İstanbul’da Ekler ve Profiterol Yiyebileceğiniz Mekanlar

Fransızca Éclair sözcüğünün anlamı hızlı yenmesine istinaden ışığın parlaması, yani “flaş”tan geliyor. 1800’lü yıllarda Fransa’da doğan bu minik tatlı günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumda. Ekler deyince akla profiterol de geliyor. İşin sırrı bana göre hamurunda ve kremasının yoğunluğunda olduğu için, bu iki lezzeti sunan mekanlar her iki tatlıyı da aynı başarı ile sunuyorlar. Ne de olsa kardeş sayılırlar, yapılışları ve malzemeleri benziyor. İstanbul’da bu iki lezzeti bulabileceğiniz hatrı sayılı mekanları sizler için derledik. Afiyet olsun!

Nazar Pastanesi, Kurtuluş

Nazar Pastanesi
İlk sahipleri Rum-Arnavut kökenli olan Nazar Pastanesi’nin şuanki sahibi, işletmecisi, ustası her şeyi on parmağında on marifet Bahattin Boğaz Beyefendi. İşletmenin ne zamandan beri açık olduğunu sorduğumuzda, “Çok değil, 1946’dan beri” diyor Bahattin Bey. Niçin Kurtuluş’ta böyle güzel Fransız tatlısı yapan bir yer var derseniz, bölgede eskiden yaşayan ağırlıklı Gayrimüslim nüfustan dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Bahattin Bey Nazar Pastanesi ile yaşıt, 1947 doğumlu, hatta burada çırak olarak başlamış sonrasında devralmış. Nazar değmesin, işleyen demir ışıldar misali, yüzü de dükkanı da ışıldıyor! Sadece İstanbul’un en güzel ekler ve profiterollerini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda maraton da koşuyor. Bugüne kadar 40’ın üzerinde dünyanın çeşitli yerlerinde maraton koşmuş. Sporcu disiplini işine de yansımış. Her gün belirlediği mesafeyi koşmadan bırakmıyor. Nerede, ne zaman, ne mesafe koştuğunu yıllardır not ediyor. 100 metre eksik koşsam kendimi kandırmış olurum diyor. Aynı titizliği işinde de fazlasıyla gösteriyor. Tedarikçilerini özenle seçiyor, en ufak bir yanlış olsa o tedarikçiyi kapıdan almadığını söylüyor.

Nazar Pastanesi

Laf arasında eklerlerin sırrını da öğreniyoruz tabi! Kullanılan çikolataların tamamı ithal, kremalarında kesinlikle su kullanmıyor, süt kullanıyor. Hamuru çıtır, kreması yoğun, çikolata sosu leziz bu taptaze günlük eklerlerden onlarca yeseniz dahi ağırlık hissetmiyorsunuz. Kalite sadece yerken değil, yedikten sonra da kendini belli ediyor. Ramazan döneminde çıkardıkları sütlü pastane pidesi ve ağızda dağılan tuzlu kurabiyeleri de muhakkak denemelisiniz. Tuzlu kurabiyeler vitrinde çok mütevazı dursalar da yediğinizde büyüleneceksiniz.

Adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 182/B, Şişli, İstanbul
0212 2252746

Bahar Pastanesi, Teşvikiye

Bahar Pastanesi
1951 yılında Kınalıada’da kurulan Bahar Pastanesi günümüzde Kınalıada, Teşvikiye, Kağıthane ve Çağlayan şubelerinde hizmet veriyor. Biz Nişantaşı’ndaki retro görünümlü, içi adeta antika eşya dükkanı olan şubeyi ziyaret ettik. Renkli vitrin göz kamaştırıyor.

Bahar Pastanesi

Nişantaşı’nın kalbinde, kendinize tatlı bir kaçamak yapabileceğiniz oldukça güzel bir lokasyonu var. Mekanın ekler dışında öne çıkan tatları ise Ganaj pasta, Maron de Gize isimli çikolata kaplı püre kestane tatlısı ve kaymaklı lokum! İlk kurucuları olan Adalı Gayrimüslim aile artık Yunanistan’da yaşıyor. İşletmenin şuanki sahipleri ile hala bağlantı halindeler. Bahar Pastanesi’nin eklerinin kreması hafif, dışı çıtır. Burada renklendirilmiş versiyonlar bulamazsınız zira ekleri layığıyla yapan yerlerden biri de Bahar Pastanesi!

Adres: Maçka Cad. No:1/B Teşvikiye – İstanbul
Telefon: 0 212 240 57 70

+ Profiterol, Cihangir

+Profiterol
17 yıldır bu işi yapan, +Profiterol 8 yıldır Cihangir’li. Cihangir’deki bu küçük dükkan, muhiti leziz profiterol ve eklere doyuruyor. Sadece dükkanda değil, paket servis hizmeti de veriyorlar. Ürünler günlük olarak taze üretiliyor. İsimdeki “+” işareti, dükkanın dışına asılınca acil servis gibi, acil tatlı ihtiyacı olanları dükkana davet ediyor.

+Profiterol

Siyah ve beyaz krema alternatifleri olan ekler hem yumuşak hem taze!

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi Mah., Akyol Sk. No:1 Cihangir – İstanbul
Telefon: 0212 243 59 00

İnci Profiterol, Beyoğlu

İnci
Dile kolay, tam 68 yıl İstiklal Caddesi Cercle d’Orient Binası’nın giriş katında hizmet veren İnci Pastanesi 2012 yılının sonunda binadan tahliye edilmişti. Lezzet meraklıları başta olmak üzere İstanbullular tarafından tepki alan tahliye ardından İnci Pastanesi’ne olan özlemimiz uzun sürmedi. 2-3 ay sonra Beyoğlu Mis Sokak’ta yeniden kapılarını açtı. Tezgahın üzerine sıra sıra dizdiği porselen tabaklardaki tek kişilik porsiyonlar, metal tepsilerdeki kiloluk profiteroller öylesine güzel parlar ki pastane değil, kuyumcu desek buraya yeridir!

İnci

Yılların eskitemediği lezzetli profiterolleri hala denemediyseniz mutlaka listenize ekleyin. İnci bizi iyi ki bırakmadın!

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 0212 2432412

Ekler İstanbul, Ataşehir

Ekler İstanbul
Son olarak listemiz de İstanbul’da zincirleşmeye başlayan Ekler İstanbul var. Normalde zincirleri liste dışında tutmaya çalışsak da, burası “Ekler” üzerine uzmanlaşmış, kaliteli ürünler sunan bir mekan. Biz Ataşehir’deki şubeyi ziyaret ettik, güleryüzlü çalışanlar ve sevimli bir mekan. Fıstıklı, Nutellalı, Oreolu, Brownie’li olan eklerlerin tadına baktık. Çok fazla çeşit var, mevsime göre menü de değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin yakında karpuz ve kavunlu eklerlerin menüye gireceğini öğrendik. Her bir çeşide İstanbul’un bir semtinin adı verilmiş.

Ekler İstanbul

Lezzetlere gelince, ürünlerin hepsi hafif ve lezzetli. İşletmeci Sercan Bey’den aldığımız bilgileri damağımız ile doğruladık. Kaliteli ürünler kullanılıyor, malzemeler genellikle yurt dışından getiriliyor. Hamuru taze, kreması dolgun, kesinlikle krem şanti gibi ağır ve boş bir krema değil. Uygun fiyatlı, keyifli bir atıştırmalık. Eve servis yapılıyor, ne dersiniz baklavaya rakip çıkar mı bu masum tatlı?

Adres: Ataşehir Bulvarı Ata Blokları 2/1 Dükkan 21 Ataşehir
Telefon: 0216 456 11 44

Tatlıya doyamadınız mı? İstanbul’un en meşhur sütlü tatlıcıları listemize buyurun o halde!

Önceki YazıSonraki Yazı