Akıllı Saat

Akıllı Saat

Teknolojinin hayli ilerlediği günümüzde; akıllı telefonlar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Akıllı cep telefonları birbiri ardına yeni model ve özellikleriyle piyasaya sunulurken; teknoloji devi şirketler teknolojik bir adım daha atarak akıllı saat ve bileklikleri geliştirmeye başladı. En yeni teknolojik ürünlerden olan akıllı saatler, sahip oldukları özellik ve işlevleriyle kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Hal böyle olunca biz de sizler için akıllı saat ile yapabileceklerinizi  derleyerek, iOS ve Android akıllı saat modellerini inceledik. Keyifli okumalar!

Akıllı Saat Ne işe Yarar?

Akıllı Saat Ne İşe Yarar

Herkes de bir akıllı saat furyasıdır gidiyor peki ama “Akıllı saat ne işe yarar?” Aslında akıllı saatlerin işlevi o kadar fazla ki kimileri için olmazsa olmazlar arasına girmeyi çoktan başardı bile. Gelin akıllı saatlerin işlevlerini ve akıllı saatlerle yapılabilecekleri bir göz atalım:

Küçük, küçücük!

Aslında her yeni teknolojik cihaz, bir öncekinden daha hafif ve küçük halde kullanıcılara sunuluyor. Son nesil teknolojik ürünler arasında boyutuyla hayli kullanışlılık sağlayan akıllı saatler, küçücük boyutuyla giyilebilir teknolojinin öncülerinden. Taşınabilirliğinin kolaylığı ve her an yanınızda olması sayesinde teknolojiyle her an iç içe olmanızı sağlayan akıllı saatler, tıpkı bir saat gibi kullanabileceğiniz üstelik saat gibi kullandığınız zamanlarda bile bağlantıyı kaybetmemenizi sağlıyor. Akıllı saatler sayesinde bir şeyler hesaplamak, araştırmak istediğinizde bileğinize bakmanız yeterli.

İletişim Kolaylığı

Akıllı saatler iletişim kolaylığının adeta nirvanası. Akıllı saatler ile arama yapmak, mesaj göndermek, mesaj almak mümkün. Bu da kullanıcılar için iletişimin bileklerde olduğunu ve benzersiz bir kolaylığı getirdiği anlamına geliyor.

Gülümse, çek, sakla

Akıllı Saat Kamera

Akıllı saatinizle tıpkı cep telefonu ya da fotoğraf makineleri ile yaptığınız gibi fotoğraflar çekebilirsiniz. Böylece her an bileğinizde bulunan bir ürün sayesinde hiçbir güzel anı kaçırmazsınız. Ayrıca çektiğiniz görüntüleri hafıza da saklayabilirsiniz.

Müziksiz asla!

Akıllı saat ile yapabilecekleriniz arasında gün içinde belki de en çok yaptığınız eylem de yer alıyor: müzik dinlemek. Bir müzik arşivini her an yanınızda taşımanızı sağlayan akıllı saatler ile müzik daima sizinle. Üstelik eğer akıllı saatiniz su geçirmez özellikteyse duşta, denizde ya da havuzda bile müzik dinleyebilirsiniz.

Karşınızda bir yaşam koçu

Her an yanınızda bulunan bir yaşam koçu hiç de fena olmaz, öyle değil mi? Akıllı saatler ile bu mümkün. Adım ölçer özelliğiyle spor yaparken, koşarken ya da yürürken adımlarınızı takipte olan akıllı saatler ile günlük adım sayınızı ihtiyacınıza göre planlayabilir ve kolayca takibini sağlayabilirsiniz.

iOS Akıllı Saat Modelleri

Akıllı Saat iOS Modelleri

Bilindiği gibi iOS işletim sistemi, Apple’ın kendi cihazlarında kullandığı ve başka hiçbir cihazda bulunmayan bir yazılım. Apple markasına ait akıllı saatler de dolayısıyla iOS yazılım sistemi kullanılıyor. Akıllı saat alanınde öncü konumdaki Apple’ın donanım ve yazılımı bünyesinde yürütmesi özellikle uyumluluk konusunda büyük avantaj sağlıyor.

iOS Akıllı Saat Özellikleri

Akıllı Saat iOS

1. Mesajlaşma ve arama yapma

iOS akıllı saat modelleri ile iletişim kurmak hayli kolay. İster sesli olarak isterseniz de önceden tanımlı seçenekleri ile mesaj gönderebilir ya da aramalar yapabilirsiniz. Bunun için cihazda mikrofon ve hoparlör bulunuyor. Ayrıca dilerseniz çağrılarınızı, saati elinize kapatarak geri çevirebiliyorsunuz. Bunun yanında sahip olduğu dijital dokunuş fonksiyonuyla ekrana çizim yaparak görüntüyü sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.

2. iOS Denince İlk Akla Gelen: Siri

Kullanıcılar tarafından oldukça sevilen Siri, iOS uyumlu akıllı saatler ile de sizinle. Siri’yi ister seslenerek isterseniz de saatde zemberek olarak bilinen parçaya bastırarak aktivite edebilirisiniz. Ayrıca Siri ile arkadaşlarınıza mesaj gönderebilir, yol tarifi alabilir ve yerel aramalar yapabilirsiniz.

