Kırmızı Biber Konservesi

Kırmızı Biber Konservesi

Hem iştah açıcı hem de oldukça besleyici olan kırmızı biber, konserve olarak hazırlandığında da her mevsim elinizin altında bulunan lezzetli besinlerden biri. İster meze olarak ister kahvaltıda isterseniz de yardımcı yemek olarak ikram edebileceğiniz kırmızı biber konservesi hazırlaması biraz zahmetli gibi görünse de aslında oldukça pratik bir konserve çeşidi. Kırmızı biber konservesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız buyurun!

Kırmızı Biber Konservesi Yapımı

Kırmızı Biber Konservesi Nasıl Yapılır

Kırmızı biber konservesi yapımı kolay yemesi keyifli mi keyifli bir lezzet. Biberleri közleyerek kolayca hazırlayabileceğiniz kırmızı biber konservesi, direkt kavanozdan çıkararak yiyebileceğiniz bir yiyecek. Mevsiminde satın alacağınız etli kırmızı biberlerle kuracağınız kırmızı biber konservesinde başarılı sonuca ulaşmanız çok kolay. 1 kavanoz (360 ml’lik şişe) közlenmiş kırmızı biber konservesi için ihtiyacınız olan malzemeleri aşağıda bulabilirsiniz. Yapmak istediğiniz konserve miktarına göre malzemeleri arttırabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 kg kırmızı biber
  • 1 baş sarımsak
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 1 bağ maydonoz
  • Tuz

Közlenmiş Kırmızı Biber Konservesi Tarifi

Kırmızı Biber Konservesi Tarifi

Közlenmiş kırmızı biber konservesi tarifine geçmeden önce bu hazırlık esnasında hazırlayacağınız közlenmiş kırmızı biberlerin bir kısmını buzdolabı poşetinde koyup dolapta saklayarak salata ya da poğaça yaparken de kullanabileceğinizi hatırlatalım. Bu yüzden dilerseniz konserve dışında bunun için kullanmak amacıyla biraz daha fazla biber kullanabilirsiniz.

Közlenmiş biber konservesi hazırlamak için ilk olarak kırmızı biberleri güzelce yıkayın. Yıkamış olduğunuz biberlerin suyu iyice aktıktan sonra közlemeye başlayın. Közlemek için ocak üstü közlemeçleri tercih edebilirsiniz.

Ardından közlediğiniz biberleri bir kaba alın ve kısa bir süre bu şekilde bekletin. Bu yöntem sayesinde buharlaşma meydana geldiği için biberleri zedelemeden kolayca soyabileceksiniz.

Buharlaşmış olan poşeti açarak biberlerinizi narince soymaya başlayın. Bu aşamada biberlerin çekirdeklerini de çıkarın ve saplarını kesin.

Temizlemiş olduğunuz biberleri bir süzgece alarak suyunun iyice süzülmesini sağlayın. Suyu süzülmüş olan biberleri daha sonra geniş bir kaba alın. Üzerine damak zevkinize göre tuz, sirke ve zeytinyağını güzelce gezdirin. Ardından tüm malzemeleri eklediğiniz biberleri iyice karıştırın. Bu şekilde tüm tatların birbirine karışmasını sağlamış olacaksınız.

Kırmızı Biber Konservesi Tarifi-1

İyice soslamış olduğunuz biberleri kavanozun içine düzgünce sıralayın. Bu aşamada aralarına diş sarımsakları da atın.

Temiz ve kuruluğundan emin olduğunuz kavanoz kapaklarını sıkıca kapatın. Kapakların hava almıyor olmasına dikkat edin.

Daha sonrası ise klasik konserve yapımı işleri. Büyük bir tencerede kavanozların üzerini geçecek kadar su koyun. Tencerenin tabanına temiz bir havlu koyarak kavanozları ters çevirip tencereye koyun. Tenceredeki su kaynamaya başladıktan sonra kavanozlarınızı çıkarın ve yine ters bir şekilde bekletin.

Ve işte kırmızı biber konserveniz hazır! Dilediğiniz zaman konservelenmiş biberlerinizi kullanabilirsiniz. Kullandıktan sonra kavanozda kalan biberi dolapta bekletmeyi ihmal etmeyin.

Kırmızı Biber Konservesi Püf Noktası

Kırmızı Biber Konservesi Püf Noktası

Kırmızı biber konservesinin lezzetli ve istenilen bir sonuç vermesi için mevsiminde seçeceğiniz etli ve düzgün kırmızı biberleri kullanmalısınız.

Konserveyi hazırladıktan sonra kavanozları kapatmak için kullancağınız kavanoz kapaklarının kuru olmasına dikkat edin. Daha önce hiç kullanılmamaış konserve kapakları kullanmak daha başarılı bir kapatma işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Zira kapakları kapattığınızda içeri kesinlikle hava girmemesi çok önemlidir.

Kapakları hava almadığı sürece konservenizin kesinlikle bozulmayacağını hatırlatalım.

Kırmızı Biber Konservesi Sunum Önerisi

Kırmızı Biber Konservesi Sunum ÖnerisiKırmızı biber konservesi, her öğünde her zaman tüketebileceğiniz bir lezzet. Kırmızı biber konservesini meze olarak konserveden direkt çıkararak kullanabileceğiniz gibi kahvaltıda tereyağlı ekmek üzerinde de tüketebilirsiniz.

Ayrıca yardımcı yemek olarak da kullanılan kırmızı biber konservesini üzerine ceviz serpiştirerek servis edebilirsiniz. Böylece hem daha zengin hem de daha lezzetli bir tat yakalamış olursunuz.

Haydi afiyetle!

En az kırmızı biber konservesi kadar lezzetli bir konserve çeşidi: kahvaltılık sos. Tarifi için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı