Akali

Akali Burger

Akaretler’den yukarı çıkarken sağ tarafta bir sokak arasında, mahalle içinde minik bir dükkan Akali.

Akali mahallede çok yeni değil, ancak burgerci olarak yeni diyebiliriz. Önceleri kahvaltı işindelermiş. Zaman zaman dükkanda yaptıkları burger denemelerini işlerinin tamamına çevirmeye karar vermişler. Özenle hazırlanmış burger reçeteleri ve dayanılmaz patates ikilisi, Akali’nin müdavimlerinin uğrak noktası olmaya yetmiş.

Akali Burger

Çağlar Kıpçak aslında TV yapımcısı, ancak yemeğe olan sevgisi ve tutkusu ile o da kardeşi gibi restorancılık işine, aile mesleğine merak salmış. Akali keyfi bir fikir olarak ortaya çıkmış. Burgerlerinde olduğu gibi, kahvaltıcı olarak işe başladıklarında da her şeyi son derece özenle seçmişler. Hatta el yapımı kahvaltı kapları hala raflarda duruyor. Zaman içinde deneme yanılma yöntemiyle yaptıkları burger işine yoğunlaşmışlar. Doğrusu bu tür butik ve tek bir ürüne odaklanmış mekanlar çok daha kalıcı oluyor. Reçete kuvvetliyse ve muadillerinden ayrışıyorsa da kesinlikle sürdürülebilir oluyor. Çağlar Bey de bunu destekliyor; “Yeni kültür bu, tek bir şeye odaklanınca sonuç çok daha iyi oluyor” diyor.

Akali Burger

Buraya ilk geldiğimde tiyatroya yetişeceğimiz için siparişimi trafikteyken vermek durumunda kalmıştım. Arkadaşım menünün fotoğrafını çekip gönderdi. Menüye baktığımda standart burger ve birkaç ekstra malzemeden fazlası yoktu. Demek ki hakikaten tasdikli ve onaylı seçenekler sunuyorlar, bu kombinasyonu bozmak olmaz diyerek siparişimi verdim. Burger köftesi için 80, 160 ve 240 gramlık seçenekler var. Her birinde ekmek sabit, alt ve üst burger ekmeği var. Köfte seçiminize göre 1, 2 veya 3 köfte ekleniyor. Burgerin içinde cheddar ve soğan turşusu bulunuyor. Ayrıca birkaç ekstra da ekleyebilirsiniz. Ben genellikle dana bacon ve karamelize soğan ekletiyorum. Köz patlıcan ve sarımsaklı mayonez ile yapılan biraz “cheesy” olan Patlıcan Ramoulade’ı da tercih edebilirsiniz. Avokado Kreması, Jack BBQ Sosu da diğer seçenekler arasında. En önemlisi de hiçbir ekstra eklemesi burger lezzetinin önüne geçmiyor, güzel bir tat katıyor yalnızca.

Akali Burger

Köftesi sulu, yemesi kolay bir burger. Özel bir kompozisyon olduğu ve içeriklerin özenle seçildiği anlaşılıyor. Ekmeğinden turşusuna kadar bir bütün olarak tasarlanmış. Burgerin güzelliği hem yerken hem de yedikten sonra anlaşılıyor. Yemesi leziz, ama sindirmesi bir o kadar rahat. Asla bir ağırlık hissetmedim yedikten sonra. Ekmek dahil her şeyi gözünüzün önünde yapıyorlar. Ekmekleri muazzam. Tarif edebileceğim kadarıyla pofidik, tatlı, açma gibi ancak yanık ve yumurtalı değil. Ekmeğin güzelliği burgerin önüne geçmiyor. Olması gerektiği gibi, burger köftesine müthiş bir tamamlayıcı oluyor. Ekmekte yumurta kullanılmadığını öğrendik ancak sırrını paylaşmamakta kararlılar. Çok fazla pişmemesine karşın çiğ değil ve homojen bir ekmek.

Akali Burger

Marmaris’te büyüyen Çağlar Bey yemek yemeyi ve deneme yanılma ile yemek yapmayı çok seviyor. Her şeyin en tazesi ve en güzelini yiyince haliyle zevk sahibi olmuş, zaman içinde kendini geliştirmiş. En önemlisi de yemek işini sevmiş.

Akali Burger

Yemek konusundaki zayıf noktam, bıraksanız tabak tabak yiyebileceğim lezzet olan patates de burada hakkıyla yapılıyor. En sevdiğim tarzda, ince ince doğranmış, hafif baharatlı ve hissettirmeyecek kadar az yağlı. Soğuk içecekler ve bira mevcut. Aynı zamanda milkshake üzerinde de çalışıyorlar. Yerler karo, hafif loş bir ortam var. 28 metrekare mekanın çoğunluğunu mutfak oluşturuyor. Masa ve sandalyeler sakin sokağa taşıyor, sirkülasyon yüksek.

Akali Burger

Çağlar Bey’in dedesi Marmaris’in eski fırın ustalarından. Mekanın adı da Ali Dede’den geliyor. Dede’nin lakabı Ak Ali. Nedeni de Marmaris’te güneşin altında fırın inşaatı yapmasına rağmen yanmaması, hep beyaz kalması.

Akali’ye fantezi burger yemeye değil, bildiğiniz güzel, net ve sade bir burger yemeye gelirsiniz. O sebeple de senede bir defa değil, canınız çektikçe bol bol gelmek istersiniz. Sofistikasyon isterseniz de menüdeki farklı opsiyonları deneyebilirsiniz. Burası da Çiftehavuzlar’daki Jumbo Burger gibi kült bir mekan olmaya aday, kendi tarzı var. Son zamanlarda İstanbul’da en severek yediğim yemek Akali’nin burgerleri!

Akali Adres: Vişnezade Mah., Dibekçi Sok., Çimen Apt., No: 11/A, Maçka, Beşiktaş, İstanbul

Akali Telefon: 0212 227 42 42

Lezzetli bir burger durağından bir başkasına: Jumbo Burger!

 

Önceki YazıSonraki Yazı