Elektrikli Süpürge Markaları & Modelleri

Elektrikli Süpürge Markaları

Evdeki en büyük yardımcımız, temizliklerimizin başrol oyuncusu elektrik süpürgelerimizi satın alırken, bakmamız gereken birçok özelliği olduğunu biliyor musunuz? Sadece motor gücüne göre değil, marka ve modellere ve tabi ki fiyatlara göre değişkenlik gösteren birçok farklı özelliğine de elektrik süpürgesi satın alırken bakmamızda fayda var. Malum beyaz eşyalarımız sürekli yenilediğimiz, beğenmeyince hemen değiştirebileceğimiz türden gereçler değiller. O yüzden bu hafta sizlerle, elektrikli süpürge markaları, elektrikli süpürge çeşitleri, piyasadaki en iyi elektrikli süpürge önerilerini paylaşacak ve yeni bir süpürge alışverişinize rehber olmaya çalışacağız. Keyifli okumalar!

Elektrikli Süpürge Çeşitleri

Elektrikli Süpürge Markaları Çeşitleri

Kullanım alanına göre birçok farklı elektrikli süpürge çeşidi mevcuttur, bunlardan en bilinenleri, evlerimizde kullanmış olduklarımız şunlardır:

Toz Torbalı Elektrikli Süpürge: Bu elektrikli süpürge çeşidinin avantajı, tozun hapsedildiği bir toz torbasının bulunması. Toz torbalı elektrik süpürgelerinin kullanımı oldukça kolaydır. Ancak kullanımı sırasında toz torbasının doluluğuna göre performansı da değişiklik gösterebilir bu yüzden toz torbasının doluluk durumunu sık sık kontrol etmenizde fayda var.

Toz Torbasız Elektrikli Süpürge: Bu süpürge çeşidinde süpürgenin içinde ayrılmış bir alanda tozlar birikir. Toz torbalı süpürgelere göre performansının daha yüksek olduğu görüşü hakimdir.

El Süpürgesi: Evin tamamı için değil daha küçük alanlar için kullanılır. Kolay kullanımı sayesinde vazgeçilmezdir.

Sessiz Elektrikli Süpürge: 74 dB’den daha az ses yayan süpürgeler bu kategoriye dahil edilir.

Islak Kuru Elektrikli Süpürge: Hem ıslak hem de kuru tüm atıkları emmek için kullanılır. Bu süpürgelerle kuru alan temizliğinin yanı sıra ıslak zeminlerin temizliğini de gerçekleştirebilirsiniz.

Sulu Süpürge: İçerisine su konarak kullanılan süpürge çeşididir. Tozlar suyun içine hapsolur.

Şarjlı El Süpürgesi: Kablosuz şekilde şarj olarak çalışır ve tüm kırıntıları, tozları emmesi için kullanılır. Genellikle mutfak ya da yemek odalarında tercih edilir.

Halı Yıkamalı Elektrikli Süpürge: Halıların, kilimlerin, döşemelerin derin temizliğini yapmak için tasarlanmış halı yıkama makinesidir.

Göreceğiniz gibi ihtiyacınıza ve kullanım amacınıza bağlı olarak tercih edebileceğiniz pek çok elektrikli süpürge modeli vardır.

Elektrikli Süpürge Markaları

Elektrikli Süpürge Markaları Modelleri

Yeni bir elektrikli süpürge alacağımız zaman öncelikle istediğimiz süpürgenin özelliklerini aklımızda oluşturmalı, sonra hepsini bir arada bulabileceğimiz markaları araştırmalıyız. Elektrik süpürgesi markaları ve modellerini araştırırken ilk baktığımız özellik emiş gücüdür. Ortak yanılgımız ise emiş gücünü üzerinde yazılı olan “watt” ölçüsüne bakmamız. Watt ölçüsü, motor gücünü yani tüketilen enerjiyi belirtiyor. Yani watt gücü ne kadar yüksekse, makine o kadar çok enerji harcıyor oluyor ve bu da enerji tasarrufundan uzaklaşmak demek. Bu noktada harflerle belirtilen enerji sınıflandırmalarına dikkat etmemiz gerekiyor.

Emiş gücünü ise, toz toplama sınıfı olarak belirtilen yine harflerle ifade edilen simgelere bakarak anlayabiliriz. Alfabede ilerledikçe verimlilik azalıyor şeklinde düşünebiliriz. Yani A toplama sınıfına sahip bir süpürge, C toplama sınıfındaki süpürgeye göre daha iyi bir emiş gücü sağlıyor oluyor. İkinci kriterimiz ise; torbalı, filtreli, su hazneli çeşitleri arasından hangisine gereksinim duyduğumuz. Ayrıca fırçaların çeşitleri de elektrikli süpürge markaları arasından model seçerken önemli bir kriter. Özellikle evinizi bir evcil hayvan dostunuzla paylaşıyorsanız tüy toplama başlıkları olan süpürgeleri seçebilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri

Elektrikli süpürge önerisi, kişilerin isteklerine göre değişkenlik gösterse de genel kabul bir kez aldığımız ve uzun süre memnun kalarak kullanacağımız bir ürünü hem temizlik hem sağlığımız için en ideal olacak şekilde seçmemiz gerektiği. Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan modeller arasında HEPA filtreli ürünler geliyor. “Yüksek Düzeyde Partikül Yakalayıcı Filtre”  demek HEPA.  HEPA filtreye sahip süpürgeler, çektikleri toz partiküllerini tekrardan havaya karıştırmama konusunda daha başarılı oluyor. HEPA 13, HEPA 14 gibi farklı sınıfları bulunan HEPA filtrelerde sayı değeri arttıkça başarı oranı da artıyor. Bu süpürgeler özellikle toz alerjisi olan kişiler tarafından tercih ediliyor.

Toz Torbalı Elektrikli Süpürge Tavsiyesi:

Elektrikli Süpürge Fiyatları Torbalı

Hala eski usul sevenlerin vazgeçilmezidir toz torbalı süpürgeler. Piyasada en sessiz çalışan elektrikli süpürgeler toz torbalı olanlardır. 50 desibele kadar düşebilen ses seviyesi ile evinizde geceleyin ev halkı uyuyorken çalıştırma imkanı sağlar. Bebekli aileler ve apartmanda yaşayanlar için sessizlik özelliği önemlidir. Ayrıca toz torbalı elektrikli süpürge fiyatları 200 TL’den başlar. Dolayısıyla uygun fiyatlı bir süpürge arayışında olanların da tercihi olabilir. Eğer iyi bir toz torbalı elektrikli süpürge arayışında iseniz; HEPA 13 HEPA 14 filtreli modellere göz atabilirsiniz. Kullanım kolaylığı da sunan toz torbalı elektrikli süpürgelerin torbası; zahmetsizce, tozları kaçırmadan, toza maruz kalmadan temizlenebilme avantajı sunar. Toz torbalı süpürgeler aynı zamanda küçük ebatlı ve hafif süpürgelerdir. Örnek toz torbalı elektrikli süpürge markaları ve modelleri şunlar olabilir:

 1. Nilfisk VP 930 760 W Toz Torbalı Elektrik Süpürgesi, Hepa 13 filtreli, filtre sayısı 2, enerji sınıfı B.
 2. Karcher VC 6 EU Premium Toz Torbalı Elektrik Süpürgesi, enerji sınıfı B.
 3. Siemens VSQ8K432 Elektrik Süpürgesi Toz Torbalı 500 W, Hepa filtre A sınıfı toz emiş performansı, enerji sınıfı B.
 4. Arçelik S 4240 A Toz Torbalı Elektrik Süpürgesi, toz tutma sınıfı D, enerji sınıfı A, Hepa filtre sınıfı H12.
 5. Siemens VSC3A210 Elektrik Süpürgesi Toz Torbalı 600 W kırmızı, yıkanabilir filtre B sınıfı hava filtreleme, enerji sınıfı A.

Toz Torbasız Elektrikli Süpürge Tavsiyesi:

Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri Torbasız

 1. Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 700 W Toz Torbasız Süpürge Enerji Sınıfı / Halıda Çekiş Sınıfı / Sert Zeminde Çekiş Sınıfı: A / C / B, Motor Gücü : 700 W, Ses Seviyesi (dB) : 80, Toz Yayma Sınıfı: A.
 2. Philips Marathon Ultimate FC9925/07 A+AA Elektrikli Süpürge, alerji filtreli.
 3. Fakir Veyron Turbo XL Süpürge Rose, HEPA 13 Filtreli, 750 W.
 4. Samsung VC07K51G0HG/TR Antitangle Elektrikli Süpürge.
 5. Philips Marathon Ultimate Torbasız Elektrikli Süpürge, 2400 W, Hepa filtreli.
 6. Arnica Tesla Premium 14300Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge, Enerji sınıfı: AAA, Hepa filtreli.
 7. Arçelik TSZ 9953 A++ Elektrik Süpürgesi 450 W, Toz tutma Sınıfı: A, Hepa filtre H13.

Sayısız seçenek ve ürün yelpazesinin bulunduğu elektrikli aletler dünyasında, güzel bir ön araştırma yaparaki bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun süpürgeyi kolayca bulabilirsiniz. Elektrikli süpürge markaları ve modelleri araştırması yaparken bu yazının da size rehber olabilmesi dileğiyle… Tüm elektrikli süpürge markaları ve modellerini görmek, fiyatlarını kıyaslamak isterseniz Elekrikli Süpürge kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Ev temizliği nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı yazımızda sizleri bekliyor!

Önceki YazıSonraki Yazı