3. Zindelik Takibi

Akıllı Saat Uygulamalar

iOS akıllı saat kullanıcıları oldukça sağlıklı! Neden mi? Çünkü, bu saat ile sağlıklı bir yaşam tarzına yöneliyorsunuz. Saatin sahip olduğu uygulamalarla kendinize hedefler belirleyebilir ve yerleşik alıcılarla fiziksel etkinliklerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca saatte ivmeölçer, kızılötesi, kalp atış alıcısı gibi fonksiyonlar da bulunuyor. Bunun yanında saatin zindelik ile ilgili diğer uygulamaları ise şöyle: Size yaktığınız kaloriler veya ne kadar ayakta durduğunuza dair verileri grafik olarak sunan etkinlik uygulaması, koşma ve bisiklete binme gibi sporlar hakkında bilgi veren idman uygulaması.

4. Apple Pay ile Doyasıya Alışveriş

Apple akıllı saat modellerinin en çekici ve ilginç özelliklerinden biri de alışveriş özelliği. Bu özellik ile kart bilgilerinizi Apple bünyesinde saklayabileceksiniz ve hızlı birkaç adımda alışverişinizi tamamlayabileceksiniz.

5. iOS Akıllı Saat Uygulamaları

Apple saatlerin şık arayüzünde küçük, yuvarlak ikonlar olarak görebileceğiniz Apple uygulamalarından yüklü olarak gelenleri arasında takvim, harita, fotoğraf ve müzik gibi uygulamalar yer alıyor. Ayrıca uygulamalara bildirim geldiğinde saat size titreşim gönderecek ya da bileğe vurma hareketi yapacak.

iOS Akıllı Saatlerde Bulunmayan Özellikler

iOS akıllı saatlerde bulunan özellikler hayli cezbedici olsa da bazı özelliklerin yer almaması ile kullanıcılarda hayal kırıklığına yol açabiliyor. Bu özellikler; evrensel uyumluluk, kamera olarak gösterilebilir. Ayrıca Apple’ın tüm ürünlerinde olduğu gibi akıllı saatlerde de fiyatlar, ortalamanın biraz üstünde.

Android Akıllı Saat  Modelleri

Akıllı Saat Android

Android akıllı saat modelleri Android Wear işletim sistemini kullanan cihazlardır. Android akıllı saat modelleri arasında Moto 360, Asus ZenWatch 2, Huawei Watch, Garmin Tactix, Casio Smart Watch, Nixon Mission Smartwatch gibi modeller yer almaktadır. Gelin bunların özelliklerini hep birlikte inceleyelim.

Android Akıllı Saat Özellikleri

Akıllı Saat Android Modelleri

1. Ses Tanıma

Android uyumlu akıllı saatler ile kaydırma ve diğer hareketler dışında ses komutlarını da kullanabilirsiniz. Tüm Android akıllı saat özellikleri arasında basit ses komutlarına karşılık verme bulunmaktadır. Komutların geçerli olması için yapmanız gereken tek şey saatinizi aydınlatmak.

2. Arayüz ve Genel Özellikler

Android Wear her ne kadar bir Android sürümü olsa da arayüz düzenlemesinde epey fark bulunuyor. Çünkü bu saatler çok daha küçük cihazlar ve eller olmadan da kullanılacağı düşünülerek tasarımlar geliştiriliyor. Android akıllı saatler ile telefonunuzun en yararlı özelliklerine sadece bileğinize bakarak ulaşabiliyorsunuz. Artık bir bildirim geldiğinde ceplerinizi ya da çantanızı kurcalamanıza gerek kalmıyor. Zamanı hızlı yaşamanızı sağlayan bu cihazlar ile ihtiyacınız olan her şey bileğinizde. Ayrıca Andorid akıllı saatlerin görünümünde hava durumu, takvim ve diğer elzem uygulamalar bulunuyor.

3. Uyumluluk ve Telefonsuz Kullanım Kolaylığı

Android Wear işletim sistemi, Android 4.3 ve daha üstü sürümlerle uyumlu olma özelliğine sahip. Hatta iOS 8.2 ve daha üst sürümler için de sınırlı bir iOS uyumluluğu bulunuyor. Ancak birçok modelde bu uyum son derece kısıtlı.

4. Android Wear Uygulamaları

Android akıllı saat uygulamalar hayli çeşitli ve her geçen gün bu çeşitlilik daha da artıyor. Google Maps ve Google Translate gibi temel uygulamaların yanı sıra; Duolingo, Spotify, Evernote, Uber ve Tinder gibi birçok popüler uygulamanın uyumlu versiyonları da Android akıllı saatlerde!

5. Daima Zinde Kalın Diye

Akıllı Saat Android Uygulamaları

Andorid akıllı saat uygulamaları arasında en sevilenlerden biri zindelik uygulaması. Bu cihazların en çok spor yaparken kullanıldığını düşünürsek bu durum çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Standart olarak zindelik özelliklerinin yanı sıra kalp atış alıcıları da bu modeller ile sizleri bekliyor.

Akıllı Saatlerin Dezavantajları

Akıllı saatlerin hayli faydalı özellikleri olsa da, iletişimi kolay kılsa da birtakım dezavantajları da bulunuyor elbette. Bunlardan ilki ekranlarının son derece küçük olması. İşlemi ve takibi zorlaştıran bu küçük ekranların yanı sıra küçük bataryalarından dolayı sık sık şarjının bitiyor olması da bir dezavantaj. Yine de sağladıklarının ağır bastığını düşünürsek meraklıları gönül rahatlığıyla iOS ya da Android bir akıllı saat modeline yönelebilirler.

Akıllı saatlerin teknolojik kardeş ürünü olan akıllı bilekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı