Sütlü Tatlı Adresleri

Sütlü Tatlılar

Kriz anlarının en büyük destekçisi, kimselerin hayır diyemeyeceği yegane yemek çeşidi: Tatlı! Bu yazımızın kahramanı ise sütlü tatlı. Biz bu kahramanı şehrin birçok yerindeki köklü mekanlarda yemeyi çok seviyoruz. Favorilerimi paylaştığım sütlü tatlı yazıma afiyetle buyurunuz!

1. Hafız Mustafa – Eminönü

Hafız Mustafa

Bir tatlıseverin rüya dükkanı olsa orası Hafız Mustafa olurdu. Etrafta çeşit çeşit yaş pastaların, sütlü tatlıların, cheesecake ve lokumların dizili olduğu, adeta bir kuyumcu gibi teşhir edildiği mekana girdiğinizde tatlı yemeden çıkma ihtimaliniz yok. Hepsinden yiyesiniz geliyor. İstanbul’un en eski ve köklü tatlıcılarından olan Hafız Mustafa’nın kuruluşu 1864 yılına dayanıyor. Tarihi yarımada civarında dört şubeleri bulunuyor; Sirkeci, Eminönü, Sultanahmet ve Taksim. Hepsinin vitrini de aynı şekilde bol renkli ve iştah açıcı. Aynı zamnda turistler tarafından da çok ilgi çekiyor. Sütlü tatlılardan incirli muhallebi her yerde bulamayacağınız özel bir lezzet. Mutlaka deneyin!

Adres: Hobyar, Hamidiye Cad. D:84, 34080 Bahçekapı / Eminönü / Fatih / İstanbul

Telefon: 0212 513 36 10

2. Özkonak Muhallebicisi – Cihangir

Özkonak Muhallebicisi

Cihangir’de meydana yakın noktasında yıllardan beri hizmet veren Özkonak Muhallebicisi aynı zamanda ev yemekleri ile de meşhur. 1963’ten bu yana muhallebici olarak faaliyet gösteren mekanda musakkadan kuru fasulyeye günlük taze lezzetler de bulabilirsiniz. Bizim burayı ziyaret sebebimiz ise mekanın öne çıkan lezzeti kazandibi oldu. Kendi çiftliklerinde ürettikleri sütü kullanmaları kaliteyi artıran faktörlerden. Sütlü tatlıdaki uzmanlıklarını yalnızca kazandibinde değil, keşkül, tavuk göğsü, sütlaç ve su muhallebisinde de gösteriyorlar. Kazandibi, tavuk göğsü – kazandibi olarak bol tarçınlı servis ediliyor, dilerseniz tarçın ekletmeyebilirsiniz. Ben tarçını genellikle tercih etmiyorum çünkü keskin ve baskın tarçın tadı süt kokusunun önüne geçebiliyor. Cihangir’de yapacağınız tatlı bir hafta sonu turundan sonra bu şirin lokantada mola verebilirsiniz. Tıpatıp bir esnaf lokantası olan Özkonak’taki tencere yemeği deneyiminizi özenle hazırlanmış bir sütlü tatlı ile taçlandırabilirsiniz.

Adres: Kılıçali Paşa Mah., Akarsu Cad., No 46/B, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 249 13 07

3. Nizam Pide – Beyoğlu

Beyoğlu Nizam Pide

Bayanlar baylar, karşınızda sütlaca yeniden anlam katan Nizam Pide. Evet, burası Beyoğlu’nda eski bir pideci ancak yaptığı sıradışı sütlaç kombinasyonlarıyla listeye girmeyi hakediyor. Sütlacın üzerine fındık konulduğunu hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Ancak burada ceviz, muz, kurum üzüm, kayısı, incir, muz, bal ve hatta lokum dahi konuluyor. Adına da “Atom Sütlaç” diyorlar. Benim sütlacı sevme nedenim üzerindeki isli yanmış kısmının tadıdır ve ondan vazgeçemem. Nizam’daki sütlaçta o tadı bastıran birçok lezzet olmasına karşın sütlacın tadı yine de çok güzel. Ayrıca yılların sütlacına bu şekilde yaratıcı yaklaşımlar yapılması da enteresan! Farklı bir sütlaç deneyimi için listeye eklenmeli.

Adres: Kamer Hatun Mah., Kamer Hatun Cad., No: 3, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 249 55 01

4. Barbaros Yoğurt ve Süt Mamülleri – Fatih

Barbaros

İstanbul’un gastronomi cenneti Fatih’te yüz yıla yakın geçmişiyle hizmet veren Barbaros Yoğurt ve Süt Ürünleri adeta bir müze görünümünde. Ana caddenin aşağısında bir sokak arasında bulunan mekan mütevazı görünümünün altında onlarca güzel lezzeti barındırıyor. Öncelikle meşhur yoğurdunu muhakkak denemelisiniz veya eve götürmek üzere bir kap almalısınız. Sütlü tatlılara gelince; keşkül, kazandibi ve tavuk göğsü çeşitlerini bulabilirsiniz. Manda ve inek sütünün beraber kullanılmasıyla lezzet katlanıyor. Kaliteli malzeme, yılların deneyimiyle birleşince tüm tatlıları çok beğeniyoruz. Özellikle kıvamlı kazandibi ve tavuk göğsü tatlıları yemek için neredeyse kesmenizi gerektiriyor.

Adres: Akşemsettin Mah., Akşemsettin Cad., No 9, Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 524 17 69

5. Göreme Muhallebicisi – Kurtuluş

Göreme Muhallebicisi

Sakız gibi uzayan kazandibinin görselliği, yanık yüzeyinin damağınızda bıraktığı tat ve iştah açan süt kokusu Göreme Muhallebicisi’ni anlatmaya yetiyor. Eski zamanlarda Kurtuluş Sineması popülerken sinema keyfi öncesinde veya sonrasında mutlaka uğranırmış buraya. Küçük ve sevimli mekan hzılıca bir tatlı kaçamağı yapmak için ideal. Çatalca’dan gelen manda ve inek sütleriyle yapılan sütlü tatlılar favoriniz olmaya aday!

Adres: Duatepe Mah., Kurtuluş Cad., No 60/B, Şişli, İstanbul

Telefon: 0212 246 53 67

İstanbul’un sokak lezzetlerini keşfetmek isteyenlere özel yazımızı okumayı ihmal etmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı