El Yapımı Hediyeler

Hediyenin en güzel yanı sevgi içermesi. Bir hediyeye sevgimizi katabileceğimiz en iyi yol ise onu kendimiz tasarlamak. Tamamen kendi el emeğimiz olan kendin yap hediyeler ile sevdiklerimizi mutlu edebiliriz. Üstelik de oldukça ekonomik yollardan. İşte ilham veren el yapımı hediyelerden birkaçı. Anneye hediye, sevgiliye hediye ya da arkadaşa hediye olarak el yapımı hediyeler tasarlayabilirsiniz. 

1. El Yapımı Hediyeler: Kupa Tasarımı

El Yapımı Kupa

Sevdikleriniz için unutulmaz el yapımı hediyeler tasarlayacaksanız onların ilgi alanlarını dikkate almalısınız. Hediye edeceğiniz kişi çay ya da kahve içmeyi seviyorsa onun için tasarlayacağınız bir fincan ya da kupa oldukça hoş bir hediye olabilir. Üstelik de kupa tasarımı çok kolay! İhtiyacınız olan iki şey var; düz beyaz renge sahip olan porselen bir kupa ve porselen kalemi. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış. Kupayı sevgiliniz için tasarlıyorsanız üzerine aşkınızı anlatan sözcükler yazabilir, bir çocuk için tasarlıyorsanız sevimli hayvan figürleri çizebilirsiniz. Üstelik hata yaparsanız ıslak mendil ile kolaylıkla silebilirsiniz. Boyanın kalıcı olması içinse işlemi tamamladıktan sonra 150 derecelik bir fırında yarım saat boyunca fırınlamalısınız. Daha detaylı kupa tasarımı için tıklayın!

2. El Yapımı Hediyeler: El Yapımı Mumlar

El Yapımı Mum

El yapımı hediyeler arasında oldukça şık ve mis kokulu bir seçeneği değerlendirebilirsiniz. El yapımı mumlar hem farklı hem de şık bir hediye. Yapılışı da oldukça basit ve masrafsız. Gereken malzemeler; eski mum parçaları, dilediğiniz renkte pastel boya, pamuklu ip ve mumu koyacağınız bir kap. Mumunuzu koyacağınız kap evdeki bir bardak ya da bir fincan olabilir. Şimdi yapmanız gereken şey metal bir kapta mumları ve pastel boyaları bir arada eritmek olacak. Bunun için ocak ya da mikrodalga fırından faydalanabilirsiniz. Eriyen malzemeleri güzelce karıştırın. Pamuklu ipi bardağın tam ortasında dikkatlice tutun ve erimiş renkli mumu onun içerisine dökün. Bir de ipucu verelim. Mis kokulu bir mum elde etmek için bardağınızın etrafını tarçın çubukları ile kaplayabilir ve şık bir kurdele ile bağlayabilirsiniz. El yapımı hediyeniz hazır. Mum yapımı hakkında detayları biliyor musunuz?

3. El Yapımı Hediyeler: El Yapımı Defter

El Yapımı Defter

Hediye almak istediğiniz kişi yazı yazmayı seviyorsa ona çok güzel bir el yapımı hediye verebilirsiniz. Anılarını yazacağı ya da not defteri olarak kullanacağı bir defteri kolaylıkla yapabilirsiniz. El yapımı defter için ihtiyacınız olan ilk şey kapakta kullanacağınız kalın kağıtlar. Dilediğiniz renkte seçeceğiniz kapak kağıdının yanı sıra A4 boyutuna sahip kağıtlar da satın almalısınız. Bu kağıtları saman kağıdı olarak seçerek defterinize farklı bir hava katabilirsiniz. Şimdi kapak kağıdınızı ve saman kağıtlarını üstü üste koyun ve tam orta noktasını belirleyin. Belirlediğiniz yerlerden iğne ile 3 adet delik delin. Şimdi yapmanız gereken büyük bir iğne ve sağlam iplikler ile dikiş yeteneğinizi konuşturmak. Defterinizi sağlam bir şekilde dikin, orta noktasını iyice katlayın. Defterin üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

4. El Yapımı Hediyeler: Harf Yastık

Harf Yastık

Sevdiklerinize en orijinal el yapımı hediyeyi vermek istiyorsanız isimlerinin baş harfinden oluşan bir yastık tasarlayabilirsiniz. Bu hediyeyi sevgiliniz için yapıyorsanız hem kendi adınızın hem de onun adının baş harfleri ile ona en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Dilediğiniz renkte kumaşlar seçerek işe başlayabilirsiniz. Harf yastıkların büyük boyutlu olması daha sevimli duracaktır. Bu nedenle yeterli miktarda kumaş almalısınız. Harflerinizin şablonunu çıkarmak için büyük boyutlu kağıtları kullanabilirsiniz. Ya da dilerseniz kumaşınızın arka yüzeyine direkt olarak harf çizimi yapabilirsiniz. Bundan sonrası bir miktar el becerisi gerektiriyor. Harf yastığınızı dikkatlice dikmeli ve içini elyafla doldurmalısınız. Harf yastık yapmak zor olur diyenler için bir önerimiz var. Kare şekilli yastıklar dikerek üzerlerine farklı bir kumaştan harf şekiller dikebilirsiniz.

5. El Yapımı Hediyeler: Teraryum

Teraryum

Eğer hediye vereceğiniz kişi bitkilerden hoşlanıyorsa buna bayılacak. Teraryum son zamanların en gözde bitki bahçesi. Bu mini mini bitki bahçeleri bir fanusun içerisinde yer alıyor. Teraryumları hazır olarak satın alabileceğiniz gibi malzemelerini edinerek evde de hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; beğendiğiniz bir cam fanus, çakıl taşları, bitkiniz ile uyumlu torf toprağı, kömür kırıntıları (aktif karbon olarak bulabilirsiniz), sphagnum (orkide sasılarında da bulunuyor), en önemlisi de küçük bahçenize katacağınız kaktüs ve bitkiler. Yapmanız gereken şey fanusunuzun içine sırasıyla çakıl taşları, sphagnum ve kömür kırıntılarını yerleştirmek. Bunları sırasıyla yerleştirdiğinizde katmanlı bir yapı oluşacak. En son katman olan torf toprağını yerleştirirken bitkilerinizi de onun içerisine ekmelisiniz. Kaktüs türlerini seçebileceğiniz gibi; arapsaçı, eğrelti otu, sarmaşık gibi bitkileri tercih edebilirsiniz. El yapımı teraryumun en eğlenceli yönü ise dilediğiniz minik oyuncakları teraryumunuzun içine ekleyebilirsiniz. El yapımı hediyeler ile siz de sevdiklerinizi mutlu edin!

Sizin de önerebileceğiniz el yapımı hediyeler varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Diğer el yapımı hediye fikirlerini gördünüz mü?

Önceki YazıSonraki Yazı