İnsan Vücudu ile İlgili İlginç Bilgiler

İnsan Vücudu

İnsan vücudu gerçekten de hayrete düşüren bir işleyişe ve yapıya sahiptir. İç organlarımız birbirleri ile tam uyum içerisinde çalışır, tükettiğimiz her besin maddesi muazzam bir biçimde öğütülür, yediklerimiz ve içtiklerimizin bizim için faydalı olan kısımları ayrışır, faydasız ya da zararlı olan kısımları ise atılır ve insan vücudu üzerinde dönen bu döngü adeta kusursuz bir biçimde işlemeye devam eder. İnsan vücudu organları birbiri ile uyumlu bir biçimde çalışmanın yanı sıra aynı zamanda eşsiz özelliklere ve görevlere sahiptir ve bir tanesi olmadan insan vücudu sisteminin pürüzsüz işlemesi adeta imkansızdır. Bu bahsettiğimiz döngü aslında bizim için oldukça olağan gelir; zira içinde yaşadığımız bedeni sistematik çalışan insan vücudu olarak değil, sıradan bir beden olarak görür ve olduğu gibi kabul ederiz. Hatta işin aslı, çoğu zaman insan vücudu üzerindeki bu döngünün farkına bile varmaz ve vücut için gereken önemi vermeyerek, ciddi bir sorun oluşana kadar yeterince hassasiyet göstermeyiz. Halbuki insan vücudu muazzam bir yaradılıştan oluşur ve insan anatomisi hayatımızı sorunsuzca sürdürebilmemiz üzerine tasarlanmıştır. Sizi, insan vücudu ile ilgili bilmiyor olabileceğiniz gerçekler üzerine yazmış olduğumuz yazımız ile başbaşa bırakıyor, bu yazının akabinde zaten iyi baktığınızdan emin olduğumuz vücudunuza çok daha iyi bakmanızı diliyoruz.

1. Cilt yenileme

İnsan Vücudu Cilt

Vücut organları içerisinde çoğunlukla bir organ olarak saymadığımız, ama aslında diğer tüm iç organlarımızı koruyan en önemli insan vücudu organı, cildimizdir. Cilt ile ilgili en şaşırtıcı bilgi ise şu: İnsan vücudu, yaşam süresi boyunca ortalama 20 kilo deri yeniler.

2. Mide asidini yenileme

İnsan Vücudu Mide

Midemiz, insan anatomisi açısından vücut için en önemli görevlerden bazılarını üstlenir. Biliyorsunuz ki midenizde farklı türde asitler üreyebilmektedir. Asit dediğimiz zaman sizin de aklınızı delici bir madde geliyor, değil mi? Bu asidin insan vücudu içinde ne işi var diye düşünebilirsiniz. Aslında mide asitlerinin vücudunuzu delip geçmemesinin tek sebebi, mide hücrelerinin parçalandıklarından daha hızlı yenilenmesidir.

3. Nedir bu mide asidi?

İnsan Vücudu Jilet

İnsan vücudu organları arasında midenin öneminden ve salgıladığı asitlerden bahsettik. Mide asidi demişken; insan vücudu olarak midede üretilen asidin bir jileti parçalayabilecek güçte olduğunu biliyor muydunuz? İyi ki hücrelerimiz ışık hızında yenileniyormuş!

4. Şimdi şekerlemeler düşünsün…

İnsan Vücudu Şeker

İnsan vücudu, bir besin maddesinin tadını alabilmek için her şeyden önce onun ağızda çözdürülmesini gerektirir. Bunun en iyi örneğine en sevdiğiniz şekerlemeyi yemeden önce dilinizi kurutarak tanık olabilirsiniz.

5. Beynin harcadığı enerji

İnsan Vücudu Beyin

Beyin, insan vücudu tarafından üretilen oksijenin ve kalorinin toplamda yüzde 20’sini harcar. Başka bir deyişle insan vücudu, gün içerisinde yaktığı kalorinin yüzde 20’sini beyin üzerinden sağlar. Bu da demek oluyor ki kilo vermek istiyorsanız vakit, saksıları çalıştırma vaktidir!

6. İnsan vücudu, insan vücudu da, pekiyi ya bebekler?

İnsan Vücudu Bebek

İnsan vücudu hakkında bahsederken bebeklere değinmeden olmaz. Bebekler, doğduklarında yalnızca siyah beyaz görebiliyorlarmış. Her bebeğin aynı göz rengi ile doğmasının sebebi de bu mu dersiniz?

7. İnsan kokusu

İnsan Vücudu Koku

Yer yüzünde bulunan her insan vücudu, dolayısıyla her bir birey, kendine has bir kokuya sahiptir. Bunun tek istisnası ise tek yumurta ikizleri. Tabii insan vücudu kokusu, salgıladığımız hormonlara, ter bezelerine, hatta beslenme düzenimize göre bile değişebilmektedir.

8. Ne kadar çok IQ, o kadar çok rüya

İnsan Vücudu Rüya

Yine insan vücudu üzerinde yapılan araştırmalar, diğer bireylere oranla daha fazla rüya göre insanların IQ seviyelerinin daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

9. Geceler soğuk, geceler kısa

İnsan Vücudu Gece

Pekiyi kemikleriniz arasındaki kıkırdakların, gündüzleri sıkıştırılmış halde olmasından dolayı, geceleri 1 santim daha kısa olmamıza ne diyorsunuz? İnsan vücudu gerçekten de harikalar yaratabiliyor, değil mi?

10. Göz kırpma gerçeği

İnsan Vücudu Göz Kırpma

Tekrar insan vücudu üzerinde yapılan farklı araştırmalara yönelelim. Bu araştırmalara göre kadınlar, erkeklere oranla iki kat daha fazla göz kırpar. Bayların, “Kadınlar işte, her şeyi abartıyorlar!” dediğini duyar gibiyiz.

11. Bonusumuz yemek düşkünlerine gelsin.

İnsan Vücudu Duyma

Çok yiyenler, dikkat! Çok yemenin yalnızca mide üzerinde değil, insan vücudu geneli üzerinde de olumsuz etkileri olabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki yemeği biraz fazla kaçırdığınızda kulaklarınızdaki duyma keskinliği azalıyor ve pek çok sesi yeteri kadar net algılayamaz hale geliyorsunuz. Dememiz o ki; o ikinci poğaçayı yemek istediğinize emin misiniz?

İnsan vücudu ile ilgili bizim de bilmiyor olabileceklerimizi paylaşmak ister misiniz? Yorumlar kısmına yorumunuzu bırakmayı ihmal etmeyin.

Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun blog postunu okumaya vaktiniz var mı? O zaman sizi şöyle alalım.

Önceki YazıSonraki Yazı