Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Belki mutfaklarda hep vardı ama hem sağlık açısından hem de beslenme alışkanlıklarımızdaki değerinin hemen herkes tarafından anlaşılması henüz yeni sayılabilir. Zencefilden bahsediyoruz. Çoğu insanın zencefilin keskin ve acı tadına burun kıvırdığını görmeniz hâlâ olası. Ancak zencefil belki binlerce yıldır çok popüler bir bitki ve baharat. Zencefilin faydaları ise gün geçtikçe daha fazla görünür olmaya başladı. Alternatif tıp ile modern tıbbın zencefilin faydaları üzerine uzlaşmasıyla, zencefilin mutfaklarımızdaki yeri artık vazgeçilemez bir konuma ulaştı. Lezzetli zencefilli çaylar, zencefilli kurabiyeler, kekler ve yemekler şifa deposu bu bitki ile daha egzotik ve güzel bir tada kavuşuyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı bir beslenme için zencefil daha yaygın kullanılan bir bitki/baharat haline geliyor. Zencefil hangi hastalığa iyi gelir? Şimdi, zencefilin faydaları nelerdir hep birlikte görelim.

1. Zencefilin Faydaları: Mide Bulantısına Birebir

Zencefil Çayı

Zencefilin faydaları arasında en hızlı akla geleni yol tutmasına iyi gelmesidir. Eğer seyahat ederken sık sık yol tutması belirtilerine yakalanıyor ve bu durumdan en kısa zamanda kurtulmanın yolunu arıyorsanız ya da tam tekne turuna çıkmış eğlenirken birden mideniz sizi zor durumda bırakarak eğlencenizi sekteye uğratıyorsa, zencefil derdinize en çabuk çareyi sunuyor. Özellikle toz zencefil istifra etmenize engel olacaktır. Sık sık mide bulantısı yaşayan gemi personelleri üzerine yapılan bir çalışmada, zencefilin faydaları özellikle belirtilmiştir. Toz zencefiliniz yoksa elbette kök zencefil de kullanabilirsiniz.

2. Zencefilin Faydaları: Soğuk Algınlığına İyi Gelir

zencefil limon

Zencefilin çayını yapabilirsiniz. Zencefil çayının faydaları arasında soğuk algınlığını kısa sürede durdurması var. Baktınız ki burnunuz gıdıklanıyor, boğazınızda kötü bir his var, vücudunuz ağırlaştı. Hemen kendinize güzel bir zencefil çayı demleyin. Özellikle kış aylarında hazırlayacağınız zencefil çayı, soğuk havalarla baş ederken en iyi yoldaşınız olacaktır. Ayrıca, zencefilin faydalarından bal ve zencefil karışımı yaparak da istifade edebilirsiniz. Boğaz ağrısı ve öksürük için en sık başvurulan yöntemlerden biri de bahsettiğim bal zencefil karışımıdır.

Zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayı da tıpkı diğer bitki çayları gibi demlenerek yapılır. Eğer hazır kaynamış su ile zencefil çayı hazırlayacaksanız, büyük bir bardağın içine zencefili, kabuklarını soyarak ve dilimleyerek koyun, üzerine de kaynamış suyu ekleyin. Zencefil çayı yapımı için demlik kullanacaksanız, kaynamış suyun içine yine kabuklarını soyduğunuz ve dilimlediğiniz zencefili atabilirsiniz. Her iki zencefil çayı yapımında da da bir süre demlenmesini bekleyip ardından tüketebilirsiniz. Zencefili fazla demlerseniz tadı acılaşabilir.

3. Zencefilin Faydaları: Kemoterapinin Yan Etkileri İçin Kullanılabilir

zencefilli kurabiye

Eğer kemoterapinin yan etkileriyle başa çıkmaya çalışan o güçlü savaşçılardan biriyseniz, özellikle mide bulantısı için zencefilin iyi geldiği söylenmektedir. Yine de modern tıbbın sağladığı ilaçlarla birlikte aşırı dozda zencefil almamaya özen göstermek ve tedbirli olmak önemli. Aşırı tüketildiği durumlarda zencefilin faydaları tersine de dönebilir. O yüzden zencefil miktarı konusunda emin değilseniz, doktorunuza danışmanız verilecek en iyi karar olacaktır.

4. Zencefilin Faydaları: Kilo Vermeye Yardımcı

zencefil faydasi

Zencefil ve limon! Bu ikilinin, kilo vermek isteyenlerin başvurması gereken en mükemmel ikili olduğu söyleniyor. Kilo vermek için diyet yaparken bir de zencefilin faydası ve diyetinize etkisine göz gezdirmek gerek o halde. Limonun yağ yakma kapasitesi artık herkesçe biliniyor zaten. Ancak zencefilin içerdiği maddelerin de vücutta yağ yakma potansiyelinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıktı. Böylece, iki süper kahramanınız oluyor! Evde hazırladığınız az şekerli limonatanın içine rendelenmiş zencefilleri atıp, bir de bunu kahvaltıdan önce içerseniz, üç vakte kadar farkı görecekmişsiniz.

5. Zencefilin Faydaları: Ağrılara İyi Gelir

Zencefil Ağrı

Zencefilin faydaları saymakla bitmez aslında. Örneğin regl döneminiz sancılı geçiyorsa, zencefil doğal bir ağrı kesici gibi işlev görür. Gebe kadınların sabah kusmaları için zencefil önerilir; ancak yine de gebeyken aldığınız zencefil dozlarına dikkat edin diye uyaralım. Zencefil ağrı kesicidir dedik de stres baş ağrılarını unutur muyuz? Baş ağrılarını rahatlatmak için zencefil size yardımcı olabilir. Kolesterol düzeyini azaltmak, kan basıncını düzenlemek, kalp-damar tıkanıklıklarına engel olmak, kalp damarlarını güçlendirmek de zencefilin faydaları arasında yer alır. Besinlerin ve minerallerin vücudunuz tarafından daha hızlı ve kolay bir biçimde emilmesine olanak tanır.

Siz zencefili hangi amaçla kullanıyorsunuz? Lütfen yorum bölümünde bizimle paylaşın. :)

Soğuk günlerde içinizi ısıtacak adaçayının faydalarını merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı