Carrot Teşvikiye

Carrot Teşvikiye

Kim istemez ki sabah uyanınca aşağı inip sağlıklı kahvaltısını alıp, ondan sonra işe gitmeyi? Ya da birazcık kendinizi kırgın hissedip “Benim boğazıma iyi gelecek ve enerji verecek bir şeylere ihtiyacım var!” dediğinizde size efsane bir smoothie yapan komşunuz olmasını? İşte bu yüzden Teşvikiye’liler çok şanslı; çünkü Carrot muhteşem sağlıklı menüsü ile açıldı. Küçücük dükkanda harikalar yaratmaya ve kısa zamanda hayran kitlesi oluşturmaya başladılar bile.

Mekan sahibi Adil Bey, aslında Pilates Hocası. Carrot’taki tüm tarifler kendisine ait. Hatta başka kafelere de tariflerinden veriyorlar. Hal böyle olunca menü fazlasıyla sağlıklı. Carrot Teşvikiye, pazar günleri hariç açık. Gizem Hanım tüm güler yüzü ve sempatikliği ile misafilerini ağırlıyor. Gizem Hanım her şeyi elleriyle, siz sipariş ettiğinizde taze taze yapıyor; yemek yapmayı çok sevdiği her halinden belli! Sağlıklı beslenmek isteyen herkes için eşsiz bir mekan! Nişantaşı’nda insanların spor yapıyor olması burası için bir avantaj. Ya da spor yapan Nişantaşı’lılar için Carrot’un olması bir avantaj demek daha doğru olur!

Dışarıda iki masa dört sandalye, içerde bar ve önünde üç sandalyeden oluşan, temiz ve eğlenceli iç dizayna sahip bu mekan 10 metrekare var ya da yok. Fakat küçücük dükkana çok fazla lezzet sığdığı kesin, hem de en sağlıklısından! Örneğin İstanbul’da menüsünde avakado, ekşi mayalı ekmek kullanan yerleri sık sık bulamazsınız. Hatta ne yazık ki sağlıklı atıştırmalık hazırlayan barlar da bulmak imkansız.

Menüye gelince;

Protein Eggs

Protein Egg

İçinde 5 yumurta beyazı, lor peyniri ve çörek otu var. Her gün yeseniz yiyebilirsiniz, o derece lezzetli ve fiyatlar da uygun. Toplam 40 gr protein ve 350 kcal alıyorsunuz. Yumurtanın sarısını isteğe bağlı olarak ekleyebiliyorlar.

Ekmek Üstü Tarifler

Ekmek Üstü

Tamamı glutensiz (gluten free). Avakado, lor peyniri, zeytin ezmesi, yumurtadan seçtikleriniz ile yapılıyor. Dilerseniz üzerine hindi füme veya füme et isteyebilirsiniz. Ben avakado, lor peyniri üzerine taze incir tercih ettim. Sonra ayrıca füme hindili, lor ve zeytin ezmeliden de denedim. Bir daha gittiğimde kesinlikle seçimim şu olacak; lor peyniri, zeytin ezmesi, avakado ve taze incir! Lor ve zeytin ezmesi tamamen karışarak ekşi mayalı ekmeğe sürülüyor ve çok yakışıyor. Lorun hafifletici etkisi zeytin ezmesinin tuzlu tadıyla birleşip ekşi mayalı ekmeğin üzerinde denge kuruyor. Avakado ve incir ise ferah bir lezzet katıyor.

Ekmek Üstü

Ekmek üstü tarifler kadar, ekşi mayalı ekmeğin kendisi de inanılmazdı, ama kesinlikle elle yemek lazım, resmen tadı değişiyor elle yiyince! Kesip yiyince aynı tat olmuyor. :) On gün bekletilmiş ekşi mayalı kara buğday ekmeği, İzzet Çapa’dan getirtiliyor.

Dönemsel olarak farklı içerikler girebildiğini öğrendik, örneğin incir menüde yoktu. Bu durumlarda her zaman son kararı şefin yorumuna bırakmak ve “Ne önerirsiniz?” demek sizi yeni keşiflere götürecektir.

Ekmek Üstü

Türkiye’deki avakadoların lezzet problemi çözülse lezzet daha da iyi olacak. Türkiye’ye belli ki olgunlaşmamış sert olanlar geliyor, hemen kararıyor. Fakat yurt dışında yediklerimiz çok farklı, daha yumuşak ve yeşil oluyor. Umarım yakın zamanda marketten aldığımız avakadolar bizi mutlu eder!

Power Ball

Atıştırmalıklardan denediğimiz “Power Ball” tam iki saat tok tutma özelliğine sahip. Öğün olarak bile yenilebiliyor, minik poşetlerde satılıyor.

Biz Gizem Hanım ile sohbet ederken içeriye bir mahalle sakini giriyor. Son derece samimi bir şekilde “Hastayım boğazım fena, bana iyi gelecek, iyi hissettirecek ne yapabilirsiniz?” diye sorup topu tamamen Gizem Hanım’a atıyor. Gizem Hanım da menüdeki smoothie’lerden Carrot Cleanse’e bir uyarlama yapıp, fazladan zencefil ekliyor ve gelen müşterisini memnun bir şekilde gönderiyor. İşte budur! Carrot’a olan sempatim kesinlikle çok yüksek! Mahallenin ecza deposu burası olmalı.

Happy Banana

Carrot esasında juice – yani meyve ile yapılan içilebilir harikalar işiyle başlamış. Denediğim smoothie’lerden Carrot Cleanse, yeşil görünümlü “fresh” bir içecek. İçinde kabak, maydonoz, armut, zencefil ve salatalık var. Denemenizi öneririm. İçeceğimi tatlı severim, ama çok da baymasını istemem diyenlere ise önerim Happy Banana. İçinde muz, çilek, kuru üzüm, tarçın, hindistan cevizi, el yapımı kaju sütü var. Çok tatlı değil, tarçın tatlılığını alıp dengelemiş. El yapımı kaju sütü ise, normal kajunun çekilerek, su ekleyip süt haline getirilmesiyle yapılıyor.

İlk başta Smoothie Bar olarak konumlandırılan Carrot; daha sonra avakado, ekşi mayalı ekmek gibi faydalı malzemelerle basit ve sağlıklı yemekler yapıldıkça müşterilerini de cezbetmiş. Sıkma meyve suyunu herkes yapıyor fakat smoothie her yerde yok. Özellikle yabancılar çok ilgi gösteriyor çünkü İstanbul’da çok sayıda smoothie bar yok. Buraya gelenlerin yarısı Türk, yarısı yabancı. Smoothie’lerinizi alıp gidebiliyorsunuz.

Çay

Çaylar aktardan alınıyor, kendileri karıştırıyorlar. Farklı çeşitlerde kış çayları, kahve çeşitleri bulabilirsiniz. Bu küçücük dükkandan neler çıktığına inanamıyor insan. Minik bir barın arkasında iki buz dolabı ve biraz malzeme ile sağlıklı birçok alternatif bulmak mümkün. Pazar günleri kapalı, diğer günler 08:00 – 20:00 arası açık. Gizem Hanım’ın güler yüzü ve sağlıklı yiyecek – içecekler için burayı mutlaka listeye alın!

Adres: Teşvikiye Mah., Ahmet Fetgari Sokak, No 16/C, Şişli, İstanbul
Telefon: 0212 227 00 90

Sağlıklı smoothie tariflerini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı