Evde Latte Yapımı

Latte Yapımı

Kahve çeşitleri arasında son derece havalı bir isme sahip olan latte, aslında bir nevi sütlü kahvedir. Latte sözcüğü İtalyanca’da “süt” anlamına gelmektedir. Espresso, sıcak süt ve köpüğün bir araya gelmesiyle oluşan lattenin seveni de çoktur. Eğer siz de tam bir kahveseverseniz çıkarın kalemi kağıdı ve evde latte yapımı için gerekli tüm tüyoları not alın. Üstelik latte yapımı sandığınızdan çok daha kolay!

Latte Nedir?

Latte, espresso bazlı kahvelerden biridir. Kahve çeşitleri arasında en popülerlerden biri olan latte, yumuşak içimli kahveler arasında yer almaktadır. Latte’de cappuccino’ya kıyasla iki kat daha fazla süt bulunur. Bu yüzden kahvede sütü sevenler için latte oldukça doğru bir tercih olacaktır. Tamamen sütten hazırlanan latte su içermez. İçiminin kolay ve hafif olmasının nedenlerinden biri de budur. Latte’nin çoğu kahveden ayrılan bir özelliği de üzerine köpük tabakası ilave edilmesidir. Bu, hem lezzet hem de görsel olarak latte’yi diğer espresso bazlı kahvelerden ayırır. Eğer siz de latte içmeyi çok seviyor ancak kahve dükkanlarına her gün para ödemek istemiyorsanız evde kendi latte’nizi hazırlayabilirsiniz. Evde latte yapımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Kahve Makinesi ile Latte Yapımı

Latte’nin orijinali espresso ile hazırlanır. Espresso üzerine süt eklenmesiyle hazırlanan Caffe Latte’yi eğer evde espresso makineniz varsa orijinal lezzeti yakalayarak siz de hazırlayabilirsiniz. Espresso; oldukça ince olacak şekilde öğütülmüş kahve tozunun içinden basınçlı su geçirilerek yapılan kahve çeşididir. Espresso sözcüğünün İtalyanca’daki karşılığı “basınçla yapılan”dır. Son derece yoğun bir kahve türü olan espresso kimi zaman bazıları tarafından sütle seyreltilse de bu, latte değildir.

Evde Latte Yapımı

Espresso makinesi uygun fiyatlı kahve makinelerinden biridir. Eğer hala bir espresso makineniz yoksa aşağıdaki modellerden birini tercih edebilirsiniz. Espresso makineleri 90-95 derecelik suyu 9 bar basınçla kahvenin içinden geçirerek kaliteli kahveler hazırlanmasını sağlar. Evde espresso hazırlamak için öncelikle taze öğütülmüş kahveden bir fincan için 7-9 gram kahve alınır.  Daha sonra tamper ile kaşık içindeki kahveye 15 kilogramlık bir basınç uygulanarak kahvenin pürüzsüz hale getirilmesi sağlanır. Pürüzsüzleştirilen kahve, kahve makinesinin başlığına takılır ve son olarak sıcaklık düğmesine basılır.

Latte Yapımı Espresso Makinesi

Espresso yapımını tamamlamak için son olarak başlığın altına fincanınızı yerleştirin ve ortalama 20-25 saniye içinde yeniden düğmeye basın. Fincanıza düşen espresso hazır demektir. Espresso’yu sade içebileceğiniz gibi su ya da süt ile seyrelterek de tüketebilirsiniz. Espresso’yu dilerseniz ocak üstü espresso cezvesi ile de hazırlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim espresso’dan latte yapımına… Espresso hazırlandıktan sonra buhar yapımıyla süt ısıtma işlemine geçilir. Latte’de sütün sıcaklığı 70-72 derece olarak önerilir. Köpüklü bir latte için mikser, el blenderi ya da çırpma makinesi ile sütü çırpmanız gerekiyor. Isıtılan ve krema haline gelen sütü, hazır olan espresso’nun üzerine dökebilir ya da espresso’yu kenarlardan daire olacak şekilde sütün üstüne ekleyebilirsiniz. Genellikle sütün sonradan eklenmesi önerilir.

French Press ile Latte Yapımı

Latte Yapımı French Press

Eğer espresso makineniz ya da cezveniz yoksa daha pratik bir şekilde french press ile de latte hazırlayabilirsiniz. French press ile latte yapımı için öncelikle french press ile kahvenizi kendi demleme yönteminize göre demlemeniz gerekiyor. Kahvenizi ister espresso çekirdeklerinden isterseniz de kahve çekirdeklerinden demleyebilirsiniz. Alacağınız kahveyi french press ile hazırlanacak şekilde çektirmeyi unutmayın! French press ile hazırlayacağınız kahvenin miktarı ise biraz damak zevkinizle alakalı. French press ile kahve yapımı tüyolarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

French press’de kahveniz demlenirken siz de bu sırada sütünüzü cezvede kaynatabilirsiniz. Süt kaynadıktan sonra köpüklü olmasını istiyorsanız çırpmayı unutmayın. Daha sonra sütü bir fincana alıp demlediğiniz kahveyi de yine kenarlardan sütün içine ekleyebilirsiniz. Dilerseniz az miktardaki sütü köpürtüp, sütü köpürtmeden hazırladığınız latte’nin üzerine sonradan da ekleyebilirsiniz.

Aradığınız french press modeli bunlardan biri olabilir mi?

Latte Yapımı French Press Modelleri

Eğer hindistan cevizi, karamel, frambuaz, tarçın ya da sevdiğiniz herhangi bir aromayı da latte’nize eklemek istiyorsanız önce sütle bu aromaları buluşturup sonra kahveyi ilave edebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde ice latte yapımı isterseniz de yapmanız gereken tek şey kahvenize buz eklemek.

Sevdiğiniz kahve çeşitlerini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı