Mille Luci

Kandilli Mille Luci

İstanbul’un en keyifli yerlerinden biridir Kandilli. Boğaz’ı dik kesen konumu ile kuzeyden gelen rüzgarların ilk uğrak yeridir. Bu sebeple sokakları deniz kokar. Sıcak ve misafirperver insanları ile hoş sohbet edebilir, kendine özgü mimarisi ile keyifli bir tarihi yolculuğa da çıkabilirsiniz. Sahilden gelmeyi tercih edenleri iskelenin karşısındaki dik yokuş karşılar. Ağaçlarla kaplı yolları ve bahçeli evleri ile Anadolu’nun şirin bir köyünün havasını bulabilirsiniz Kandilli sahilinde. İşte böyle bir ortamda can bulan, misafirlerine sadece lezzet değil ayrıca keyifli ortam da sunan tarihi ve şirin dokusuyla akıllarda yer etmiş Kandilli yokuşunu çıkıyoruz.  Yokuşun üzerinde yer alan, 2016 yılının Ocak ayında hizmete açılan Mille Luci, Kandilli gibi sakinlik arayanlar ve huzurla sohbet etmek isteyenler için bulunmaz bir yer.

İsmi Fransızca’dan gelen Mille Luci, Parlayan Yıldızlar anlamına geliyor. Sabah: 09.30 ‘da güne başlayan mekan, akşam saat:19.30’a kadar bir fiil hizmet veriyor.

Kandilli Mille Luci

Butik kafe görünümünde olan Mille Luci’nin hemen cadde üzerinde şirin bir bahçesi bulunuyor. Burası adeta bir sahil kasabasının, denizle buluşma noktasındaki bir kafe gibi! Mekanın sahibi Begüm Hanım, tamamen kendi zevkine göre özenle dekore etmiş. Mekanın tam girişinde bulunan kocaman ağaç, ortamın ana cadde keşmekeşinden soyutlanmasını sağlıyor.

Binanın tarihi bir önemi de var. Burası bir önceki sahipleri Ermeni bir aileden gelen Dimitri Bey’in yıllarca ayakkabı dükkanına ev sahipliği yapmış. 1970’lere kadar ayakkabıcı olarak kullanılan dükkan uzun yıllar boş kalmış. Sonrasında Begüm Hanım, mülkü alarak uzun emek ve zorlu bir restorasyondan sonra Mille Luci’ye can vermiş Kandilli yokuşunda. Servis edilen her lezzet, bizzat Begüm Hanım tarafından hazırlanıyor. Eğitimli bir şef olmasından dolayı, sunduğu tatlılar, pastalar bizzat kendi reçeteleri.

Mekanda, genellikle Begüm Hanım’ın yardımcısı Mehmet Bey bulunuyor. Hem misafirlerle ilgileniyor hem de Begüm Hanım’dan öğrendiği lezzetlerin bir kısmını afiyetle hazırlayıp, müşterilerine sunuyor. Tam bir ekip ruhunun sergilendiği mekanda, gülen yüzler ağır basıyor!

Kandilli Mille Luci

Servis edilen her lezzet tamamen el yapımı. Butik bir kafe olmasından servis edilen lezzetler de sınırlı. Pasta, profiterol ve makaronlar şahane  Tamamen organik meyve kullanılarak hazırlanan makaronlar oldukça lezzetli. Vanilyalı, frambuazlı, limonlu makaronları özellikle tavsiye ederiz. Kıvamı kadar görünümü de gayet yerinde. Yanında bol sütlü cafe latte ile afiyetle yiyebilirsiniz. Mehmet Bey’in bizzat hazırlamış olduğu profiterol, krema ve beyaz çikolata ile yapılıyor, üzerine file fıstık dökülerek tatlandırılıyor.

Kandilli Mille Luci

Dekorasyonu ile öne çıkan mekan aynı zamanda TV’de izlediğimiz birçok diziye de ev sahipliği yapmış.

Mille Luci, Kandilli iskelesinin hemen karşısındaki yokuşta, sol tarafta yer alıyor. Mekanda özellikle hafta sonları doğum günü etkinlikleri, çocuklar için ise keyifli aktiviteler organize ediliyor.

Sakin bir müzik eşliğinde, hem sıcak çayınızı yudumlayacağınız hem de lezzetli tatlıları ile okuduğunuz kitabın zenginliğinde kolayca kaybolabileceğiniz huzurlu bir mekan Mille Luci. İster kalabalık, ister yalnız; burası tüm misafirlerine huzurlu bir ortam sunuyor. İstanbul’da gidilecek mekan arayışındaysanız güler yüzlü çalışanları, misafirperverliği ve Begüm Hanım’ın eşsiz lezzetleri ile haftanın 7 günü, Kandilli’de siz değerli misafirlerini bekliyor.

Lezzetler sonrasında, Kandilli sahilinde tatlı bir yürüyüşe çıkmayı da unutmayın. Eğer Kandilli’ye geldiyseniz, boğaza nazır keyif ve huzuru hakketmişsiniz demektir.

Mille Luci Adres: Kandilli Mah. Kandilli İskele Cad. No:9, 34684 Üsküdar, İstanbul

Mille Luci Telefon: 0216 202 12 00

Bu içerik Varlık Sezgin tarafından hazırlanmıştır. Katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız. 

Diğer Kandilli mekan keşiflerimizden Kandilli Suna’nun Yeri için yazımıza göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı