Üç Yıldız Şekerleme

Üç Yıldız Şekerleme

Nedense İstanbul’daki balıkçı pazarlarının birbirleri ile bir bağları olduğunu düşünürüm. Avrupa Yakası’ndaki Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı, Karaköy ve Beyoğlu Balık Pazarı, Kadıköy’deki Balıkçı Çarşısı bir çırpıda aklıma gelenler. İçinde balıkçı pazarı olan her semt sanki daha İstanbullu gibi gelir. Güzel kalabalıklara, tatlı telaşlara, yılların esnafına ev sahipliği yapar her biri. Taze balık kokusu, sulu tezgahlar, köşe başlarındaki rengarenk manavlar süsler dar sokakları. Nedense balık pazarları semtlerin can alıcı noktasıdır, en iyi dükkanlar, en leziz şarküteriler ve en taze manavlar burada yer alır. Biraz soğuktur ama renklidir. Her yer ıslak ve balık kokuludur ama sesi ve enerjisi yüksektir buraların.Beyoğlu Balık Pazarı’nın balıkçı olmayan renklerinden bir tanesi de Üç Yıldız Şekerleme.

Beyoğlu Üç Yıldız Şekerleme

Üç Yıldız Şekerleme Beyoğlu

İstanbul’un en eski şekerlemecilerinden biri olan Üç Yıldız Şekerleme 1926 yılından beri hizmet veriyor. Neredeyse bir asırlık geçmişi bulunan güzide bir işletme. Dışardan baktığınızda renkli vitrini tarih kokuyor. Kırmızı eski tabela ve ahşap doğramalar yıllara meydan okumuş.

İçeri girdiğinizde ahşap rafların üzeri cam kavanoz ve çeşit çeşit şekerleme ile dolu. Draje bademler, lokumlar ve reçeller mekânın başlıca dekorasyonu olmuş. Tezgâhın üzerindeki rengarenk akide şekerleriyle dolu dev cam kavanozlar ise gözünüzü şekere doyurmaya yetiyor.

Üç Yıldız Şekerleme mekanındaki yıllardır en beğenilen lezzetlerin başında badem ezmesi ve fıstık ezmesi geliyor. Badem ezmesini yedikten sonra ağzınızda yoğun badem tadı kalıyor, damağınızı kesinlikle şekere boğmuyor.

Naneli, güllü, portakallı, limonlu veya bergamotlu! Geçmişten günümüze gelen akide şekerleri cam tezgahın üzerinde, altın sarısı kapaklı cam kavanozların içinde mücevher gibi parıldıyor.

Üç Yıldız’ın sakız lokumunun tadını ise başka bir yerde bulmak mümkün olmayabilir. Dışı hafif sert ve çıtır olan sakız lokumunun içi yumuşacık. Antep fıstıklı çifte kavrulmuş, güllü, naneli, fındıklı ve sakızlı seçenekleri bulmak mümkün.

Osmanlı Dönemine Ait Kaplarda Satılıyor

Üç Yıldız Şekerleme Nerede

Özel tarif reçeller girişte hemen sağ tarafta bulunan, Osmanlı dönemine ait büyük bakır kaplarda saklanıyor. Dilerseniz evinizden boş kap getirip bu tarihi kaplardan reçelinizi doldurtabilirsiniz. Eski geleneği bakır kaplarda yaşatıyorlar. Reçel seçenekleri arasında kayısı marmelâdı, ayva reçeli, portakal reçeli, gül reçeli, ahududu reçeli, incir reçeli ve vişne reçeli bulunuyor.

Tahin helvaları diğer bir tezgahta büyük külçe halinde kesilmeyi bekliyor. Sade ve Antep fıstıklı seçenekleri var. Akide şekeri, lokum, ezme, helva ve reçelin yani sıra çikolata da rağbet görüyor. Ürünlerinde hiçbir katkı maddesi ve koruyucu kullanmadıklarını, yalnızca doğal tatlarla ve doğal renklendiricilerle şekerlemelerini imal ettiklerini belirtiyorlar. Burada satılan her şeyi kendileri üretiyorlar.

Üç Yıldız mahallenin şekerleme dükkânı. Oturup çay da içebileceğiniz bir pastane değil, cafe de değil. İhtiyaçlarınızı alacağınız ve alışveriş yapacağınız bir şekerlemeci. Tıpkı bir şarküteri gibi işliyor, ancak peynir zeytin yerine şekerleme ve reçel satılıyor.

Üç Yıldız Şekerleme Şekerler

Bir asırı devirmesine az kalan Üç Yıldız’ın başka bir şubesi yok, 1926’dan beri aynı yerde hizmet veriyor. Bu tarihi dükkânın havasını solumak ayrı olsa da eğer uzaktaysanız sanal mağazasından alışveriş yapabiliyorsunuz. Tabi ki çeşit çeşit şekerlemeyi deneme şansınız ve sohbet etme şansınız olmuyor!

Bu tarihi ve nostaljik lezzet noktası turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Yolunuzu Beyoğlu Balık Pazarı’na düşürüp Üç Yıldız’ın vitrinleri arasında lezzetli bir zaman yolculuğuna çıkın. Asırlık şekerlemeciye uğradığınızda sevdiklerinize de birer kutu badem ezmesi götürmeyi unutmayın!

Adres: Hüseyin Ağa Mahallesi, Dudu Odaları Şok. No:7, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 293 81 70

Beyoğlu gezilecek yerler listemizi görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı