Özçelik Aspava

Özçelik Aspava

Nedir ASPAVA? Allah Sağlık, Para, Afiyet Versin Amin cümlesinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan kısaltma. Bu dilek cümlesinin lavaşa sarılı soslu ve kaşarlı et dönerle nasıl bir bağlantısı var dersiniz? Ankaralı değilseniz özellikle Esat civarında birçok lokantanın tabelasında yazan bu yazıyı ilk kez gördüğünüzde, nedir bu diye merak etmişsinizdir. Acaba bir zincirin kısaltması mi yoksa bir kişinin ismi mi diye sizi düşündüren bu ismin yemekle alakalı olabileceğini tahmin bile etmemiş olabilirsiniz. Ya da ASPAVA efsanesi bir tanıdığınız vasıtasıyla çoktan kulağınıza gelmiştir. Birçok yemek icadında olduğu gibi, Aspava isminin de bulucusu, uygulayıcısı oldukça fazla. Onlarca tekil şube ve zincir Ankara’da bu lezzeti hemen hemen benzer restoran ve servis standartlarında sunuyorlar. Beş sene Ankara’da yaşamış ve anne tarafından Ankaralı biri olarak, ben sizinle favorim olan Özçelik Aspava (Hassas’ın yanı) lokasyonunu paylaşacağım.

Özçelik Aspava

Beş sene boyunca üniversite nedeniyle yaşadığım Ankara’nın en lezzetli yanlarından biri finallerden sonra veya gece dışarı çıktığımızda eve dönmeden önce uğranan ASPAVA’lardı. Sunum itibariyle tabakta çok ihtişamlı durmasa da hakiki et dönerden yapılan ve özel domates sosu, soğan ve kaşar ile zenginleştirilen lezzeti yediğinizde tüm ihtişamı ortaya çıkıyor. Bu özel et döner uyarlaması tüm Ankaralıları ve ziyaretçilerini müptelası yapmış durumda. Sos, soğan ve kaşarın da tıpkı ASPAVA gibi bir kısaltması var. Baş harflerden oluşan eklentilere verilen isim: SSK. Herhangi birini istemiyorsanız çıkartabiliyorsunuz. Hepsini birden ekletmek istiyorsanız da “Bir ASPAVA SSK” demeniz yeterli oluyor. Et döneri her ne kadar tek başına çok çok çok sevsem de ASPAVA ’ya geldiğimde bu tutkumdan vazgeçiyorum. Genellikle sadece sos ve kaşar ekleterek ASPAVA’mın tadına varıyorum. Ancak eti tek başına yediğinizde de çok lezzetli.

Özçelik Aspava

ASPAVA’nın tek başına tabaktaki sunumu ihtişamlı değil belki ama, siparişin ardından sofranız tamamen donatıldığında gözünüz doyuyor. Hemen hemen her ASPAVA restoranında ilk iş olarak masaya ikram olarak patates kızartması, birkaç çeşit kebap mezesi ve salata geliyor. ASPAVA dürümünden daha güzel bir şey varsa o da masayı donatan ve yedikçe bitmeyen bu ikramlar! Her defasında dürüme yer bırakmaya çalışırken kendimi patates kızartması zaafıma karşı yenik düşmüş olarak buluyorum burada. Mezelerin hepsi güzel ancak köyü kıvamlı cacık Aspava’yla müthiş gidiyor.

Özçelik Aspava

Sıkı durun, şimdi size en müthiş ASPAVA deneyimini yaşamanız için ipucu veriyorum! ASPAVA zevkini daha da çılgın, daha da doruklarda yaşamak isterseniz SSK’nizi lahmacuna sarılı olarak da isteyebilirsiniz. Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyim ancak düşününce ne kadar makul bir lezzet olduğuna kanaat getireceksiniz. Dönerden vazgeçemeyen ama gönlü de lahmacunda kalanlar için duble lezzet olarak icat edilmiş lahmacun ASPAVA derdinize çare olacak! Mekana gittiğinizde haliyle çok daha doyurucu olan bu seçeneği de göz önünde bulundurun derim. Şimdiye kadar sadece Özçelik’te yediğim bu lezzeti unutamıyorum!

Özçelik Aspava

Kebaplardan sonra ise lezzet bitmiyor. İrmik helvası, kadayıf ve dondurma üçlüsü her ne kadar doymuş olursanız olun sizi kendine çağırıyor. En az dürüm ve lahmacun kadar iddiali olan bu tatlılara mutlaka fırsat verin.

Karışıklık olmaması adına, Özçelik Aspava’nın Belligün Caddesi’nde olduğunu ve başka şubesi olmadığını da belirtelim. Ankara’daki okurlarımıza ve yolu düşeceklere şimdiden afiyet olsun!

Özçelik Aspava Adres: Belligün Cad. (Hassas’ın yani) No:10 Küçük Esat, Ankara

Özçelik Aspava Telefon: 0312 436 91 39 – 0312 437 98 98

Birbirinden lezzetli, popüler ve trend mekanları gezdiğimiz gurme turumuza buradan devam edebilirsiniz!

 

Önceki YazıSonraki Yazı