Köfteci İrfan

Köfteci İrfan

İstanbul kocaman bir metropol. Batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine her ilçe ayrı bir şehir büyüklüğünde. Her apartman adeta bir köy diyebiliriz. Şehirdeki semtlerde kendine özgü tatlar bulmaya alışığız. En çok da o civara yerleşenlerin geldiği yörelerin tatlarına rastlamak mümkün. Ayrıca iş merkezlerinin bol olduğu yerlerde geniş yelpazede mutfaklar bulabiliyoruz, tıpkı Kavacık’ta olduğu gibi. Son yıllarda özellikle iş merkezlerinin bölgede çoğalmasıyla keyifli ve hızlı yemek yiyebileceğimiz yerler de sayıca arttı. Köfteci İrfan bunlardan bir tanesi. Birbirinden lezzetli 12 ayrı köftenin servis edildiği mekan öğle araları ve akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir destinasyon.

Mekânın eski bir mazisi yok. 2014 yılında kapılarını misafirlerine açmış. Mekân sahibi İsmail Koç uzun yıllarını hizmet sektöründe geçirmiş. O sebeple gelen misafirleri ile nasıl ilgilenilmesi gerektiği konusunda tecrübesini en iyi şekilde ortaya koyuyor. Mekândaki çalışanlardan farksız, bir fiil işinin başında.

Köfteci İrfan

İsmail Bey, mekâna abisinin ismini vermeyi uygun görmüş. İrfan Köfte, Kavacık’ın en işlek caddesi olan Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nin hemen başında yer alıyor. Cadde üzeri olması sebebi ile kendine ait otoparkı yok. Ancak vale hizmetinden yararlanmanız mümkün. Mekânın kendine özgü kocaman bir dış bahçesi ve rahat bir ortamı var. Haftanın her günü hizmet veren Köfteci İrfan günün ilk servisine öğle yemeği ile başlıyor. Akşam saat 22’ye kadar aralıksız hizmet veriliyor.

Köfteci İrfan

Etlerini özellikle Bursa, Tekirdağ ve Kars yörelerinden tercih ettiklerini belirtiyorlar. Doğu’da, hayvanların kendi ortamlarında tamamen doğal olarak yetişmesi, etinin sert olmasına neden oluyor. Ancak, doğal ortamda yetişen etin lezzetinin çok daha güzel olduğunu söylemek gerek. Hayvanların yediği doğal otların aroması etin tadını taçlandırıyor. Batı bölgelerden ise Kıvırcık koyun tercih ediliyor. Zira Kıvırcık koyunun eti kokmaması sebebiyle İstanbul’lular tarafından çokça tercih edilen koyun etlerinden biri.

Köfteci İrfan

Ana yemeğe geçmeden önce Köfteci İrfan özel lezzetlerinden biri olan “İrfan Çorba”yı içmenizi öneririz. Tamamen mekâna özgü olan bu tadın içerisinde kuzu gerdan, kuzu sırt kemiği ve iliği, sebze ve yoğurt bulunuyor. Ayrıca bol limonlu klasik bir mercimek çorba da tercih edebilirsiniz. Çoban salata ve tulum dilimlerinden oluşan İrfan Salata’yı deneyebilirsiniz. Salatalar ne kadar güzel görünse de, önerimiz köftelere yer bırakmanız olur!

Köfteci İrfan

Gelelim çeşit çeşit köftelere. Köfteci İrfan’da kaşarlı köfte, kasap köfte, satır köfte, sebzeli köfte, Zıp Zıp köfte ve İrfan Köfte öncelikli deneyeceğiniz köfteler arasında. Her birinin lezzeti ayrışıyor ve her lezzet tamamen özel reçetelerle oluşturulmuş. Bu köftelerin tamamının tadına bakmak için Karışık Köfte tabağı söyleyebilirsiniz. Köftelerin içeriğinin kalitesi ve lezzeti damakları, garnitürlerin çeşitliliği ise gözleri şenlendiriyor. Garnitür olarak gelen soğan, acılı ezme, patates püresi, salatanın her biri ana yemek ile uyumlu ve tamamlayıcı. Ayrıca kendi yapımları olan sucuktan da deneyebilirsiniz. Sucukların Bursa’daki imalathanelerinde hazırlatıp İstanbul’a getirdiklerini öğreniyoruz. İyi köftecinin burgerleri de iyi olur diye düşünüyoruz. Bir daha gittiğimizde burgerleri de deneyeceğiz. Mekan steakhouse konsepti ile de hizmet veriyor. Dilerseniz pirzoladan, steak’e menüde birçok seçeneğiniz var.

Köfteden sonra tatlıya yer bırakmayı unutmayın. Mevsimsel tatlılardan da tercih edebileceğiniz gibi, İrfan’ın köy helvası veya cevizli ev baklavasını tercih edebilirsiniz. Meraklılarına önerimiz ise tuzsuz sade peynirden yapılan sarı peynir tatlısı; bu tadı seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Köfteci İrfan sayesinde ete ve güler yüze doyarak ayrılacaksınız. Şimdiden afiyet olsun!

Köfteci İrfan Adres: Kavacık Mah., Fatih Sultan Mehmet Cad., No 6/1, Beykoz, İstanbul

Telefon: 0216 413 75 75

Pilavı yeniden keşfetmeye hazır mısınız? Kalkanoğlu Pilavcısı’nı bu yazımızda sizin için ziyaret ettik.

Önceki YazıSonraki Yazı