Demeti Meyhanesi

Demeti Meyhanesi

Uzun süredir gitmek istediğimiz Demeti Meyhanesi niyahet gidip görülen yerler listemizde yerini aldı. Baştan belirtelim, tıpkı bir evi andıran bu sevimli ve küçük restoranı tekrar tekrar gidilecekler listesine ekliyoruz!

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, kırmızı pötikareli örtülü masalar, ahşap sandalyeler, boylu boyunca vitrinler, masalardaki taze çiçekler, duvardaki siyah beyaz çerçeveler ve varaklı aynalarıyla içerisi nostaljik bir evi andırıyor. Mekânda iletişimde olduğumuz Nejat Bey de Demeti Meyhanesi konseptinin “ev” olduğunu destekliyor. Konukların birbirini rahatça duyabilmesi için burada müziğin sesi hiçbir zaman çok fazla açılmıyor. Gelen misafirlerin başında garson beklemiyor, herkesin rahat etmesi birinci öncelikleri. Ortama huzur ve sohbet hâkim. En güzel tarafı ise balkon. Mutlaka gündüz veya gün batımında gelip muhteşem manzaranın tadını çıkarmak gerek. Cihangir’de bir apartmanın alt katında bulunan bu ufak meyhanenin alametifarikası nedir diye sorarsanız huzur, manzara ve leziz mezeler diyebiliriz. Ünü İstanbul’u aşan bu mahalle meyhanesine hafta içi ve hafta sonu rezervasyonsuz gitmemenizi öneririz.

Demeti Meyhanesi Cihangir

Mezelerioldukça mütevazı ve renkli. Geniş cam tabaklardaki lezzetler tıpkı anne mutfağından çıkmış gibi sergileniyor. Çok kalabalık değilseniz denemek için yarım yarım da sipariş edebilirsiniz zira hiçbiri kaçırmak istemeyeceğiniz lezzetler. Narin cömertçe kullanıldığı nar salatası göründüğünden de lezzetli. Maydonoz, ceviz ve nar birbirine çok yakışmış.

Demeti Meyhanesi Mezeler

Her yerde karşılaşamayacağınız diğer bir meze ise “soka” veya biberli yoğurt süzme. Süzme yoğurt, kaymak ve Boşnak’ların soka biberinden yapılan bu mezeyi Bayrampaşa’dan getirtiyorlar. Sarımtırak bir rengi olan bu biberi Boşnaklar kuşbaşı yapıyorlar veya ince ince kesiyorlar. Daha sonra bolca kaymak ve süzme yoğurt katarak karıştırıyorlar. Tabi ki bu modifiyeli hali. Orijinal halinde Boşnaklar çok daha fazla kaymak kullanıyorlar. Köftenin yanında dahi kaymak tüketilen Boşnak mutfağının nasıl lezzetli olduğunu bilirsiniz. Bazı tariflerde kaymaklı Boşnak turşusu olarak da geçiyor. Yoğurt yerine süt ve peynir konularak biberler doğranmadan da servis edilebiliyor. Soka, şimdilik Demeti Meyhanesi misafirlerine her daim takdim ettiği bir meze değil. Denk gelirseniz mutlaka deneyin! Klasik mezelerden Köpoğlu çok başarılı. Ezine köz biberli peynir ezme de muazzamdı – yeşil köz biber kesinlikle daha çok yakışmış!

Demeti Cihangirin Meyhanesi

Ara sıcaklarda başı Demeti Meyhanesi klasiklerinden sıcak humus çekiyor. İ-na-nıl-maz! Siz de humusun sıcak halini daha çok seviyorsanız demeden dönmeyin. Ayrıca yumuşacık Arnavut ciğeri de mutlaka denenmesi gerekenlerden. Ciğeri Beyoğlu Balık Pazarı’nda bir ciğerciden alıyorlar. Marine edilmemesine rağmen yumuşacık olan ahtapot haşlanıp ızgaraya atılıyor ve bazen soya sosuna batırılıyor. Kendisi zaten tat olarak zengin olan ahtapota soya sosu da fazlasıyla yakışmış. Soyayı ayarında kullanmak mühim diyor Nejat Bey. Çıtır kalamar ve karides de ara sıcaklar arasında.

Burası balık restoranı değil ancak mevsimine göre çokça lezzetli balık seçeneklerini bulabilirsiniz. Kış aylarında sardalye, sarıkanat, istavrit, hamsi, uskumru, palamut bulmak mümkün. Dolayısıyla balık sever misafirler burada aradıklarını fazlasıyla bulabiliyor – özellikle kışın. Balık dışında et, tavuk, köfte, çoban kavurma ve et sote de tercih edebilirsiniz.

Demeti Meyhanesi Menü

Elmalı baklava, irmik helvası, kabak tatlısı, sufle her zaman oluyor. Ancak tatlılar da günlük çıktıkları için siz sipariş edene kadar bitebilir – aman dikkat. Bizim tercihimiz tabi ki menüdeki en albenisi yüksek olan elmalı baklava oldu. Elma tadının daha da lezzetlendirip hafifleştirdiği ev baklavasının yanına kaymak ve dondurma ilave ettirerek damaklarımızı şenlendirdik.

Demeti Meyhanesi Tatlılar

Mekân adını sahibi Demet Hanım’ın adından alıyor. Konuklarına kendilerini evde gibi hissettiren 80 kuverlik bu huzurlu mekan, Cihangir halkı tarafından da çok tutulmuş. Gidilecekler listenize eklemeyi unutmayın!

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Şimşirci Sokak No:6, 34425 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 244 06 28

En popüler sütlü tatlı mekanlarını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı