Kandilli Bedri Usta

Bedri Usta

Ne mutlu bize ki, İstanbul’da Anadolu’nun zengin coğrafyasının her bir yöresine ait lezzetli sofraların sunulduğu mekanlara rastlıyoruz. Türk mutfağında çok önemli bir yere sahip  olan Adana Kebabı İstanbul’da deneyimleyebileceğimiz birçok güzel restoran bulmak mümkün. Ancak bu yazımızda Adana Kebabı’na hayatını adamış bir ustanın açmış olduğu restoranı paylaşacağız: Kandilli Bedri Usta.

İstanbul’a 1999 yılında gelen Bedri Usta aslen Mardinli. Adana Kebabı ile olan serüveni ise 6 yaşındayken başlamış. Mardin’den amcasının Adana’daki mekanına gönderilen Bedri Usta, işe mutfaktan, soğan keserek başlamış. Aralıksız her gün yüzlerce soğan keserek bıkmadan usanmadan çalışmış. Bugün hatırı sayılır bir lezzet ustası olmasında işin mutfağından gelmesinin etkisi büyük.

Bedri Usta

Yıllar geçtikçe, işin tüm püf noktalarına hakim olması ile birlikte Adana’da Ziya Paşa Bulvarı üzerinde küçük bir pasajda 100 Evler adı ile ilk dükkanını açmış. Mekanındaki yoğun ilgi ve misafirlerin memnuniyetini gördükçe, lezzetlerini daha fazla insana ulaştırmak adına, İstanbul’un yolunu tutmuş ve ilk mekanını 1999 yılında Göztepe’de açmış. Bu vesile ile 100 Evler markası, İstanbul’a taşınmış.

Büyük bir aile işletmesi olarak yola devam ederken, Bedri Usta kendi markasına ağırlık vermeyi düşünerek, 6 yıl önce Çiftehavuzlar’da adı Bedri Usta olan mekanını açmış. Şu an İstanbul’da birkaç farklı lokasyonda Bedri Usta markasına rastlayabilirsiniz. Biz ise Kandilli’de yeni açılan mekana misafir olduk. Rasathane Caddesi üzerindeki mekan üç katlı. İlk katında etlerinizi pişerken izleyebileceğiniz geniş bir ocak başı bulunuyor. Dilerseniz terasta İstanbul Boğazı’nın mavi sularını izlerken kebabınızın tadını çıkarabilirsiniz. Oldukça ferah tasarlanan mekanın otopark ve vale hizmetleri de mevcut. Çocuklu misafirlerini mutlu edip konfor sağlamak amacıyla mekanın içinde bir de çocuk parkı bulunuyor.

Bedri Usta

Menü kebap ağırlıklı ancak farklı pide çeşitlerini de bulabilirsiniz. Et seçimine çok önem verdiklerini öğreniyoruz. Özellikle Balıkesir ve Trakya etlerini tercih ediyorlar. Bedri Usta için özel olarak getirtiliyor; İstanbul’a geldiğinde özel bir depoda bekletiliyor ve talep geldikçe mekana gönderiliyor. Etler, süt ile marine edildikten sonra Bedri Usta’nın özel baharat reçetesi ile karıştırılıp servis ediliyor. El kıymasını zırhla çekiyorlar, lezzete lezzet katıyorlar. İşin alametifarikası özel baharat karışımında mıdır, kıymanın çekilmesinde midir bilinmez; Adana Kebabı’nın tadına doyum olmuyor, parmaklarımızı yiyoruz!

Bedri Usta

Müşterileri için hazırlanan kebaplar, geniş ocak başında tüm misafirlerin seyrine açık halde pişiriliyor. Ocak başında kaliteli bir havalandırma sistemi kurulmuş. Böylelikle, ocak başına oturmayı tercih etmeniz halinde bile, ocağın dumanı üzerinize sinmiyor. Bizim gibi ocak başı muhabbetini tercih edenler için çok ama çok önemli bir detay!

Kebabın yanında gelen mezeler de bir hayli zengin. Kebabınızın yanında sıcak lavaş arasında zevkinize göre lezzetli dürümler hazırlayabilirsiniz.

Bedri Usta

Türk sanat müziğinin arka fonda yemeğe eşlik ettiği mekanı lezzetli, huzurlu ve nezih olarak tanımlayabiliriz. Kandilli’deki mekanın geçmişi çok eskilere dayanıyor olmasa da, Bedri Usta imzası taşıyor. Ayrıca Beylerbeyi’nden Kavacık’a kadar evlere servislere başladıklarını öğreniyoruz. Boğaz’ın sevimli semti Kandilli, konumu itibariyle her iki köprüye aynı mesafede ve kolaylıkla ulaşılabilir. Her sabah 11.30’da kapılarını misafirlerine açan mekan, akşam 23.00’e kadar 25 kişilik ekibiyle sıcak ve samimi ortamında hizmet veriyor.

Istanbul Boğaz’ını dik kesen manzaraya karşı mis gibi Adana Kebap veya Bedri Usta spesiyalinin tadına varmak için Kandilli Bedri Usta’ya yolunuzu düşürün!

Sonradan Gurmeler’i takipte kalın! Afiyet olsun.

Adres: Küçüksu, Boğaziçi Kandilli Evleri, 34684 Üsküdar, İstanbul

 Telefon0216 308 88 01

Söz lezzet turundan açılmışken; kışı buram buram yaşadığımız şu dönemde Vefa Bozacısı‘nı ziyaret etmeden olmaz, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı