Boraks ile Evde Kristal Takı Yapımı

Boraks ile Kendin Yap Takı

Günümüzün popüler ürünü boraks ile evde kolye, küpe, yüzük yapabileceğinizi biliyor muydunuz? “Boraks nedir?” diye merak edenler için hemen açıklayalım: Boraks su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğal bir mineraldir. Daha çok ev temizliğinde kullanılsa da boraks son zamanlarda çocuklar tarafından “slime” yapımı için de tercih edilebiliyor. Birçok işlevi olan boraks ile nasıl kristal yapılacağını merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Boraks ile Kristal Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • Boraks
  • Kapaklı kavanoz
  • Şönil (tüylü tel)
  • Çubuk veya ağaç dalı
  • İp
  • Altın rengi boya veya oje
  • Gıda boyası
  • Klips, halka, çivi

Boraks ile Kendin Yap Takı

Öncelikle şönile istenilen şekli vererek kristal yapımına başlıyoruz. Verdiğiniz şekilde boşluk kalmamasına dikkat edin, böylelikle boraks tüylere daha iyi tutunacaktır. Hazırladığınız şönili ipe bağlayıp kavanozun içine sığacak şekilde kırdığınız çubuğa asın.

Boraks ile Kendin Yap Takı

Kavanozun içine kaynar su ve boraks ekleyin. Su ve boraks miktarı kullandığınız kavanozun boyutuna göre değişecektir, bu nedenle 1 su bardağı için 2,5-3 çorba kaşığı boraks ölçüsüne göre karışımı hazırlayın. İyice karıştırıp boraksın suda çözünmesini sağlamak çok önemli! Renkli bir kristal yapmak istiyorsanız hazırladığınız suya gıda boyası ekleyebilirsiniz. Gıda boyası kullanmak şart değil, beyaz kristal de yapılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bolca gıda boyası eklemek, suyun renginin koyu olmasından hiç korkmayın. Küçük bir not: En güzel sonucu mor ve mavi renkleri veriyor, ellerinizin batmaması için eldiven kullanabilirsiniz :)

Çubuğa bağladığınız şönili kavanozun içine yerleştirin ve kapağını kapatın. Su ne kadar yavaş soğursa o kadar iyi sonuç verecektir. Son olarak yoğurt yapıyormuşçasına kavanozu bir bez ile sarın ve bir köşede 24 saat bekletin.

Boraks ile Kendin Yap Takı

Ta-da! Kristalimiz hazır. Bir peçete üzerine koyarak kristalin kurumasını sağlayın. Eğer şönilin hepsi tek seferde boraksla kaplanmamışsa tekrar bir karışım hazırlayıp yarım kristali içine batırın ve 24 saat daha bekleyin.

Kristalin daha şık görünmesi için kenarlarını altın rengine boyayabilirsiniz. Kristal kuruduktan sonra çeşitli aksesuarlar takarak (halka, yüzük aparatı, klips) takı haline getirebilirsiniz.

“Kendiniz yapmaya” doyamadınız mı? Karşınızda porselen kalem ile kupa tasarlama rehberi!

Önceki YazıSonraki Yazı