Tiyatro Severler İçin İstanbul’un En İyi 11 Tiyatrosu

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul

Devlet tiyatroları, şehir tiyatroları, özel tiyatrolar… İstanbul tiyatrolar açısından hiç şüphesiz oldukça zengin olan bir kültür sanat şehri. Akşamları veya hafta sonları AVM gezmek yerine birbirinden güzel tiyatro eserlerini canlı canlı izlemek inanın size çok daha iyi gelecek.

İstanbul’da çok sayıda tiyatro var, hiçbirine haksızlık etmeyiz ama son zamanlardaki aktivitelerine göre 11 tanesini seçtik. Listemize geçmeden önce hatırlatmış olalım: Bütün oyunların tiyatro bileti hızla tükenebiliyor. O yüzden aylık programları yakından takip etmeniz ve elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

1. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Muhsin Ertuğrul Sahnesi

İstanbul tiyatro sahneleri arasında oyunların en keyifle izlenenlerinden biri İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi. Bol miktarda koltuğu ve oyunculara hareket imkânı sağlayan geniş bir sahnesi var. Ulaşımı da oldukça kolay.

2. Zorlu Center PSM

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Zorlu Center PSM

2013 yılının sonlarına doğru açılan bu tiyatro sahnesi tiyatro oyunları dışında birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Pahalı bir sahne ama teknik açısından ve tasarım açısından İstanbul’un en iyilerinden.

3. Ali Paşa Hanı

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Ali Paşa Hanı

Genco Erkal’ın bir tiyatro sahnesine dönüştürdüğü Ali Paşa Hanı, 1712 yılında inşa edilmiş. Binanın üstü açık, asmalarla sarılı duvarları var. Antik Yunan’daki tiyatro havasına İstanbul’da en fazla yaklaşabildiğiniz yer. Tiyatro heyecanını iliklerinizde hissedeceksiniz.

4. Krek

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Krek

Eyüp’teki bu özel tiyatro diğer tiyatro sahnelerinden farklı bir konsepte sahip. Bu sahnede oyundan önce size kulaklık veriliyor ve oyuncuların nefes alış verişlerine de ortak olan seyirciler için oyundan kopmak tarihe karışıyor.

5. Ses – 1885 Ortaoyuncular Tiyatrosu

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Ortaoyuncular

Bu tiyatro sahnesi, eski tarz tiyatro sevenleri kesinlikle tatmin edecek. Dünyada iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki hünkar localı, 128 yıllık bir binada kadife koltuklar ve işlemeli dekorlar eşliğinde tiyatro keyfi kaçmaz.

6. Tatavla Sahne

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Tatavla Sahne

Son yıllarda kara kutu tarzı butik tiyatrolar revaçta. Bunlardan biri de Kurtuluş’ta atölye olarak kurulan ve daha sonra Cihangir’e taşınan Tatavla Sahne. Oldukça aktif bir sahne, aylık programlarını takip etmenizi ve tiyatro biletleri konusunda tetikte kalmanızı öneririz.

7. İkincikat

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul İkincikat

2010 yılında açılan İkincikat, ilginç tiyatro oyunları ile birçok tiyatro severin beğenisini kazanmış durumda. Ekiptekiler yenilikçi olduklarını ve özgün eserler sergilemek istediklerini dile getiriyor.

8. Moda Sahnesi

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Moda Sahnesi

İstanbul tiyatro salonları Anadolu yakasında da çok sayıda mevcut. Kadıköy’de bulunan Moda Sahnesi 2013 yılından beri aktif ve semtin çok kolay ulaşılabilen bir noktasında. Ses sistemi oldukça kaliteli. Oturma düzeni değiştirilebilir olduğu için farklı tiyatro oyunlarının sergilenmesine imkan tanıyor. Kafesi de Kadıköy’deki en sakin ve kaliteli kafelerden bir tanesi, es geçmeyin.

9. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Haldun Taner

Yine şehir tiyatrolarına ait olan Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, aslında tasarım olarak diğer maddelere göre biraz daha elverişsiz ve rahatsız ama tarihi olması ve kolay ulaşılması gibi özelliklerle artı puan topluyor.

10. Tiyatro Kara Kutu

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Kara Kutu

Galata’da Tünel’e yakın olan bu özel tiyatro ismiyle direkt kara kutu tiyatro tarzının temsilcisi olduğunu gösteriyor zaten. Ağırlıklı olarak alternatif yabancı oyunları sahneye taşıyorlar. Bir de seyircileri de oyuna kattıkları düzenli bir interaktif oyunları var. Mahşer-i Cümbüş sevenlere hitap edecektir. Epey keyifli.

11. Kumbaracı 50

En İyi Tiyatro Sahneleri İstanbul Kumbaracı 50

2009 yılında açılan Kumbaracı 50, özel tiyatrolar arasında ismi fazlasıyla duyulmuş bir marka artık. Adını da adresinden alıyor: İstiklal Caddesi’nden Tophane’ye inen Kumbaracı Yokuşu. Tiyatronun usta isimlerini de buradaki oyunlarda izlemeniz mümkün. Sumru Yavrucuk ve Sevinç Erbulak bu isimlerden sadece ikisi.

Sizin favori tiyatro mekânlarınız hangileri? Yorumlar kısmında mekân önerilerinizi paylaşabilirsiniz!

Tiyatrodan sonra bir kahve içmek ve kritik yapmak gerek! İşte İstanbul’un en özel 8 kahve dükkânı!

Önceki YazıSonraki Yazı