Pattaya’da Yapılacak 11 Şey

Pattaya

Tayland’ın çılgın şehri Pattaya, Bangkok’tan sonra en popüler yerlerden biri. Özellikle Türk turistlerin de sıklıkla gittiği bir yer. Peki Pattaya’ya gidince neler yapmalı?

1. Plajda ayak masajı yaptırırken hindistan cevizinizi yudumlayın.

Pattaya şehir merkezindeki plajlar her ne kadar denize girmek için çok uygun olmasa da keyif katsayısı yüksek yerler. Rengarenk şezlonglara uzanıp bir yandan ayak masajı yaptırırken bir yandan da taze Hindistan cevizinizi içebilirsiniz. Ne de olsa Güneydoğu Asya’nın en lezzetli Hindistan cevizleri Tayland’da yetişiyor. Unutmayın, Çarşamba günleri plajlar bu keyfe kapalı ne yazık ki, şezlonglar toplanıyor.

Jomtien

2. Jomtien Beach’te güneş batışını izleyin.

Pattaya’da huzur dolu bir akşamüstü mü yaşamak istiyorsunuz? Öyleyse adresiniz Jomtien Beach olmalı. Şehir merkezinden araçla 10-15 dk uzaklıktaki bu plaj oldukça sakin. Hemen arkasında kurulan tezgahlarda leziz Thai yemeklerini tadabilir, envai çeşit tropik meyvenin taze taze sularını sıktırıp plajda yudumlayabilirsiniz. Bu sırada size kıpkırmızı bir gün batımı, harika palmiyeler, keyifli bir plaj, hafif dalgalı bir deniz ve plaj voleybolu oynayan gençler eşlik edecektir.

Jomtien

3. Koh Larn Adası’nda balık kovalayın.

Pattaya’da yüzemeyecek miyiz, diye düşünmeyin sakın. Çok kısa bir tekne yolculuğuyla bir mercan adası olan Koh Larn’a geçebilirsiniz. Burada tropik balıkları kovalayabilir, mercanların harika renklerini seyre dalabilirsiniz. En ünlü plajlardan birisi Tawaen Beach. Oradan da ufak bir yürüyüşle Sangwan Beach’e geçebilirsiniz.

Koh Larn

4. Walking Street’te bar hopping yapın.

Pattaya’nın dünya çapında ünü daha çok gece hayatından geliyor. Walking Street adı verilen yürüyüş caddesinde envai çeşit show izleyebileceğiniz barlar bulunuyor. Bu caddede çok iyi canlı müzik yapan rock barlar bulabilirsiniz. Hot Tuna Bar’ı önerebilirim. Walking Street’te dikkat çeken bir diğer şey de birden çok Maraş dondurmacısının bulunması. :)

Walking Street

5. Açık büfe restoranlarda deniz ürünlerine doyun.

Deniz ürünü aşığı bir kişiyseniz kesinlikle açık büfe hot pot restoranlarına gitmelisiniz. Masanıza getirililen barbekü tezgahında kalamar, karides, ahtapot, deniz tarağı, midye ne ararsanız pişirip yiyebilirsiniz. Üstelik sınırsız….

6. Hakikat Tapınağı’nı ziyaret edin.

Pattaya’nın bence en özel ve en güzel yeri Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth). Bangkok’taki efsane Erawan Museum’u yaptıran kişi Pattaya’ya da Hakikat Tapınağı’nı yaptırmış. Henüz tamamlanmamasına rağmen tapınak turizme açılmış, 2050 yılında tamamlanması bekleniyormuş. İnşaatı devam ettiği için rehber eşliğinde ve baret takarak geziyorsunuz. Yapı çivi kullanılmadan sadece geçme ahşap ile yapılmış. İçeride yüzlerce heykel var. Rehberler tüm heykellerin ne anlama geldiğini açıklıyor. Genel olarak tapınakta Budizm ve Hinduizm sembollerine yer verilmiş.

7. Thai Showu izleyin.

Tayland’a gelip de dans showu izlemeden gitmek olmaz. Geleneksel Thai danslarının örneğini izlemek için güzel bir adres Hakikat Tapınağı. Dansları burada ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Thai dansı

8. Ladyboy Show’u izleyin.

Pattaya’ya özel en ünlü dans showu ise ‘Ladyboy’ adı verilen cinsiyet değiştirmiş kişilerin yaptığı dans gösterileri. Görkemli kıyafetler ve ışık gösterilerinin eşlik ettiği bu dansların en iyi adresi ise Tiffany’s. Üstelik her sene bu mekanda trans bireyler arasında güzellik yarışması yapılıyor.

Tiffanys

9. Art in Paradise’ta çılgın fotoğraflar çekin.

Art in Paradise aslında bir nevi sanat galerisi. Burada sergilenen resimler üç boyutlu gibi görünüyor ve siz de o resimlerin bir parçasıymışsınız gibi fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fotoğraflarda kendinizi kah bir köpekbalığına yem olurken, kah şelaleden atlarken çekebilirsiniz.

10. Büyük Budha’yı ziyaret edin.

Pattaya’da Pratumnak Tepesi’nin zirvesindeki Wat Phra Yai tapınağında 18 metrelik bir Budha heykeli var. Büyük heykelin yanında da biraz daha küçük Budha heykelleri var. Bunların her biri haftanın bir gününü temsil ediyor. Doğduğunuz güne göre sizi temsil eden heykelin önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Tapınağa giden yolda küçük kafesler içerisinde kuşlar satılıyor. Budistler bu kuşları satın alıp doğaya bırakıyorlar. Kuşa yaptıkları bu iyiliğin kendilerine şans olarak döneceğine inanıyorlar.

11. Nong Nooch Botanical Garden’a gidin.

Tropik bitkiler dünyasına adım atmak isterseniz Pattaya’nın biraz dışında Nong Nooch Botanik Bahçesine gidin. Bahçeyi gezerken çeşitli seremonileri ve gösterileri izleme şansınız olabilir.

Sizin de önerileriniz varsa yorum bölümünde buluşalım! :)

Tayland’da Bir Fil Cenneti: Chiang Mai yazımızı okudunuz mu?

Önceki YazıSonraki Yazı