Islak Hamburger Nerede Yenir?

Islak Hamburger

Birçok İstanbullu’nun müptelası olduğu sokak lezzetlerimizden biri; ıslak hamburger! Uzaktan bakınca büzülmüş bir hamburgeri andıran, ancak idealinde ne yapılış ne de tat olarak hamburgerle ilgisi olmayan mucizevi buluş! Tamam, ilgisi olmayan demek biraz fazla kaçmış olabilir ama dışında ekmek, içinde köfte var diye bildiğimiz hamburgerden sayarsak ıslağa da ayıp etmiş olmaz mıyız? Islak hamburger nedir, diğer hamburgerlerden farkı nedir ve ıslak hamburger nerede yenir sorularının yanıtları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Islak Hamburger Nedir?

Islak Hamburger Nedir

Hamburgerin yeri ayrı, ıslağın yeri ayrı! Zira köftesinin tarifinde daha bol soğan ve sarımsak bulunuyor. Ekmekleri sarımsaklı domates sosunda ıslatılıyor. Hamburgere göre ekmeği daha küçük. Köftesi de anne köftesi lezzetinde ve ince. Bazı büfelerde içine köfte konulan ekmekler tost makinesinde basıldıktan sonra, çoğunda ise direkt olarak buharlı kutulara konularak bekletiliyor. Sirkülâsyonu yüksek yerlerde ıslak hamburgerlerin üst üste konulduğunu göreceksiniz. Gündüz veya gece, ıslaklar buharlı kutuda lezzet tutkunlarını bekliyor. Çok da beklediğini söyleyemeyiz hani, iyi büfelerde kapış kapış gidiyor. Yiyenler kendilerini durduramadığı için kişi başı tüketimin tek seferde en az iki ve üzerinde olduğunu hiçbir kaynağa dayanmadan kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim!

Islak Hamburger Taksim & Nişantaşı

Islak Hamburger Nerede Yenir

İstanbul sokak lezzetlerinin baş tacı ıslak hamburger ufak olduğu için Amerikalıların “slider” adını verdikleri mini burgerlere veya sosa batırıldığı için meşhur French dip sandviçe benzetmek de haksızlık olur. Basit ama damakta yer eden, yedikçe yedirten yere göğe sığdıramadığım bu lezzet zengin sokak kültürümüzün bir parçası. İstanbul ile özdeşleşmiş ve çoğunlukla İstanbul büfelerinde bulunuyor. Ayrıca kendiniz evde de yapabilirsiniz. İstanbul’da Taksim başta olmak üzere şehrin çeşitli yerlerindeki büfelerde bulabilirsiniz. Benim tercihim genellikle Nişantaşı Etiler Marmaris veya Taksim Bambi oluyor!

Islak Hamburger Taksim

Boyutu küçük, lezzeti büyük bu mucizenin fiyatı da genellikle cebi yakmıyor. Ancak tekrar uyaralım, bir tane yemekle kurtulmak zor. Bünyeye göre iki, üç, beş … Hatta yanında bir de ekşi ayranla değmeyin lezzete! Özellikle gece atıştırmalığını seviyorsanız ve benim gibi döner akşam yenmez felsefesini benimseyenlerdenseniz ıslak hamburger gece atıştırmalıklarıniz için de iyi bir seçenek.

Afiyet olsun!

Etiler Marmaris Nişantaşı

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Vali Konağı Caddesi, No :48/C, Şişli, İstanbul

Telefon: 212 2341556

Bambi Cafe Taksim

Adres: Gümüşsuyu Mah., Sıraselviler Cad. 9/A, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0 212 293 11 11

Islak hamburger yemek için Taksim’e gittiğiniz bir gün buraları da görmenizi öneririz.

Önceki YazıSonraki Yazı