Borneo Adası İçinde Bir Büyük Şehir: Kota Kinabalu

Kota Kinabalu

Kota Kinabalu, Borneo Adası içinde Malezya tarafındaki en büyük şehir. Malezya’nın genelinde olduğu gibi burası da farklı kültürlere hatta farklı ırklara mensup kişilerin mutluluk içinde bir arada yaşadığı bir yer. Nüfus ağırlıklı olarak Çinliler, Brunei kökenli Malaylar ve Borneo yerlilerinden oluşuyor. Bu çeşitlilik hem şehre bir eğlence katıyor hem de Kota Kinabalu’nun bir lezzet merkezi olmasını sağlıyor.

Kota Kinabalu’nun en güzel yanı hem iş merkezlerinin olduğu büyük bir şehir olması hem de şehir merkezinden sadece 10 dk uzaklıkta keyifli dalış noktalarının bulunması. Öyle ki sabah uçakla Kota Kinabalu’ya gelip öğlen dalışına yetişmek mümkün. Dalışlar ağırlıklı olarak adını Malezya’nın ilk başbakanından alan Tunku Abdul Rahman Milli Parkı’nda yapılıyor. Burası hem su altı milli parkı hem de dalış yapmayanların tropik ada keyfini yaşayabildiği bir yer, 5 adadan oluşuyor. Yerlilerin gözdesi Manukan Adası. Gaya Adası’nı ise orman içinde trekking yapmak isteyenler tercih ediyor. Kota Kinabalu aynı zamanda dünyanın tartışmasız en iyi dalış noktası Sipadan’a bir otobüs yolcuğu uzakta.

Kota Kinabalu Tunku Abdu

Şehir adını 4.095 metre yüksekliğindeki Kinabalu Dağı’ndan alıyor. Kota Kinabalu’ya turistlerin akın etmesinin en büyük sebebi bu dağ. Oldukça yüksek olmasına rağmen rahat tırmanılabiliyor. Genelde 2 gün 1 gece süren turlarla her gün yüzlerce insan zirve görüyor. Ekipler ilk gün belli bir mesafe çıkıp kamp yapıyorlar, gece 2-3 gibi tekrar tırmanmaya devam edip güneşi zirvede karşılıyorlar. Dağ inanılmaz bir canlı çeşitliliğine sahip. Zirveye tırmanmayı istemeyen kişiler de dağın eteğindeki Kinabalu Parkı’na gidip burada trekking yapıyorlar. Şanslı olanlar dünyanın en büyük çiçeği rafflesia’yı da görebiliyor. Rafflesia bir çeşit parazit bitki olduğu için nerede çiçek açacağını kestirmek zor oluyor. Dev çiçekleri sadece bir kaç gün canlı kalıyor ve ölü insan gibi kokuyor.

Kota Kinabalu’nun doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Klias Nehri’nde, tropik ormanın içinde günübirlik turlarla gezip koca burunlu proboscis maymunlarını, Malezya’nın simgelerinden biri olan hornbill kuşlarını görmek mümkün. Gece turlarına ise ağaçlarına arasında dans eden onlarca ateş böceği eşlik ediyor.

Kota Kinabalu Merlin Heykeli

Şehir içinde ise pazar günleri Gaya Caddesi’nde kurulan gece pazarı gezilip farklı tatlar denenebilir. Ayrıca Sabah Camii ve Kota Kinabalu Şehir Camisini gezebilirsiniz. Sabah Camii altından yapılmış kubbesi ile, Şehir Camisi ise deniz kenarındaki huzurlu atmosferi ile dikkat çekiyor. Bir de Signal Hill Gözlem Platformu’na çıkmanızı öneririm. Şehri tepeden görebileceğiniz, hatta ada manzaralı bir şekilde güneş batışını izleyebileceğiniz bir yer. Güneş batışının izlenebileceği bir başka güzel nokta da şehrin sembolü olan Marlin yani kılıç balığı heykeli.

Yemek konusuna gelince, Kota Kinabalu tam bir cennet. Mamak adı verilen Müslüman Hintlilerin dükkanlarında roti, tandoori gibi Hint lezzetlerini yiyebilirsiniz. Çin restoranlarının menüsünde öne çıkan lezzetler ise ördek ve deniz ürünleri. Hayatım boyunca gördüğüm en büyük deniz ürünleri restoranı buradaydı. Üstelik fiyatlar oldukça hesaplı, çeşit bol. Akvaryumların içinden taze deniz mahsullerinizi seçip istediğiniz şekilde haşlama, buğulama, kızartma vs pişirtip istediğiniz sosları ekletebiliyorsunuz. İnsanın gözünün dönmemesi mümkün değil.

Kota Kinabalu Probiscis Maymunu

Malezya karışık kültürel yapısını öyle güzel özümsemiş bir ülke ki halk hem kendi arasında çok huzurlu hem de turistlere karşı çok güleryüzlüler. Üstelik ülkede birden çok dil kullanıldığı için resmi dil İngilizce ve Kota Kinabalu’da karşılaşacağınız çoğu kişi İngilizce biliyor olacak.

Sizin için Endülüs’ün kalbi Sevilla’yı da gezdik; göz atmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı