Bazlama Kahvaltı

Bazlama Kahvaltı

Hafta içi hızlı geçiştirilen öğünler, yoğun ve hareketli geçen bir hafta derken, hafta sonu kahvaltıları birçoğumuz için belki de haftanın en beklenen anı! Sadece bir öğün değil, keyifli ve yemeli uzun bir terapi adeta. Bu hafta sizinle paylaşacağımız yer, evde annenizin elleriyle hazırladığı uzun pazar kahvaltılarını aratmayacak türden; taze, samimi ve lezzetli! Üstelik tüm yıl İstanbul Nişantaşı’nda, yazları ise Çeşme Dalyan’daki sevimli bahçelerinde hizmet veriyorlar. Siz nereye, Bazlama Kahvaltı oraya!

Bazlama Kahvaltı

Nurten Anne ve spesiyalleri, Sinem Hanım’ın vizyonuyla birleşirse…

Aslında Bazlama Kahvaltı’nın hikayesi Nişantaşı’nda değil, Çeşme’de başlıyor. Nurten Hanım, 1992 yılından beri Çeşme Dalyan yolundaki Afrodit Butik Otel’in içinde kahvaltılarını otel misafirlerine sunuyor. Ailece işletilen 9 odalı bir taş ev olan bu otel halen faaliyette.

Bazlama Kahvaltı

Ailenin aynı zamanda İzmir’in çeşitli yerlerinde çiftlikleri var, bunlarla da baba ilgileniyor. Bahçeden sofraya lezzetlerin sırrı, ailece çalışmakta gizli. Nurten Hanım’ın kızı Sinem Tuncer yıllarca İstanbul’da kurumsal hayatın içinde olduktan sonra, bir gün “kır zincirlerini” diyerek annesine yardım etmeye başlıyor. Sinem Hanım’ın vizyonu Nurten Hanım’ın lezzetlerine yön verince, ortaya eşi olmayan bir lezzet durağı çıkıyor. Çeşme’de yazın hizmet veren mekan, İstanbul’da önce Karaköy’de açılıyor. Kısa zamanda ünleri yayılınca şuan Nişantaşı’ndaki yerlerine taşınıyorlar. İstanbul’daki mekan sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri hizmet veriyor ve 1901 Salata New York ile aynı binayı paylaşıyor. Sinem Hanım’ın işine gösterdiği hassasiyet işte tam da burada aslında – işin başında olmak kaliteyi ve sürdürülebilirliği getiriyor. Her hafta Perşembe gününden İstanbul’a işinin başına gidiyor.

Burada doymadan kadar kalkmak yasak!

Bazlama Kahvaltı

Gelelim lezzetlere. Bazlama Kahvaltı’da zengin menü herkese açık, kalite ve içeriğe göre oldukça uygun bulduğum kişi başı fiyatı var ve yiyeceklerinizin sınırı yok! Biz yeşil pötikare masa örtüleriyle uyumlu modern ve sevimli iç mekan tasarımını incelerken çalışanlar mutfaktan taze çıkan lezzetleri teker teker masalarda gezdiriyorlar. Bu bekleyiş oldukça heyecan verci, zira her gelenin elinde başka güzel bir lezzet var ve yiyebileceklerinizin sınırı yok! Derken boş olan masamız bir anda doluveriyor, o kadar ki masada gözlük koyacak yer kalmıyor!

Bazlama Kahvaltı

Anne acukası, çeşit çeşit peynirler, menemen, gözlemeler, bal-kaymak, pişi! Burada yok yok! Daha da önemlisi yiyebileceklerinizin sonu yok. Çünkü doyana kadar kalkmak yasak ve sevdiğiniz her şeyi tekrar tekrar isteyebiliyorsunuz. Mekan #doymadankalkmakyasak hashtag’ini de hakkıyla sahiplenmiş durumda. Mesela biz pişilere doyamadık. Hele bir de Nurten Anne’nin elleriyle yaptığı ve masaları gezdirdiği özel reçellerine banarak yemenin keyfi ayrı oldu!

Bazlama Kahvaltı

Her iki şubeyi de deneyimlemiş biri olarak, lezzet ve ilgi alaka ikisinde de beş yıldızlı! Menüdeki her şey özel ve malzemelerin çoğu her hafta Çeşme’den İstanbul’a gönderiliyor. Sinem Hanım mevsimine göre lezzetlerin farklılaştığını söylüyor. Kendi çiftliklerindeki domates, ceviz, incir, salatalık, biber ve sayamadığımız bir çok ürünü kullanmaları en büyük avantajları. Örneğin yazın Çeşme’nin Ovacık Köyü’nden gelen domatesleri daha bir lezzetli oluyor. Tire’den gelen karadut ile yapılan reçeli lor peynirle pişinin üzerine döküp yemeye doyamazsınız. Ceviz reçeli öyle ferah ki, çerez niyetine gidiyor. Trabzon’dan yayık tereyağı geliyor; Konya Ermenek’in kuru domateslerinden acuka yapılıyor. Tahin-pekmez karışımını kendileri yeniden yorumlamışlar, her şeyi silip süpürüyoruz!

Bazlama Kahvaltı

Kahvaltılık olarak Ege dışından bir de misafir Halhalı zeytin sunuyorlar ki, bu güzel zeytini menüye koymalarına bir artı vermeden geçemiyorum. Tabi iki restoran arasında menüde çok ufak dokunuşlar da var. Kışın İstanbul’da sucuk tercih edilirken, yazın Çeşme’de patlıcan salatası, kırma zeytin salatası gibi tatlar bulmak mümkün. Çeşme şubesinde bir de ticari amaç gütmeyen mini manav reyonu var ki misafiler buradan canları ne çekerse alıp gidebiliyorlar.

Bazlama Kahvaltı

Kimseyi mağdur etmemek adına iki şubede de rezervasyon yapılmıyor. Masanın ve lezzetlerin ihtişamına kıyasla oldukça mütevazı bir kişi başı ücret uygulaması var. Güleryüzlü çalışanların mutfaktan kapıp masa masa gezdirdikleri lezzetler, içerde ateşin altının hiç kapanmadığı ve yediğiniz her şeyin taze olduğuna işaret. Nurten Hanım ve Sinem Hanım tek tek masaları gezerek misafirlerinin deneyimlerini soruyorlar. Adeta evinizde hissettiren bu sıcak mekanı mutlaka denemenizi tavsiye ederim!

Bazlama Kahvaltı İstanbul Şubesi:
Adres: Osman F. Seden Sokak No:8 Nişantaşı/İstanbul
Telefon: 0531 833 91 99
Bazlama Kahvaltı Çeşme Şubesi:
Adres: Dalyan 4202. Sok. No:8 35930 Çeşme/İzmir
Telefon: 0232 724 76 69

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi var diyenlerdenseniz, İstanbul’daki 11 Kahvaltı Mekanı yazımızı okumaya davetlisiniz! :)

Önceki YazıSonraki Yazı