bir faktördür. Koşu bandı alırken zemin türü esnek olan cihazları tercih etmelisiniz. Günümüzde doktorların da önermiş olduğu koşu bandı çeşitleri zemin türü esnek olan modellerdir. Zira normal zemine sahip olan bir koşu bandında zamanla kramp, ağrı gibi durumlarla karşılaşmanız çok muhtemeldir.

Ayrıca eğer eviniz küçükse ve yer sorununuz varsa katlanabilir koşu bandı modellerine yönelmenizi öneririz. Ayrıca bir diğer kişisel tercihe bağlı konu da çalışmasındaki sessizliğidir. Daha çok apartman dairelerinde oturanların dikkat etmesi gereken bu konuyu dilerseniz koşu bandı zeminine serebileceğiniz bir koşu minderi ile de çözebilirsiniz.

Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gereken son önemli konular ise güvenlik yani acil durum emniyetinin olmasıdır. Bunun yanında marka ve satış sonrası servis hizmetleri de kullanım aşamasında önemi ortaya çıkan hususlardır.

Soğuk havada dışarıda spor yapmak elbette imkansız değildir. Bunun için ihtiyacınız olabilecek tüyolar yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı