Oscar Ödüllü Filmler Listesi

Oscar Ödüllü Filmler

Sinemaseverlerin her yıl heyecanla beklediği Oscar ödülleri töreni, o yıl içerisinde ses getiren, kimi zaman senaryosu, kimi zaman yönetmenliği, kimi zaman da oyuncuların üstün performansı ile göz dolduran filmleri taçlandırarak film tutkunlarına unutulmaz anlar yaşatır. Oscar ödüllü filmler, izleyicilerine muazzam bir sinema keyfi vaat ederek sinema sektörünün adeta kaymağını sunar. Biz de hem divane sinema tutkunlarını, hem de film izleyerek vakit geçirmeyi sevenleri sevindirecek ve onlara kolaylık sağlayarak bir liste hazırlamaya karar verdik. Oscar ödüllü filmler listemizde, geçtiğimiz 11 yıl içerisinde en iyi filmler olarak Oscar almış, son 11 yılın ödüllü filmleri var. Eğer siz de “Oscar ödüllü filmler özel” hafta sonu yapıp, patlamış mısırınız ile TV karşısına geçmeyi planlıyorsanız, en güncel Oscar almış filmler içeren bu liste tam size göre.

1. 2004: Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby)

Oscar Ödüllü Filmler Milyon Dolarlık Bebek

Amerikan sinemasında vahşi batı furyasının başını çeken aktör Clint Eastwood tarafından yönetilen, aynı zamanda Hilary Swank ile de başrolü paylaştığı film, hakettiği takdiri göremeyen bir boks antrenörünün hayatını anlatıyor. Oscar almış filmler listemizi Clint Eastwood gibi bir usta ile başlatmış olmaktan ayrıca keyif aldığmızı da belirtmiş olalım.

2. 2005: Çarpışma (Crash)

Oscar Ödüllü Filmler Çarpışma

Bir dönem Los Angeles’ta yaşanan sosyal çatışmaları ve ırkçı gerilimi ele alan filmde güzel oyuncu Sandra Bullock baş rolü çekiyor. Film aynı zamanda gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Sandra Bullock için ise bu film, Oscar almış filmler arasında büyük bir ihtimalle ayrı bir önem taşıyor, zira kendisinin rol aldığı ve Oscar adayları olan ilk filmi.

3. 2006: Köstebek (The Departed)

Oscar Ödüllü Filmler Köstebek

Geçtiğimiz yıl nihayet sabırla beklediği en iyi oyuncu Oscar‘ına kavuşan Leonardo di Caprio, Hollywood’un vazgeçilmez isimlerinden Matt Damon, Ted serisi ile son zamanlarda hepimizin gönlünü kazanan Mark Wahlberg ve sadece “usta” olarak nitelendirmenin yettiği Jack Nicholson gibi başarılı isimlerin rol aldığı film, tabii ki bu kadar çok yıldıza yakışır bir isim olan Martin Scorsese tarafından yönetilmiş. Dram türünde çekilmiş olan ve Oscar ödüllü filmler listesinde yıldız oyuncu kadrosu ile adeta parıldamakta olan film, aynı zamanda 2002 yapımı bir Hong Kong filminin remake (yeniden yapılanma) versiyonu olarak da biliniyor.

4. 2007: İhtiyarlara Yer Yok (No Country for Old Men)

Oscar Ödüllü Filmler İhtiyarlara Yer Yok

Aynı zamanda en iyi filmler listesi olarak da nitelendirebileceğiniz Oscar ödüllü filmler listemize bir batılı neo-korku filmi ile devam ediyoruz. Teksaslı bir kaynakçı ile bir Vietnam gazisinin etkileyici hikayesini konu alan filmde İspanyol oyuncu, aynı zamanda kendisi gibi oyuncu olan Penelope Cruz’un eşi olan Javier Bardem oynuyor. Oscar ödülü almış filmler arasında bir İspanol oyuncuyu görmek de İspanya için ayrı bir gurur kaynağı olmalı diye düşünüyoruz.

5. 2008: Milyoner (Slumdog Millionaire)

Oscar Ödüllü Filmler Milyoner

Ödüllü filmler listesinde İspanyol, Hintli gibi farklı oyuncu ve yapımcıları görmek eminiz tüm sinema tutkunlarını çeşitlilik açısından sevindiriyordur. Sizin için seçtiğimiz Oscar ödüllü filmler arasında Hintli oyuncuların üstün birer performans sergilediği bir yapım da var. Aslen bir İngiliz drama filmi olan yapım, 18 yaşındaki Jamal Malik’in Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının Hint versiyonuna katıldıktan ve tüm sorulara doğru cevabı verip bir milyon dolar kazandıktan sonra başına gelenleri anlatıyor. Tam olarak ne mi oluyor? Malik, hile yapmak ile suçlanıyor ve olaylar gelişiyor. Milyoner hem aksiyon, hem komedi, hem de dram arayan film tutkunları için ideal bir film olarak karşımıza çıkıyor.

6. 2009: Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker)

Oscar Ödüllü Filmler Ölümcül Tuzak

Eleştirmenler tarafından “Neredeyse mükemmel bir film” olarak nitelendirilen yapım da Oscar ödüllü filmler arasında yerini buluyor. En iyi film ödülü dışında 6 Oscar ödülünedaha layık görülmüş olan film, Amerika ile Irak arasındaki savaşta yer alan askerlerin kimi zaman buruk, kimi zaman iç ısıtan, kimi zaman da iç yakan hikayesini ele alıyor.

7. 2010: Zoraki Kral (The King’s Speech)

Oscar Ödüllü Filmler Zoraki Kral

Colin Firth’in muazzam bir performans gösterdiği, Oscar ödüllü filmler arasında yabana atılmayacak bir diğer film olan Zoraki Kral, kekeme olan bir İngiliz kralı Beşinci George ve ona yardım etmesi amacı ile işe aldığı konuşma uzmanının hikayesini anlatıyor. Filmin yardımcı erkek oyuncu rolünde ise, konuşma uzmanını üstün bir performans sergileyerek oynayan yılların oyuncusu Geoffrey Rush var. Etkileyici hikayesi ile Zoraki Kral, kesinlikle en iyi filmler arşivinize eklemeniz gereken filmler arasında, bizden söylemesi.

8. 2011: Artist (The Artist)

Oscar Ödüllü Filmler Artist

Bir Fransız yapımı olan Artist, hem siyah beyaz çekilmiş olması, hem de tamamen sessiz bir film olma özelliği ile Oscar ödüllü filmler arasında sıyrılarak ön plana çıkmaktadır. Eski Hollywood filmlerini andırması amacı ile çekilmiş olan film, 1927 ve 1932 yılları arası Hollywood’da yaşanan erkek oyuncuların çöküşünü ve ardından gelen kadın oyuncuların yükselişini ele almaktadır. Özellikle 1920 yıllarının ABD yapımlarını severek izleyen filmseverlerin zevk alacağı bir film olduğunu söyleyebiliriz.

9. 2012: Argo

Oscar Ödüllü Filmler Argo

Ben Affleck’in hem yönetmenliğini yaptığı, hem de başrolü üstlendiği, Oscar alan filmler arasında unutulmaz bir yere sahip olan Argo da gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Argo hem Oscar’lı film listesi için, hem de Ben Affleck’in için oldukça büyük bir önem taşımaktadır; zira bu film, Affleck’in yönetmenlik koltuğuna oturup Oscar aldığı ilk filmidir.

10. 2013: 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave)

Oscar Ödüllü Filmler 12 Yıllık Esaret

Bu ödüllü film ise özgür bir adam olmasına rağmen bir yanlış anlaşılma sonucu köle olarak alınan 12 yıl boyunca haksız yere kölelik yaptırılan, Afrikan-Amerika kökenli Solomon Northup’ın adeta içler acısı hikayesini anlatıyor. Filmde Brad Pitt, yalnızca yardımcı erkek rolünde oynamakla kalmamış, aynı zamanda filmin yapımcılarından biri de olmuştur. Oscar ödüllü filmler denince akla Brad Pitt’in gelmemesi imkansız, değil mi?

11. 2014: Birdman

Oscar Ödüllü Filmler Birdman

Süper kahraman filmlerini zeki, komik ve iğneliyici bir biçimde tiye alan film, Oscar ödüllü filmler listesinde nadir bulunan komedi filmleri arasında yerini sağlamlaştırıyor. Filmde en popüler süper kahraman filmlerine kıvrak ve akıllıca hazırlanmış göndermeler yapılmakta. Yapım aynı zamanda çekim teknikleri ile de dikkatleri üzerine toplamaktadır. Filmin çekimleri, film tek seferde çekilmiş efekti vermek üzere tasarlanmıştır. Birdman kahramanımızı oynayan aktör ise başarılı Michael Keaton’dan başkası değil.

12. Oscar Ödüllü Filmler Bonusu 1: Spotlight

Oscar Ödüllü Filmler Spotlight

Bu değerli film, Oscar ödülü alan en son film olma özelliğini taşıdığı ve bu yüzden dolayı özel bir yere sahip olduğu için onu bonus olarak vermeyi tercih ettik. Spotlight, ABD’nin Boston bölgesinde çocuklara cinsel istismar uygulayan katolik papazların hikayesini ortaya çıkartmak üzere çalışan gazetecilerin hikayesini anlatıyor. Sağlam senaryosu ve güçlü oyuncu kadrosu ile Spotlight, 2015 yılında almış olduğu ödül ile Oscar ödüllü filmler kervanına geçtiğimiz yıl katılmıştır. Spotlight’ın senaryosunun da gerçek bir hikayeden ilham alınarak yazılmış olduğunu hemen belirtelim.

13. Oscar Ödüllü Filmler Bonusu 2: Abluka

Oscar Ödüllü Filmler Abluka

2015 yılında Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen siyaset konulu film, Nuri Bilge Ceylan’ın kendisinin “mirasçısı” olarak gördüğü iddialı yönetmen Emin Alper tarafından yönetilmiştir. Her ne kadar Oscar’a aday olmadığı için Oscar ödüllü filmler listesine girememiş olsa da, bir Türk yapımının yurtdışında ödül almış olması ve ülkemize temsil etmiş olması oldukça gurur verici. Öyle ya da böyle, bu bir ödüllü Türk filmi.

Biz de sizler gibi en iyi film 2016 yılında kime gidecek, merakla bekliyoruz. Siz de favori Oscar ödüllü filminizi belirtmek isterseniz, Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer Oscar ödüllü filmler listemiz size yılbaşında evde sinema maratonu yapma fikri verdiyse, evde sinema keyfinin ipuçlarını paylaştığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Önceki YazıSonraki Yazı