Belgrad’da Görülecek 11 Yer

Belgrad

Sırbistan ve özellikle Belgrad Türkler’e vize uygulamaması ile gönüllerde taht kurmuş, yakınlığı ile kısa tatillerin gözdesi olmuş bir ülke. Yemekleri, keyifli sokakları, güzel kafeleri, eğlenceli gece hayatı ile kendini sevdirecek bir yer. Peki başkent Belgrad’da 3-4 günlük bir tatilde neler yapabilirsiniz? İşte size öneriler:

1. Tesla Müzesi

Tesla Müsesi

Elektrikle biraz ilginiz varsa hele ki mühendisseniz mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken bir müze. Nikola Tesla’nın hayat hikayesinden icatlarına kadar pek çok bilgi edinmek mümkün. Müze rehber eşliğinde geziliyor ve icatlarının hepsini çalıştırıp demosunu yapıyorlar. En eğlenceli ve heyecanlı bölüm ise müzedeki Tesla coil’I çalıştırarak ziyaretçilere dağıttıkları florasan lambaları kablosuz bir şekilde çalıştırdıkları yer. Müze ayrıca Tesla’nın küllerine de ev sahipliği yapıyor.

2. Kalemegdan

Burası Belgrad’ın en önemli tarihi alanı. Tuna ve Sava nehirlerinin birleşiminde yer alıyor. Kalemegdan’a gittiğinizde hem kaleyi gezebilir hem de surların etrafında manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

3. Saint Sava Kilisesi

Saint Sava Kilisesi

1935 yılında yapımına başlanan bu kilise dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biri. Yapımı henüz tamamlanmamış. Kilisenin içinde inşaat çalışmaları hala devam ediyor. Beyazlığı ile oldukça etkileyici. Kiliseyi gezmeye gittiğinizde yakınındaki yerel pazar yerindeki çiçekçileri de gezebilirsiniz.

4. Sava Nehri Kenarında Bisiklet Turu

sava kenarında duvar resmi

Bisiklet kiralayıp Sava Nehri’nin kenarında turlayın. Harika duvar sanatı örneklerini bol bol fotoğraflayın. Yorulduğunuzda da sevimli cafelerde mola verip dinlenin. Hatta bisiklet turunuzu Beton Hala bölgesindeki mekanlardan birinde yiyeceğiniz bir akşam yemeğine de bağlayabilirsiniz.

5. Skadarlija Caddesi

Belgrad’ın bohem hayatına adım atmak isterseniz Skadarlija Caddesi’ne uğrayın. Buradaki restoranlarda Sırbistan’ın ünlü köftesi cevapcici’nin tadına bakabilirsiniz.

6. “?” Kafana

soru işareti kafana

Sırbistan’da geleneksel restoranlara “kafana” deniyor. Kralja Petra Caddesi’nde yer alan bu restoran ise ülkenin en eski “kafana”sı. Tarihi 1800’lü yıllara dayanıyor. Vaktiyle kilise ile aynı adı taşıyormuş, değiştirilmesi istenmiş. Mekanın sahibi de yeni isim bulana kadar soru işareti olan bir tabela asmış kapıya. Zamanla “?” restoranın adı olarak kalmış.

7. Supermarket

süpermarket

Belgrad’ın keyifli ve enteresan mekanlarından biri de Supermarket. Burası bir tasarım marketi adeta. İlginç tasarım ürünlerini bulabileceğiniz bu dükkanın bir kısmı da café olarak hizmet veriyor. Café tarafında oturmasanız bile içerisini gezip harika hediyelikler alabilirsiniz.

8. Nargileciler

Geceye nargilecilerden birinde devam edebilirsiniz. Ne alaka demeyin. Bizdeki nargile-kahve ikilisinden farklı olarak Belgrad’da nargilecilerde çok lezzetli ve çok ucuz kokteyller bulmak mümkün.

9. Pljeskavica Bar

pljevicka bar

Gece eğlencesini ıslak hamburgerle sonlandıranlardansanız pljeckavica’nın tadına bakmalısınız mutlaka. 150-250 gr arası köftelerle yapılan bu hamburgerin içine istediğiniz envai çeşit garnitür ve sosu doldurtabilir güne dev bir lezzet bombasıyla veda edebilirsiniz. Hamburgerin en önemli özelliği köftesinin siz sipariş verdikten sonra elle hazırlanmasında. Pljeckavica Bar bu lezzeti tatmak için iyi bir adres.

10. Knez Mihailova Caddesi

Biraz da alışveriş yapalım derseniz Knez Mihailova caddesi etrafında aradığınız pek çok şeyi bulabilir, yorulduğunuzda da cadde üzerindeki cafelerde oturup sokaktan geçenleri izleyebilirsiniz. Belgrad’ın en ünlü caddesi olmasına rağmen cafelerdeki fiyatlar oldukça uygun.

11. Zemun Bölgesi

zemun bölgesi

Belgrad şehir merkezinin biraz dışına çıkabilecek kadar vaktiniz varsa yönünüzü Zemun bölgesine çevirin. Belgrad’ın mimarisinden tamamen farklı Avusturya mimarisi ve dar sokaklar sizi karşılayacak. Sokaklarda kaybolabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklar size yorduğunda ise Tuna nehri kenarında bir kahve içerek dinlenebilirsiniz.

Bonus: Eğer denk gelirseniz bir basketbol maçı izleyin. Ülkenin kalbi basketbolla atıyor. Taksiye bindiğinizde bile şoförle biraz sohbet ederseniz bir süre sonra konu illa ki Türkiye’de oynayan Sırp basketbolculara gelecektir. :)

Önceki YazıSonraki Yazı