Ayşa Boşnak Börekçisi

Ayşa Boşnak Börekçisi

14 yıl önce sekiz Boşnak kardeş Alsancak’ta Devlet Hastanesi’nin yakınlarında sadece Boşnak böreği yaparak işe başlamışlar. Aile içinde severek yapıp tükettikleri bu yemeği yakın arkadaşları dışarıya da satmaları için teşvik edince onlar da İzmirliler’i Boşnak Böreği ile buluşturmaya karar vermişler. Menüye bir iki tatlı ekleyince semtte tercih edilen yeme-içme noktalarından biri haline gelmiş Ayşa. Alsancak’taki mekanı hastane doktorlarının keşfedip, “Ayşe Hanım bize yarın kuru fasulye de yapar mısınız?” demesiyle işler büyümüş ve sulu yemek işine de girmişler. Kendi bildikleri gibi evde nasıl yiyorlarsa öyle yapmışlar yemekleri. Herkes ev yemeğine hasret olunca kısa sürede müdavim kitlesi de artmış ve Ayşa Boşnak Börekçisi hikayesi başlamış.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Şimdiye kadar Boşnak Böreği’nin aslının bu olduğunu ve bu kadar lezzetli olduğunu bilmezdim. Eğer Ayşa’daki gerçek Boşnak böreği ise, benim İstanbul’da herhangi bir pastanede veya restoranda yediklerim kesinlikle Boşnak böreği olamaz. Kardeşlerin 6 numarası Hayriye Hanım da, “Biz başladığımızda hiç yoktu, ama şimdi gevrekçide bile Boşnak böreği var.” diyor. İçi kıymalı, sıkı yufkaya sarılı Boşnak böreğinin üzerine yoğurt ve pul biberli yağlı sos dökülmesiyle Boşnak mantısı oluyor. Tabi mantıyı herkesin damak tadına uydurmak için reçeteyi biraz değiştirmişler. Normalde mantı fırından çıkar çıkmaz yoğurtlanırmış, öyle olunca yoğurdu çekermiş. Yani Boşnak mantısının orijinali daha kuru olurmuş. Hayriye Hanım, “Türkiye’de mantı denince akla yoğurtlu ve soslu bir şey geliyor, kurusu orijinaldir ama biz biraz daha bol yoğurt ve sos koyduk, çok beğenildi.” diyor. Bence bu hali harika olmuş. Özellikle üzerindeki biberli hafif acımsı sos hala aklımda.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Sunulan lezzetlerden mantı başta olmak üzere, zeytinyağlılar ve kuru fasulyenin yanı sıra günlük olarak çıkan musakka, kadınbudu köfte ve enginar gibi lezzetleri de mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Ayşa Boşnak Börekçisi menüsünde zengin tatlı çeşitleri var.

Ayşa Boşnak Börekçisi Alsancak’ta 14 yıldır, Kemeraltı’ndaki bu dükkanda ise 5 yıldır faaliyette. Tam bir aile işletmesi, arkadaşları dahi gelip çalışıyorlar, yardım ediyorlar. Anafartalar Caddesi üzerindeki Abacıoğlu Hanı’nın içinde bulunan mekanın bulunduğu binanın tarihi 300 yıl geriye gidiyor. Zamanında deniz yoluyla gelen yükleri deve kervanlarıyla buraya getirirlermiş. Develer aşağıda, sahipleri yukarda dinlenirmiş. O nedenle yüksek tavanlı müthiş bir mimariye sahip.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Zaman içinde Kemeraltı’ndaki mekanların deposu görevini yapan bina atıl ve kötü bir haldeymiş. Birkaç yıl öncesinde hanın ortak alanını Konak Belediyesi restore etmiş. 5 yıl önce de Ayşe Hanım bu binayı almış. Ailesi ilk başta anlamlandıramamış çünkü bina üzeri sıvalı halde, şu anki tarihi eser görünümünden uzak bir haldeymiş. Binanın restorasyonunda Anıtlar Kurulu ile beraber hareket etmişler. Bir usta tek tek oyarak binanın orijinalini ortaya çıkarmış, üzerine de hiçbir şey eklememişler. İçerdeki ahşap tavan muazzam! Böyle bilinçli birkaç esnaf daha Kemeraltı’na gelse Kemeraltı eski günlere dönebilir. Abacıoğlu Han da ayrıca mimari ödül almış. Esasında hanın restorasyonu çok daha iyi olabilirmiş zira handaki bazı binaların dışında hala sıva var.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Akan cadde üzerinde ilerlerken han kapısını gördüğünüzde böyle bir yere gireceğinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Girişi bana Antakya’daki künefeci Yusuf Usta’nın bulunduğu hanı anımsattı. Burası oradan çok daha büyük potansiyele sahip, umarım yakında boş dükkanlar da dolar! Hanın içinde önceden halıcı ve antikacı varmış ancak kapanmış, umuyoruz ki zamanla han eski hareketine ve daha fazlasına ulaşır çünkü çok hoş bir yer! Şimdilik bir iki kafe dışında havyar satışı olan minik bir dükkan ve çok eski bir saatçi de var.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Ayşa Boşnak Börekçisi sessizlik ve sakinlik ile ön planda. Özellikle bahçe kısmı belli ki yazın çok keyifli oluyor. Yüksek tavanlı mekanın içinde kuşlar geziyor. Bileni az, ama müdavimi çok mekanda yemekler leziz, ortam orijinal. Annem ve ben, İzmirliler olarak şimdiye dek buraya gelmemiş olmayı bir eksiklik saydık kendimizde. Ayşe Hanım’ın fikri hem bu binayı hem de hanı canlandırmış ellerine sağlık. Tıpkı Abacıoğlu Han gibi, şimdilerde Tarihi Karaosmanoğlu Han da restorasyona girmiş ve yeniden hayata dönüyor. L’Agora adıyla orada da güzel lezzet noktaları olacağa benziyor!

Ayşa Boşnak Börekçisi Adres: Anafartalar Cad. Abacıoğlu Hanı No: 228/Z15 Kemeraltı, İzmir

Ayşa Boşnak Börekçisi Telefon: 0232 484 15 25

Bir diğer lezzet durağımız İstanbul’dan geliyor. Etin yeni adresi Bazilik Grill Restoran ile tanışma vakti!

Önceki YazıSonraki Yazı