Yağ Yakan Yiyecekler

Yağ Yakan Yiyecekler

Şu günlerde kadın erkek fark etmeksizin aklımızı kurcalayan en önemli sorunlardan biri şüphesiz ki fazla kilolarımızdır. Kim mayosunu, bikinisini giyindiğinde aynada göze çarpan bir göbek ya da yağlı bir vücut görmek ister ki? Peki, sağlığımız açısından da son derece zararlı olan, kalp ve damar rahatsızlıklarına davetiye çıkartan ve hayat kalitemizi düşürüp bizi hantallaştıran fazla kilolarımızdan kurtulmak için neler yapabiliriz? Uzmanlar, fazla kilolarla mücadelede en etkin silah olarak dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapıyor; gün içindeki atıştırmalıklarınız da buna dâhil. Biz de bu yazımızda sizlerle fazla yağlarımızdan kurtulmak için ne gibi yiyeceklerin tercih edilebileceğini ve en çok yağ yakan yiyecekler seçmelerimizi paylaşmak istiyoruz.

1. Öğünlerinizde Kalsiyuma Daha Çok Yer Verin!

KalsiyumKalsiyumun yağ yakıcı etkisi uzun yıllardır bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre diyetlerinde kalsiyuma yer veren insanların yüzde 22’ye kadar daha fazla yağ yaktığı kaydedilmiştir. Bu yüzden kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt, süt, eski kaşar gibi besinler, yağlarınızla girdiğiniz mücadelede dengeleri lehinize bozacak önemli etkenler olarak göze çarpmaktadır. Dolayısıyla yağ yakıcı besinler olan süt ve eski kaşarı kahvaltı sofralarınızdan eksik etmemeniz, midenizin kazındığı zamanlarda ise az yağlı beyaz peynir gibi ürünleri ara öğün olarak tüketmeniz yağlarınızın yakımı açısından elzemdir. Bu tür yağ yakan yiyecekler protein açısından da zengin oldukları için gün boyu hem tok durmanızı sağlayacak hem de yüksek kalsiyum oranları sayesinde yağ yakımını hızlandıracaktır.

2. Yağ Yakan Yiyecekler İçin Yoğurt Şart!

Yoğurt

Ayrıca, uzmanlara göre özellikle göbek bölgesinde biriken yağların yakımında yoğurt tüketimi yüzde seksene varan bir oranla fark yaratmaktadır. Yani Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan yoğurdun tüketimini ne kadar arttırırsanız, sağlığınız ve görünümünüz açısından kendinize o kadar iyilik yapmış olursunuz. Bu arada belirtmeden geçmeyelim ki evde yaptığınız yoğurt, marketlerden aldığınız hazır yoğurtlara göre hem kalsiyum hem de bağırsakları düzenleyen ve sindirimi kolaylaştıran probiyotik madde içeriği açısından çok daha zengindir. Bir diğer deyişle, yukarda bahsettiğimiz etkileri daha çabuk gözlemlemek istiyorsanız evde kendi yaptığınız yoğurtları tercih etmelisiniz. Üstelik artık işlerinizi çok daha kolaylaştıracak, size zaman kazandıracak olan yoğurt makinelerini kullanarak yoğurdunuzu kendi damak zevkinize göre yapabilirsiniz.

3. C Vitamininin Tüketimini Arttırın!

C Vitamini

Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bizi koruması ile aşina olduğumuz C vitamininin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Greyfurt, portakal, limon, kivi gibi meyvelerde bolca bulunan C vitamini yağ yakan yiyecekler arasında başı çekmektedir. Bunların yanında yeşil ve kırmızıbiber, dolmalık biber, brokoli, karnabahar gibi sebzeler de C vitamini açısından oldukça zengin olan yiyeceklerdir. Örneğin sabahları uyanır uyanmaz içtiğimiz ılık suyumuzun içerisine katacağımız yarım limon hem C vitamini kaynağı sağlayarak, hem de vücudumuzun kalsiyum emilimini arttırarak istenmeyen yağların yakımını hızlandıracaktır. Limon bu açıdan metabolizmayı hızlandıran besinler arasında üst sıralardadır. Ayrıca bahsi geçen sebzelerle hazırlanmış akşam ve öğle yemekleri düşük kalorili yemekler olacak ve bol lifli yapıları sayesinde istenmeyen yağlardan kurtulma mücadelemizde bizler için çok önemli birer besin desteği görevini göreceklerdir.

4. Yemeklerinizi Baharatlarla Zenginleştirin!

Baharat

Yemeklerimizin lezzetine lezzet katmak için kullandığımız baharatlar bizler farkında olmasak da, metabolizmamızın hızlanmasına ve hızlı yağ yakmak için gösterdiğimiz bütün çabalar boyunca bize yardımcı olmaktadır. Kırmızı pul biber bu baharatlar arasında en çok bilinenidir. Akşamları çorbamıza bir tutam kattığımız pul biber metabolizmamızı en çok hızlandıran, böylece yediğimiz yemeği çabucak enerjiye dönüştürmemizi sağlayan en önemli besinlerden biridir. Bunun yanında tok tutmasıyla da bilinen tarçın, Akdeniz mutfağı denince akla gelen kekik de es geçilmemesi gereken bir yerde durmaktadır.

Tahıllarla sağlıklı zayıflamak da mümkün. Tahılların faydalarını öğrenmek için tıklayın!  :)

Önceki YazıSonraki Yazı