Engelliler İçin Üretilmiş 11 Teknolojik Ürün

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

Hızla gelişen teknoloji, bedensel veya zihinsel birtakım sakatlıkları veya rahatsızlıkları bulunan insanlara da daha konforlu, daha interaktif bir yaşam fırsatı sunuyor. Engelliler için teknolojik ürünler listemizde en yeni ve en kullanışlı gelişmelerden 11 tanesini bulabilirsiniz.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

1. Giyilebilir Parmak Okuyucu

Engelliler için teknolojik ürünler başında giyilebilir parmak okuyucu var. Bu ürün, metinleri okumanıza yardım eden giyilebilir bir alet. İki işlevi var. Birincisi, görme bozuklukları olanların bir kitaptaki veya elektronik cihazda basılı olan metinleri okumalarına yardım etmek. Ayrıca, tercüme aracı olarak da kullanılabilir. Bunu parmağınıza taktıktan sonra her seferde tek bir satırı işaret etmelisiniz.

2. Liftware

Bu ürün, kaşık veya çatal gibi bir aleti taktığınızda kendi kendini sabitleyebilen bir tutacak. Özellikle Parkinson’dan mustarip kişiler için büyük kolaylık sağlıyor. Titremenin etkisini yüzde yetmiş oranında azaltarak yemeklerin hastanın ağzına ulaşamadan dökülmesini kayda değer ölçüde azaltıyor ve kendi kendilerine yemek yiyebilmelerini sağlıyor.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler
Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

3. DynaVox EyeMax Sistemi

DynaVox EyeMax Sistemi engelliler için teknolojik ürünler arasında. Bu buluş, felç, beyin felci ve inme hastalarının sözlü iletişime sadece gözlerini kullanarak katılabilmelerini sağlıyor. Kapsamlı bir göz takip sistemi kullanan cihazda, kullanıcılar ekrandaki klavyeyle temasta bulunabilir, kelime ve kalıplar girebilir. Bunlar daha sonra cihazın metinden konuşmaya çeviri yapan mekanizmasından geçer.

4. Dot – Braille Akıllı Saati

Görme engelliler için teknolojik ürünler arasında Dot’u saymadan olmaz. Braille akıllı saati diyebileceğimiz ürün, e-Braille cihazlarından daha ekonomik ve pratik bir çözüm. Dot, körlerin her an ve her yerde mesajlara, tweet’lere, hatta kitaplara ulaşmalarını sağlıyor. Yeri gelmişken, yenilenebilir Braille ekranları da Braille alfabesini elle veya özel daktiloyla yazma zahmetini ortadan kaldırıyor. Sistem web sitelerini elektronik olarak okunabilir bir Braille yazısına çevirerek web erişilebilirliğine önemli bir katkıda bulunuyor.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler
Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

5. iBot Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

Engelliler için teknolojik ürünler arasına Türkiye’de epeyce işe yarayabilecek iBot da dahil edilebilir. Bu, fiziksel engelliler için üretilmiş, kendini dengeleyebilen ve merdiven çıkabilen bir tekerlekli sandalye. Bu ürün, tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan kişilere hareket özgürlüğü sağlıyor.

6. Talkitt

Konuşma ve dil sorunları olan ve başkalarıyla iletişim kuramayan kişiler için geliştirilen bu cihaz, anlaşılmaz telaffuzları anlaşılabilir konuşmalara çeviriyor. Böylece, onların konuşma güçlüğüne rağmen ne demek istediklerini anlayabiliyoruz.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler
Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

7. Transcence

İşitme engelliler için teknolojik ürünler de var elbette. Bu uygulamayı akıllı telefonunuza indirdiğinizde sesli sohbetler metin olarak ekranınıza geliyor. Uygulama, her konuşmacı farklı renkte bir konuşma balonu ayarlıyor. Böylece, kafa karıştırmayan bir tasarıma sahip bir chat odası izlenimi yaratıyor.

8. Google Sürücüsüz Araba

Çıktığı andan itibaren adından söz ettiren Google’ın sürücüsüz arabası, engelliler için teknoloji alanında büyük bir potansiyeli elinde tutuyor. Bu araba, hem görme engelliler, hem diğer fiziksel engelliler hem zihinsel engelliler için özgür ve güvenli bir seyahat anlamına gelebilir.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler
Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

9. DEKA Robotik Kol

Adı Ginger’dan Segway’e değişen cihazın yaratıcıları boş durmuyor. (Merdiven tırmanan tekerlekli sandalye de onların.) Geleneksel protez kolların yerine çok daha ayrıntılı ve fonksiyonel bir kol üzerinde çalışan ekip dört kilodan hafif ve bir üzümü soyabilecek kadar kontrol sahibi bir kol üretmeyi başarmış.

10. Kapten Plus Ses Aktivasyonlu GPS

Görme bozuklukları olanlar için tek başına seyahat etmek zor olabilir. Yanlış yola sapmak, tabelaları yanlış okumak veya kalabalık yayalar arasında yolu kaybetmek epey olası. Üstünüze takacağınız bu küçük GPS cihazı yol tarifinizi ve konumunuzu sesli olarak anlatıyor. İsterseniz rotaları ve konumları ileride kullanmak üzere kaydedebiliyorsunuz.

Engelliler İçin Teknolojik Ürünler
Engelliler İçin Teknolojik Ürünler

11. Sesame Akıllı Telefon

Sesame akıllı telefon, ön kamerasıyla takip edebildiği hafif baş hareketleriyle kullanılmak için tasarlanmış. Ses kontrolü sayesinde ellerinizi kullanmaya gerek kalmıyor.

2017’de karşımıza çıkacak daha fazla teknolojik ürün için buraya.

Önceki YazıSonraki Yazı