Sevilla’da Yapılacak 11 Şey

Sevilla

İspanya’nın güneyinin, Endülüs’ün kalbi Sevilla. Portakal ağaçlarıyla dolu, capcanlı bir şehir. Sadece sokaklarında avare avare dolaşmak bile çok keyifli ama ben yine de Sevilla’da yapılacak aktiviteleri sıraladım.

1. Sevilla Katedrali’ni Gezin

Sevilla

Sevilla Katedrali oldukça ihtişamlı bir yapı. 1520’de inşa edilen bu katedral tamamlandığında Aya Sofya’nın elinden “dünyanın en büyük kilisesi” ünvanını almış. Günümüzde ise dünyanın en büyük gotik katedrali ve üçüncü büyük kilisesi. Bir başka özelliği de Kristof Kolomb’un mezarına ev sahipliği yapması. Bu kadar özellik bir araya gelince Sevilla’ya gelip de katedralini gezmeden ayrılmak olmaz.

2. Giralda’ya Çıkın

Sevilla Katedrali’nin çan kulesinin adı Giralda. Bütün Sevilla fotoğraflarında yerini alan, şehrin simgesi haline gelmiş prizma şeklindeki yüksek yapı burası işte. İlk yapıldığında katedralden önce aynı alanda yer alan caminin minaresiymiş, daha sonra caminin yıkılıp katedral yapılması ile birlikte Giralda da çan kulesi haline gelmiş. Şehri yukarıdan izlemek için mükemmel bir yer.

3. Alcazar Sarayı’nı Gezin

Sevilla

Güney İspanya’daki Mağribi mimarisi örneklerinin en güzellerinden biri Alcazar Sarayı. Bahçeleri ve oymalarla kaplı taş binaları tek kelime ile masalsı. Günümüzde de hala kraliyet ailesinin Sevilla’ya ziyaretlerinde Kraliyet Sarayı olarak kullanılıyor. Bu haliyle dünyada hala kullanımda olan en eski saray olma özelliğine sahip. Alcazar’ın popüler tarihte de bir önemi var. Game of Thrones’taki “Water Gardens of Dorne” sahneleri burada çekilmiş.

4. Plaza de Espana’da Güneşi Batırın

Sevilla’nın film seti olarak kullanılan bir başka mekanı da Plaza de Espana. Star Wars’taki Naboo gezegeninin başkenti Theed’de geçen sahnelerde izleyicilere göz kırpıyor. Plazanın en güzel yanlarından biri İspanya’nın tüm şehirlerinin resmedildiği seramikler.

5. Flamenko İzleyin

Sevilla flamenkonun başkenti. Buraya kadar gelmişken flamenko izlemeden dönmek olmaz. Tablado adı verilen mekanlarda flamenko izleyebilir, hatta bazılarında flamenko dersi bile alabilirsiniz.  Los Gallao ve Casa de la Memoria en ünlü yerler. Benim favorim ise son derece “underground” bir yer olan La Carboneria. Dansın tarihçesi ve ruhu hakkında daha fazla bilgi almak için de Flamenko Müzesi’ni gezebilirsiniz.

6. Setas de Sevilla’yı Gezin

Gelelim Sevilla’nın modern mimarisine. Metropol Parasol olarak da bilinen Setas, dünyanın en büyük ahşap yapısı. Mantara benzeyen yapının üstüne çıkınca yürüyüş yoluna ulaşıyor ve Sevilla’yı yukarıdan izleyebiliyorsunuz. Kompleksin içinde bir de Antiquarium adında arkeoloji müzesi bulunuyor.

7. Santa Cruz Sokaklarında Kaybolun

Jewish Quarter olarak da bilinen Santa Cruz mahallesi Sevilla’nın en turistik bölgesi. Rengarenk, daracık sokaklarında gezmek, portakal çiçeklerinin kokusunun güzelliği ile sarmalanmak inanılmaz keyifli. Bu mahallede pek çok kafe ve hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor. Sevimli binaların başka insanlar tarafından sabote edilmeyen fotoğraflarını çekmek isterseniz önerim sabah erken saatlerde gezmeniz.

8. Guadalquivir Nehri’nde Tur Yapın

Sevilla

Sevilla’daki keyifli aktivitelerden biri de Guadalquivir Nehri’nde bot turlarından birine katılmak. Biraz daha maceracı biriyseniz nehri kano ile de gezebilirsiniz.

9. Torro del Oro’yu Gezin

Nehir kenarında gezerken Torro del Oro’yu yani Altın Kule’ye uğrayın. Nehrin güvenliğini sağlamak için inşa edilen bu kulenin ismi hakkında iki rivayet var. Birine göre kulenin ismi dış kaplamasındaki seramiklere güneşin yansıması ile altın rengi almasından geliyor, diğer rivayete göre ise Altın Kule adını Amerika’nın işgalinden sonra Mayalar ve Inkalardan çalınan altınların bu kulede depolanmasından almış. Gece aydınlatması da son derece hoş.

10. Boğa Güreşi Arenasını Gezin

Sevilla

Boğa güreşi her ne kadar tartışmaya açık bir spor olsa da meraklıları için Seville iyi bir yer. La Maestranza adlı boğa güreşi arenasında müsabaka izleyebilir, müsabaka olmayan zamanlarda da arenayı ve müzesini gezebilirsiniz. En önemli müsabakalar Paskalya döneminde yapılıyor.

 11. Tapas Yiyin

Son olarak, tadabildiğiniz kadar çok tapas tadın. Hatta tapas turlarından birine katılıp şehrin en gözde mekanlarını keşfedebilirsiniz.

Sizin favori Avrupa şehriniz hangisi? Yorumlara bekliyoruz!

Latin rüzgarları estirmeye devam. Karşınızda mutlaka gezmeniz gereken 11 İtalyan şehri!

Önceki YazıSonraki Yazı