Burgaz Ada

Burgazada

En az bir tatil günü ayrılıp mutlaka değerlendirilmesi gereken, mutlu, huzurlu İstanbul Adaları’ndan en büyük üçüncüsü Burgaz Ada.

Ada Vapurunda Çay Keyfi

Burgazada (11)
Vapura atladık koyulduk yola. İskeleden uzaklaşırken çayımızı sipariş ettik. Adada da güzel kahvaltı yapılacak yerler olmasına rağmen, biz tercihimizi evde hazırladığımız sandviçler ve vapurdaki çaydan yana kullandık. Her İstanbullu’nun en büyük keyiflerden biri olmalı baharda güzel esen rüzgar ve vapurdaki çayın tadı!

Adayı Keşif

Burgazada
Kısa süren yolculuğumuzdan sonra adaya indik. Adanın genişliği maksimum 2 kilometre, bir uçtan bir uca aheste bir şekilde yürümeniz ise 30 dakikanızı alıyor. Dilerseniz bisiklet kiralayabilir veya bizim gibi yürümeyi tercih edebilirsiniz. Adada her dini temsil eden ibadet yerleri var: cami, cemevi, kilise, havra; farklı kültürlerin bir arada barındığı kozmopolit bir yer burası.

Burgazada
Ada ünlü hikayecimiz Sait Faik Abasıyanık’a ve hikayelerinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapmış. Öyle ki Ada’da Sait Faik’in evi müzeleştirilmiş olarak ziyaretçilere açık. Ada ile bağdaşlaşan bu müzeyi mutlaka gezmenizi öneririz. Resmi tatillerde kapalı olduğunu unutmamak gerek.

Burgazada (2)

Burgaz Ada, Büyükada ve Heybeli’ye göre oldukça sakin ve kendi halinde. Fayton durağından İstanbul’a baktığınızda mesafe olarak ne kadar yakın, yaşam tarzı olarak İstanbul keşmekeşinden ne kadar uzak olduğunuzu hissetmek iyi geliyor. Yürüyüş yaparak her sokakta farklı bir manzara ile karşılaşmanız mümkün.

Burgazada

Yılların Burgazada galetacısı her gün şemsiyeli seyyar arabasıyla yollarda taze ürünlerini satıyor. Evinin köşesinde erik satarak harçlığını çıkaran çocuklar ise bir yandan arkadaşıyla oyun oynama peşinde. Burgaz Ada’da sokaklar renkli ve mutlu!

Ergün Pastanesi

Ergün Pastanesi (1)
Bu kadar gezmeye tabi ki karnımız hafif hafif acıkmaya başladı. Soluğu hemen iskelenin karşısındaki tarihi Ergün Pastanesi’nde aldık. Burayı Burgaz Ada’da kahvaltı için de tercih edebilirsiniz. Fakat biz tercihimizi muhteşem tatlılardan yana kullandık. 1982’den beri açık olan ve aynı kişinin işletmesinde olan mekanın meşhur milföy pastası menüye sonradan eklenmiş fakat çok tutulmuş. Çilekli ve vişneli olmak üzere iki alternatifi var.

Ergün Pastanesi

Pasta çok hafif ve çok lezzetli, taze kreması ve tam mevsimindeki dolgun çilekleriyle çıtır milföyün uyumu ağzımızı şenlendirdi doğrusu!

Ergün Pastanesi (4)

İbiza isimli yoğun çikolata, krema ve bisküvi soslu tatlı ismi ve görüntüsü itibariyle fazlasıyla cezbedici, tadı da bir o kadar yoğun.

Ergün Pastanesi (2)

Ballı Baba isimli tatlı ise görüntü olarak İtalyanlar’ın romlu “Baba” tatlısını andırıyor. Ergün Pastanesi’nde bu lezzet romlu değil, ayrıca minik atırştırmalıklar halinde küçük olanları da var. En azından bizim gibi küçüklerinin mutlaka tadına bakmalısınız; dışı bal kendisi hamur ve içi krema dolugulu. Bizim çay içip etrafı seyretmeye doyamadığımız bu tatlı pastanede huzur ve lezzet dolu bir mola verebilirsiniz.

Adres: Burgazada Mahallesi, Gezinti Caddesi, No 1, Adalar, İstanbul
Telefon: 0216 3811609

Kalpazankaya Restoran

Kalpazankaya
Buraya her gün gelseniz gelinir, o gün batımı her seferinde ayrı bir zevkle izlenir! Kalpazankaya mevkiinin İstanbul’da ve Burgaz Ada’da en iyi gün batımı izlenecek yerlerden biri olduğu kesin. Hemen bu tepeye kurulmuş olan Kalpazankaya Restoran günde yüzlerce kişi ağırlıyor ve mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Kışın 1-2 ay kapalı kalan mekanın en hit ayları bahar ve yaz ayları.

Kalpazankaya Burgaz Ada’nın tam batı ucunda kalıyor, ağaçların ve ormanın içinde, denize bakan, hafif müziklerin arka planda size eşlik ettiği keyifli ve salaş bir mekan. Mekana teknesiyle gelen de çokça müdavimi var. Nerede oturduğunuzun çok önemi yok zira manzara her yerden görünüyor. Garsonlar güleryüzlü ve samimi.

Kalpazankaya

Manzaranın ve muhabbetin hiçbir anını kaçırmadan, mezelerimizi sipariş ediyoruz. Favorilerimiz bol sarımsaklı Köpoğlu ve isli tadıyla patlıcan salatası. Her zamanki gibi patlıcan salatasını zeytinyağı ve limon ilave ederek daha da lezzetlendirmek mümkün.

Ara sıcaklardan ikram olarak gelen otlu mücver mutlaka denenmeli. Kalamar ise İstanbul standartlarının çok üstünde. Ayvalık Lokumu olarak gelen dışında köri sos, içinde balık ve deniz mahsülleri olan top şeklindeki ara sıcak da mekanın spesiyallerinden. Mevsimine göre seçeceğiniz deniz balığı ardından meyve veya tatlı ile lezzetli ve huzurlu bir akşam geçirebilirsiniz Kalpazankaya’da. Afiyet olsun!

Adres: Burgazada Mah. Kalpazankaya Sok. No:42, Burgazada İstanbul
Telefon: 0216 381 11 11

Burgaz Ada’da balık keyfi için Barba Yani‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı