İkiz Bebek Bekleyen Ebeveynlere İpuçları

ikiz bebekler

İkiz bebek sahibi olmak mutluluk ve heyecanı ikiye katlarken sorumluluklar da bu orantıdan nasibini alıyor. Hamilelik döneminden doğum sonrasına kadar geçen sürede ikiz annelerini ve tabii ki babaları, sürprizlerle dolu bir dünya bekliyor. Hazırlık sürecinde yapılması gerekenler, bakım ipuçları ve ikiz bebek büyütmek hakkında ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu anne-bebek rehberinde bulabilirsiniz.

ikiz bebek annesi

İkiz Bebek Hazırlıkları için Yapılması Gerekenler

İkiz bebeklerin bakımı çeşitli görev ve sorumluluklar getirse de doğum öncesi hazırlıklar daha öncelikli. İkiz bebek hazırlıkları için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki püf noktalar işinize yarayabilir:

 1. Doğuma hazırlanın.

Bebekler bazen beklenmedik zamanlarda ortaya çıkarak şaşırtmayı seviyor. Kadınlarda gebelik genellikle 40 hafta sürerken ikiz bekleyen annelerin büyük bölümü 36. ve 37. haftalarda doğum yapıyor. İkiz bebek hazırlıkları için her şeyden önce, aşağıdaki erken doğum belirtileri hakkında fikir sahibi olmalısınız:

 • Bir saat içinde beş veya daha fazla kasılma
 • Alt sırt ağrısı
 • Regl kramplarına benzeyen alt karın sancıları
 • Vajinal akıntıda değişiklik veya artış
 • Pelvik basınç
 • Vajinadan sulu sıvı sızıntısı

İkiz bebek beklerken erken doğuma hazırlıklı olmak için aşağıdakilerden bir yapılacak listesi de hazırlayabilirsiniz:

 • Doğum çantası hazırlayın.
 • Hamilelik fotoğraflarınızı çekin.
 • Sevdiklerinizle baby shower partisi düzenleyin. 
 • Çocuk odası için hazırlıklara başlayın.
 • Ne kadar yeterli olacağını düşünüyorsanız, bunun iki katı kadar bebek bezi biriktirin.
 1. Bebek ihtiyaç listesini hazırlayın.

Her şeyden iki tane satın almak ikiz bekleyen annelerin ortak refleksi fakat eşyaların birçoğu bebekler arasında ortak bir şekilde kullanılabilir. 

Örneğin, yeni doğan ihtiyaç listesi hazırlarken aşağıdakilerden birer tane almanız yeterli:

 • Bebek küveti
 • Alt değiştirme masası
 • Alt değiştirme masa örtüsü
 • Kirli bebek bezi kovası
 • Çift kişilik olması şartıyla bebek arabası

Bunların haricinde ikiz bebekler için ürünler arasında ikişer tane alınması gerekenler de var. Oto koltuğu, beşik, önlük, yatak takımı, mama sandalyesi ve beslenme malzemeleri bunların başında geliyor. 

 1. Vücudunuzu hazırlayın.

Sağlığınızın bebeklerin sağlığı için çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenin yolu stressiz bir yaşam tarzından geçiyor. Doğum sonrası çifte mesaiye başlamadan önce hayatın tadını çıkarmak ve üzerinizdeki stresi azaltmak için elinizden geleni yapıyor olmalısınız. 

Her insanın vücudu hamileliğe karşı aynı tepkiyi vermediğinden ikiz annesi olmadan önce iyi bir hamilelikte egzersiz programı ve beslenme rutini oluşturmak için doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Böylece doğumla ilgili olası riskleri en aza indirerek vücudunuzu bu değişime hazırlayabilirsiniz. 

Her hamilelik aynı değil ancak bazı yaygın sorunlara dikkat ederek süreci daha iyi yönetebilirsiniz:

 • Kilo alımı: Tahmin edileceği üzere ikiz bebek anneleri tek çocuk bekleyenlere göre daha fazla kilo alıyor. Artık üç kişilik beslenmek zorunda olsanız da sağlıklı ve normal kabul edilen kilo aralığında kalmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Sabah bulantısı: İkiz bebek bekleyenlerde daha yüksek hormon seviyeleri daha çok kusma ve bulantıya sebep olabilir. Neyse ki gebelikte sabah bulantısı yalnızca ilk üç ayda gerçekleşiyor. 
 1. Yaşamınızdaki değişimleri öngörün.

Hamilelik dönemi yalnızca fiziksel değişimleri değil, ruhsal değişimleri de tetikliyor. Hayatınızın bu önemli dönüm noktasında zihin sağlığınızı korumak için gelecekteki değişimlerin farkında olmalısınız. 

 • İkiz annelerinden tavsiyeler alın. Her yönüyle kusursuz bir ebeveyn olmak imkânsız olduğu gibi bunu gerçekleştirmeye çalışmak da hayatın olağan akışına aykırı. Sizi neyin beklediğini daha iyi anlamak için daha önce bu yollardan geçmiş bir ikiz bebek annesiyle konuşabilirsiniz.
 • Varsa, diğer ikiz kardeş bekleyen çocuklarınızla konuşun. İkiz bebek beklerken en büyük sorumluluk annelerde olsa da doğum sonrası ailedeki herkesin hayatı değişiyor. Eğer ikiz bebeklerin daha büyük kardeşleri varsa, onları da gelecekteki değişimler hakkında bilgilendirmelisiniz.
 • İkiz bebek bakımı kitapları okuyun. İkiz bebeklere hazırlanırken bol bol vaktiniz var. Bu süreci daha verimli değerlendirmek için uzmanlar tarafından yazılmış çocuk bakımı hakkındaki kitapları okuyabilirsiniz.  
ikiz bebek oyunları

İkiz Bebeklerin Bakımında Püf Noktalar

İkiz annesi olmak sorunların iki kat daha fazla olacağı anlamına gelmiyor. Tek başına ikiz bebek bakımı için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 1. Rutin Oluşturun: Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için. 

İkiz bebekleri yönetilebilir bir rutine sokmak en temel bakım ipuçları arasında yer alıyor. Bunun için bebeklerin temel gereksinimlerini şu şekilde düzenleyebilirsiniz:

 • Beslenme: İkizleri aynı anda beslemek yemek sonrası uykularının da aynı anda gelmesini sağlayabilir. Böylece diğer sorumluluklarınıza zaman ayırabilirsiniz.
 • Oyun: Tıpkı beslenme gibi yemek sonrası gaz çıkarma ve bez değiştirme işlemlerinin de bir arada yapılmasında fayda var. Ayrıca beslenme sonrası yan yana gelmelerini sağlayarak hem yemeği sindirmelerini hem de biraz eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. Uyku öncesi biraz yorulmaları keyifli bir şekerleme yapmalarına yardımcı olabilir.
 • Uyku: İkiz bebeklerde uyku anneleri en çok zorlayan konuların başında geliyor. Uykulu görünüyor fakat uyumuyorlarsa, bebekleri yatağına götürmelisiniz. Böylece kendi başlarına uykuya dalma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
 • Not Alın: Her bebeğin ne kadar ve ne zaman yediğini, uyuyup uyandığı zamanları ve bebek bezi değişimleriyle ilgili tüm önemli ayrıntıları kaydederek faydalı bir rutin oluşturabilirsiniz. Unutmayın rutinler saatler ve günlerle değil, haftalar ve aylarca tekrarlanarak oluşuyor.
ikiz bebek banyo
 1. İkiz Bebeklere Banyo Yaptırmak 

Her şeyi aynı anda yapmak ikiz bebek bakımı için pratik bir kural olabilir fakat banyonun bazı istisnaları var. Bebekler yaklaşık altı aylık olduktan sonra kendi başlarına oturabilme becerisi kazanıyor. Bu süre geçene kadar bebeklerden birine banyo yaptırırken diğerinin sallanan sandalyede oyalanmasını sağlayabilirsiniz. 

Bebekler kendi başlarına oturmaya başladıktan sonra onlar için küvette eğlence partisi şimdi başlıyor. Suya alıştıkları zaman sadece temizlenmek için değil, dinlenmek ve keyif almak için girdikleri küvette ikizlere eğlenceli zamanlar sunabilirsiniz. Bunun için köpük şelalesinden ördeklere kadar birbirinden keyifli banyo oyuncakları var.

ikiz bebek beslenmesi
 1. İkiz Bebeklerde Beslenme İpuçları

Bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütüyle beslenmesi gerektiği artık herkes tarafından biliniyor ve bu ikiz bebeklerde de aynı. Peki ikiz bebekler nasıl emzirilir? 

 • Her şeyden önce iki bebeği aynı anda beslemek için bir çift ele daha ihtiyacınız var. Bebeği doğru konumlandırmak veya diğerini yatıştırmak için eşinizden, arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden yardımcı olmalarını isteyin.
 • İlk birkaç hafta bebekleri yalnızca acıktıklarında emzirmek daha iyi olabilir. Böylece istedikleri zaman beslenmelerine izin verebilirsiniz. Ardından, belirli bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz.
 • Bebekleri emzirmekte zorlanıyorsanız, alışana kadar elle veya göğüs pompası kullanarak beslenmelerini sağlayabilirsiniz.
 • İkiz bebekleri birer birer beslemek daha kolayınıza gelebilir ancak aynı anda emzirmenin avantajları daha fazla. İkizleri birlikte emzirmek eşit beslenmelerine, sakinleşmelerine ve aynı anda uyumalarına yardımcı olabilir. 

Bebek gelişimi henüz anne karnında başladığı için doğum öncesi ikiz bebek hazırlıkları büyük önem taşıyor. Doğum sonrası bakım hakkında gerekli ipuçlarını da öğrendiğinize göre ikizlerin en büyük problemi olan çifte maliyet faktörü üzerine kafa yormaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada bütçenizi destekleyen yol gösterici bir yardımcıya ihtiyaç duyarsanız, n11’in fırsatlarla dolu dünyası sizi bekliyor.

Anne ve Bebek Arasındaki Bağ” yazımızı da inceleyebilirsiniz, keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı