19 Mayıs Hakkında Bilinenler, Bilinmeyenler

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, içinde hem Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olan Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basışını, hem gençliği hem de sporu tek bir başlık altında barındırdığı için en coşkulu kutlanan milli bayramlarımızdan bir tanesi. 19 Mayıs’ın tarihçesi hakkında bilgi edinmek, 19 Mayıs şiirlerini, şarkılarını ve gösterilerini hatırlamak ve 19 Mayıs’ta seyahat fikirleri almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın Tarihçesi

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Tarihçesi

Bugünkü 19 Mayıs’tan farklı olarak, Gençlik ve Spor Bayramı, ilk olarak 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında, Beşiktaş Spor Kulübü’nün girişimleri ile Fenerbahçe Stadı’nda kutlanır. Beşiktaş’ın sponsorluğunda olsa da tüm Türkiye’yi ilgilendiren bu ilk kutlamaya Galatasaraylı ve Fenerbahçeli yüzlerde sporcu da büyük bir coşkuyla katılır. Böylece, gün bir spor günü haline gelir. Bu organizasyondan sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni söz alarak Atatürk Günü’nün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl kutlanmasını teklif eder. Onun bu teklifi kabul edilir ve Atatürk’ün bizzat verdiği onayla da yasa haline getirilir. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla Gençlik ve Spor Bayramı adını alan milli bayrama, 12 Eylül Darbesi’nden sonra Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adı verilir.

Bu anlattığımız tarihçeyi daha canlı izleyebileceğiniz iki kaynak sunuyoruz size. Biri Türk Tarih Kurumu’nun, biri de TED Ankara Koleji’nin eseri.

Türk Tarih Kurumu – 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Belgeseli

TED Ankara Koleji – 19 Mayıs 1919

19 Mayıs Şarkıları

19 Mayıs şiirleri ve 19 Mayıs şarkıları, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç heyecanını da yansıtan marşlar oluyor genelde. Bu marşlar 19 Mayıs gününe kadar büyük bir azimle çalışan gençlik korolarının yanı sıra ünlü şarkıcılarımız tarafından da seslendiriliyor. Coşkulu kliplerle taçlandırılan bu performanslar televizyon ve bilgisayarlarla 19 Mayıs ruhunu bütün evlere tek tek taşımak için ideal.

En ünlü 19 Mayıs şarkısı hiç şüphesiz, sözleri Ruhi Su’ya ait olan Gençlik Marşı:

Dağ Başını Duman Almış

Gümüş Dere Durmaz Akar

Güneş Ufuktan Şimdi Doğar

Yürüyelim Arkadaşlar

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin

Sert Adımlarla Her Yer İnlesin

Bu Gök, Deniz Nerede Var

Nerede Bu Dağlar Taşlar

Bu Ağaçlar Güzel Kuşlar

Yürüyelim Arkadaşlar

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin

Sert Adımlarla Her Yer İnlesin

Dağlar Taşlar Güzel Kuşlar

Ya Bu İnsanlar İnsanlar

Güneş Ufuktan Şimdi Doğar

Yürüyelim Arkadaşlar

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin

Sert Adımlarla Her Yer İnlesin

 

Sözleri okurken bile melodisi kulaklarınızda çınladı değil mi? 10. Yıl Marşı’nı da seslendirmiş olan Kenan Doğulu’dan Gençlik Marşı’nı dinleyelim mi?

19 Mayıs Gösterileri ve Etkinlikleri

19 Mayıs gösterileri her yıl birbirinden etkileyici görüntülere ve artık klasik haline gelmiş etkinliklere ev sahipliği yapar. Okullar arası gösterilerin yanı sıra uçak gösterileri, yürüyüşler ve koşular da 19 Mayıs kutlamalarına dahil edilir.

En eski 19 Mayıs kutlama kayıtlarından biri 1938 yılına ait. Atatürk’ün de bizzat teşrif ettiği gösterilerde gençlerin yürüyüşlerini ve spor gösterilerini seyredebilirsiniz. Bu 19 Mayıs, sağlık durumu kötüye giden Atatürk’ün maalesef son 19 Mayıs’ı olacaktır.

Bir de 19 Mayıs Yol Koşusu var. Koşu 21 Mayıs Pazar günü saat 9:00’da İzmir’de gerçekleşecek. Bu yılki koşu hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SOLOTÜRK pilotlarının Samsun’da askeri uçaklarla yaptığı göz alıcı gösteriler de 19 Mayıs’ın klasikleri arasında.

19 Mayıs Turları

19 Mayıs’ın bu yıl Cuma gününe denk gelmesiyle 19 Mayıs tatili planları da yapıldı ve muhtemelen her şey hazırlandı. Ama size gelecek 19 Mayıs’ta veya başka tarihte 19 Mayıs ruhunu yaşatabilecek 19 Mayıs turları önerilerimiz olacak.

Samsun

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Samsun

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı il olan Samsun, 19 Mayıs’ta ziyaret etmek için biçilmiş kaftan. Samsun’a gittiğinizde İladım ilçesindeki Atatürk Parkı’nda yer alan, şehrin simgesi olan, Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılıp 29 Ekim 1931 tarihinde dikilen ve Atatürk’ü şahlanmış at üstünde gösteren Onur Anıtı’nı mutlaka ziyaret edin. Anıtın yakınlarındaki Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın. Gezinizi Ordu ve Giresun’a kadar uzatarak Karadeniz’in doğal ve kültürel güzelliklerini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ankara

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Anıtkabir

Ankara’da Anıtkabir’i 10 Kasım’da da ziyaret edebilirsiniz ama bu önemli yapıtın bahar yüzünü görmek ve tam da 19 Mayıs’la birlikte yeni bir başlangıç hissi yaşamak isterseniz 19 Mayıs tatilinizi de burada değerlendirebilirsiniz. 19 Mayıs’ta temelleri atılan Türkiye’nin başkenti Ankara’da Gençlik Parkı, Kuğulu Park, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Atakule, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi kampüslerini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer tatil önerileri için takipte kalın!

Önceki YazıSonraki Yazı