Ortaköy’de Bir İtalyan: Pizano Pizzeria

Pizano

Ortaköy’ün daracık sokaklarından birindeki ufacık bir pizza dükkânı Pizano Pizzeria. Yaklaşık 8 senelik bir geçmişi var. Mekânın kurucularından Nurcay Hanım, yaptığı araştırmalar sonucunda İstanbul’da sadece pizza yapan restoran sayısının çok az olduğunu, bu konuda şehrin ciddi anlamda potansiyel taşıdığını fark ediyor. Eşi Rahmi Bey ve kardeşi Olcay Hanım ile başlıyorlar araştırmaları geliştirmeye. Bir dizi pizzacılara gidip geziyorlar. Ne yapmak istediklerine iyice emin olduktan sonra bu sevimli İtalyan esintileri olan restoranı açıyorlar. Yalnızca bir şubeleri var. Ortaköy’de olmalarının ise özel bir nedeni olmadığını belirtiyorlar. Öğrencilerden ziyade burayı keşfedenler geliyor. Yani yine bileni az, müdavimi çok mekanlardan!

Pizano

İyi bir pizzanın ortaya çıkabilmesi için pizza fırını, malzemesi ve pizza ustası önemli unsurlar. Sunum, ambiyans ve güler yüz ise diğer etkenler. Ortaköy Eskibahçe Sokak’taki Pizano Pizzeria bunların hepsinde de tam puan alıyor. Hatta o kadar ki taş fırın İtalya’dan getirtilmiş. Hamurlarını tamamen kendileri yapıyorlar. Ustaların hepsi Türk, hepsi de iyi pizza ustaları. Olmazsa olmaz malzemelerin tamamı İtalyan menşeili. Örneğin tiramisunun peyniri olan mascarpone, pizzalardaki parmesan, Bresaola ve domuz grubu tamamen İtalya’dan geliyor. Yerli üreticilerde güzel malzemeler olsa da her zaman aynı lezzet tutmayabildiği için ithal etmeyi tercih ediyorlar.

Pizano

Menüde pizza, pita ve salata çeşitleri var. Pizzayı detaylı bir şekilde anlatmadan önce daha 2017 başında çıkardıkları yeni ürünleri pitayi açıklayalım. Pita’yi içi boş ekmek gibi düşünebilirsiniz. Hatta kebapçılarda önden gelen kabarık lavaş daha doğru bir benzetme olacaktır. Et, tavuk, ton balığı ve mozzarellalı seçenekleri var. İçeriğini seçtikten sonra üzerine beyaz veya yeşil sos seçebiliyorsunuz. Beyaz sosun içinde cajun baharatı ve krem peynir; yeşilde ise yeşillikler, nane, dereotu ve hardal var.

Pizano

Menüde tam 34 çeşit pizza var. Yalnızca iki tanesi birbirine benziyor. Hepsi de özenle hazırlanmış reçeteler, malzemelerin birbiriyle uyumu düşünülmüş, konuşulmuş ve denenmiş, sonra da menüye girmeye hak kazanmış.

Bresaola pizza en sevdiğim pizza olduğu için bir pizzacıyı değerlendireceksem mutlaka onu deniyorum. Böylece mukayese etmek çok daha kolay oluyor. Yani benim için pizza standardının üzerinde bir de Bresaola pizza standardı var. Pizano Pizzeria’da Pizza Alla Bresaola domates sosu, mozzarella, İtalyan pastırması ve üzerine bolca roka ile parmesan rendesi konularak servis ediliyor. Bazı yerlerde parmesan dilim olarak da gelebiliyor. Bol olduğu sürece dilim veya rende olmasının pek farkı yok bence! Bresaola oldukça lezzetliydi. Üzerine bir de acı zeytinyağı sosu ile daha da şenlendi.

Pizano

Bir diğer klasik olan Quattro Formacci, yani dört peynirli pizzayı da denemeden geçmedik. Domates soslu çıtır hamurun üzerinde gorgonzola, mozzarella, parmesan ve gravyer peyniri konularak hazırlanan pizzanın hastası olduk, dilimleri kapıştık!

Son olarak da mekânın spesiyali Pizza Pizano’yu denedik. Domates sosu, mozzarella, dana biftek, mantar, kavrulmuş kırmızı biber ve kekik ile yapılan pizza ile Türk damak tadına çok uygun bir lezzet yakalamışlar. Mantarlar konserve mantarı değildi, taze ve iyi pişmişlerdi. Kırmızı biber ve kekik ise pizzaya çok yakışmıştı, beklentilerimizin de üzerindeydi.

Pizano

Pizzaların hamuru oldukça ince, tam Napoli pizzası; kıtır kıtır ama malzemeli kısımlar yumuşak, yedikten sonra şişirmiyor, rahatsızlık vermiyor. Ayrıca bir de çok beğenilen kokoreçli pizzaları varmış ki onu bir dahaki gelişimize saklıyoruz.

Tatlı menüsünde ise mozaik pasta ve tabi ki İtalyan mutfağının olmazsa olmazı tiramisu var. Tiramisuyu denemeden dönerseniz pişman olursunuz.

Pizano

Zevk aldığı isi yapan sevimli insanların işlettiği Pizano Pizzeria dizaynı ile de İtalyan havasını taşıyor. Küçük dükkâna girer girmez karşınıza çıkan büyük fırın, kırmızı pötikareli örtüler ve duvarlardaki yazılar gelenleri karşılıyor. Dar sokağa taşan minik tahta masa ve sandalyeler ile Ortaköy’ün samimi mahalle atmosferini yaşıyorsunuz.

Pizano Pizzeria’yi ayrıştıran diğer bir özelliği ise tek bir ürüne odaklanıp, kahvaltıdan, kahveden ödün vererek yalnızca öğle ve aksam yemeği sunarak zoru başaran mekanlardan biri olması. Böyle olduğu için de müdavim kadrosunun her gecen gün daha da artacağına inanıyoruz. Hala gitmediyseniz listeye ekleyin!

Pizano Pizzeria Adres: Mecidiye Mah., Eski Bahçe Sok., No 17/A, Beşiktaş, İstanbul

Pizano Pizzeria Telefon: 0212 258 30 35

İstanbul’daki diğer pizzacıları paylaştığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Önceki YazıSonraki Yazı