Kefir ve Faydaları

Kefir ve Faydaları

Daha önce kefir içmediyseniz, güzel bir lezzeti kaçırmışsınız demektir. Birçok insan kefir nedir diye de merak ediyor.  Aslında tadı ve yapısıyla yoğurda çok benzeyen kefir, yalnızca lezzetiyle değil, aynı zamanda içerdiği besleyici ve güçlendirici maddeler sayesinde faydalarıyla da biliniyor. Kefir mayalama, kefir mayasını süte ekleyerek evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem. Böylece bu mucizevi içecek sayesinde yılın her mevsiminde, ancak özellikle de bu soğuk kış günlerinde, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, daha dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Gelelim kefirin faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarına.

1. Sindirim sistemini düzenler.

Kefirin Faydaları

Sindirimle ilgili problemleriniz mi var? Kefirdeki probiyotik içerik sayesinde sindirim sistemi sorunlarınızda azalma göreceksiniz. Kefir içmenin faydalarından biri de yemekten sonra yaşadığınız mide sorununu ve rahatsızlık hissini gidermesidir. Aynı zamanda bağırsaklarınızdaki enzimleri düzenler. Hele ki içtiğiniz organik kefir ise sindirim sorunlarını kökten elveda diyebilirsiniz.

2. Farenjite iyi gelir.

Bazı insanlar sık sık farenjite yakalanırlar. Boğazınızda bir yanma, kaşıntı ya da batma hissi duyduğunuzda, kefire başvurabilirsiniz. Kefirin faydalarından biri de boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilere karşı önleyici bileşenler içermesidir. Boğaz ağrılarından ve sık sık ses kısılmasından ve farenjitten mustaripseniz, kefir sizin için birebir.

3. Gıda zehirlenmesi tedavisinde yardımcıdır.

Kefirin Faydaları

Gıda zehirlenmeleri kimi zaman gerçek bir kabus dönüşebilir. Bulaşıcı mikroorganizmalar barındıran, bozuk yiyecek ve içecekler gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu tür durumlarda, kusma ve ishal durumları en sık rastlanan durumlardır ve bu rahatsızlıklar vücudunuzdaki su miktarını azaltır. Kefir, gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerle savaşarak onların daha fazla üremelerini engeller.

4. Kansere karşı kefir içmenin faydaları…

Kanser dünya üzerinde meydana gelen ölümlerin çoğundan sorumlu olan ve henüz kesin bir tedavisi bulunamamış olan bir hastalık. Kefirin faydalarından biri de kolon, meme, rektum kanserine yakalanma riskinizi düşürmesidir. Kefir, kanser hücrelerinin gelişimini önler ve tümör içindeki hücrelerin yayılma oranını düşürür.

5. Laktoz intoleransına iyi gelir.

Sütte bulunan laktoz şekerinin sindirilememesi durumuna verilen ad olan laktoz intoleransına karşı kefirin faydaları gene iş başında. Günümüzde pek çok kişi süt ve süt ürünlerini laktoz intoleransı sebebiyle tüketemiyor. Kefir, vücudunuzun laktoz sindirimine yardımcı olarak bu rahatsızlığa da iyi geliyor.

6. Serbest radikallerin neden olduğu stresle savaşır.

Kefirin Faydaları

Vücudumuz enerji üretimi esnasında adına serbest radikaller denen zararlı maddeler de üretir. Serbest radikaller hücrelere zarar veren yapılardır ve eğer vücudunuzdaki antioksidanlar bu radikallerle savaşamazsa uzun sürede kötü etkilerle (kanser, depresyon, yorgunluk vb.) karşılaşabilirsiniz. Kefir faydalarından biri de serbest radikallerle savaşarak stres seviyenizi düşürmesidir.

7. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır.

Mantar enfeksiyonları oldukça yaygındır ve hemen herkeste görülebilir. El, ayak ve üreme organları başta olmak üzere mantar enfeksiyonlarından kurtulmak istiyorsanız, kefir içmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Kefirin içinde bulunan mantar önleyici maddeler size yardımcı olacaktır.

8. Kolesterol seviyenizi azaltır.

Kefirin Faydaları

Kefir içmenin faydaları arasında bulunan kolesterol düzenleyici etki, sizi yüksek kan basıncının neden olduğu rahatsızlıklardan ve ani kalp krizlerinden korur. İyi kolesterole etki etmeyen kefir, kötü kolesterolü elimine etmede etkili bir içecektir.

9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Stres ya da diğer faktörler sebebiyle bağışıklık sisteminiz zayıfladığında virüs ve mikropların vücudunuza girip sizi hasta etme olasılığı çok yükselir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, sizi hastalıklardan korur ve mikrop ve virüslerle daha kuvvetli bir biçimde savaşmanızı sağlar.

10. Peptik ülser rahatsızlığına iyi gelir.

Kefirin Faydaları

Peptik ülser, en sık görülen mide rahatsızlıkları arasında yer alır. Kefirin faydaları arasında peptik ülser gibi gerçekten acı verici olabilen bu rahatsızlığa iyi gelmek de vardır. Kefirde bulunan antibakteriyel içerik peptik ülser konusunda etkilidir.

11. Alerjik reaksiyonlarınızı yatıştırır.

Kefirin Faydaları

Aşırı duyarlı bağışıklık sistemine sahip insanlarda alerjik reaksiyonlar görülmesi olağan bir durumdur. Alerji belirtilerinin önüne geçmek ve alerjiyi azaltmak için kefir içebilirsiniz. Astım hastaları için kefir içmek özellikle tavsiye edilmektedir.

Kefirin faydaları konusunda eklemek istedikleriniz varsa, Yorumlar kısmına bekliyoruz!

Sağlıklı beslenme seansımız bununla da sınırlı kalmıyor. Şimdi sıra son dönemin en popüler besini Chia tohumu ve faydalarında!

Önceki YazıSonraki Yazı