Interrail Yapacakların Mutlaka Yanına Alması Gereken 11 Şey

Interrail

Interrail özellikle üniversite öğrencilerinin ilk büyük macerası olabilir. Hem kısıtlı öğrenci bütçenizin dostu hem de Avrupa’yı gezme hayallerinizin gerçeğe dönüştüğü serüven olarak Interrail için kolları sıvadınız. Gideceğiniz yerleri, Interrail rotalarını araştırıyorsunuz. Biletlerinizi almak için sabırsızlanıyorsunuz. Bir de Interrail çantası hazırlamak var elbette. Bu çantada neler olmalı, Interrail boyunca hayatınızı kurtaracak eşyalar neler gibi sorular için bu yazımızdan faydalanmanızı umuyoruz. İşte, çiçeği burnunda Interrailcıların çantalarında mutlaka bulunması gereken 11 şey:

1. Pasaport + Pasaport Fotokopisi + Pasaport Fotoğraflarınız

Pasaport

Bu üçlü her halükarda yanınızda olmalı. Zaten pasaportunuza gözünüz gibi bakacağınızdan eminiz ancak anlatılan deneyimlere göre pasaportunuz kaybolduğunda bir pasaport fotokopisi ve pasaporttaki fotoğrafınız işleri daha da kolaylaştırıyor.

2. Giysiler

Giysiler

Çantanızın hafif olması gerektiğini de aklınızda bulundurarak bir giysi planı yapmanız gerekiyor çünkü kimse sırtında çok ağır bir çantayla sürünerek Avrupa’yı dolaşmak istemez. Bu nedenle tasarruflu ancak işlevsel davranmalısınız. 2-3 tişört, 1-2 pantolon ve 1-2 etek muhtemelen işinizi görecektir. Üşüme ihtimalini düşünerek yanınıza dış giyim almayı da unutmayın.

3. Ayakkabı

Ayakkabı

Eğer hiking gibi aktivitelere gireriz diye düşünüyorsanız, yanınıza yürüyüş ya da tırmanış botu gibi daha sağlam ayakkabılardan bir çift almalısınız. Bu ayakkabıların su geçirmez olmasına özellikle dikkat edin. Öte yandan sadece şehirlerde gezecekseniz, rahat bir spor ayakkabı ya da sandalet de uygun olabilir.

4. El ve Cilt Dezenfektanı

El ve Cilt Dezenfektanı

Uzun süre yollarda, trenlerde, sokaklarda olacaksınız. Bu durum, her zaman memnun kalacağınız hijyeni bulamayacağınız anlamına geliyor aslında. Bu nedenle, yanınıza kendiniz için bir el ve cilt dezenfektanı almanız önemli.

5. İlaç

İlaç

Eğer sürekli kullandığınız ilaçlar varsa, bunları mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Acil durumlarda almanız gereken ilaçları hemen Interrail çantanızın en güvenli yerine koyun. Neticede Interrail serüveninizin keyifli geçmesi için öncelikle sizin sağlıklı olmanız gerekiyor.

6. İlk yardım çantası

İlk Yardım Çantası

Küçük bir makyaj çantasını Interrail için ilk yardım çantasına dönüştürmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle plasterler ve antiseptikler olası küçük kazalarda sizin kurtarıcınız olacaktır. Bu nedenle, kendinize küçük bir ilk yardım seti yapın.

7. Güneş Kremi

Güneş Kremi

Interrail deneyiminiz boyunca bazen saatlerce güneşin acımasız ışınları altında gezmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için kesinlikle cildinize uygun faktörlü bir güneş kremi edinmelisiniz. Aynı zamanda gözlerinizi de düşünün. Güneş kremi cildinizi, güneş gözlüğünüz de gözlerinizi korusun.

8. Kulak Tıkacı

Kulak Tıkacı

Eğer gürültülü yerlerde uyuyamama sorunu yaşıyorsanız mutlaka kendinize birkaç çift kulak tıkacı satın alın. Bazen gündüzleri çok absürd yerlerde uyuklama ihtiyacı hissedeceksiniz, bazen de gece trenlerinde onca gürültü arasında gözleriniz kapanacak. Uyku zamanınızı daha kaliteli hale getirmek için kulak tıkaçları adeta bir zorunluluk.

9. Işık Geçirmez Göz Bandı

Işık Geçirmez Göz Bandı

Tıpkı gürültülü mekânlarda uyumak zorunda kalabileceğiniz gibi, karanlık yer bulmakta da zorlanabilirsiniz. Özellikle ince bir ışık huzmesinin dahi rahatsız ettiği ve uyutmadığı bir kişiyseniz, ışık geçirmez göz bantları Interrail deneyiminiz boyunca dua edeceğiniz eşyalardan biri olacak.

10. Uyku Tulumu İçliği

Uyku Tulumu İçliği

Eğer kalacağınız hostellerin ya da diğer yerlerin hijyenine takılırım, çarşafların temiz olup olmadığından asla emin olamam diyenlerdenseniz, bu tip durumlarda kurtarıcı olarak Interrail çantanıza koymanız gereken eşya bir adet uyku tulumu içliğidir. Üstelik hafif!

11. Elektronik cihazlar

Elektronik Cİhazlar

Akıllı telefonlarınızı yanınızdan ayırmadığınızı biliyoruz. Laptop, tablet, Kindle gibi diğer elektronik aletlerinizi yanınızda taşımanız şart değil, ancak telefonunuzun yetmediği yerde size yolunuzu tarif edecek başka bir şeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle, eğer hafifse laptopunuzu, değilse tabletinizi, bütün aksesuarlarıyla birlikte yanınıza almanızı öneririz.

Daha önce Interrail yaptıysanız, sizin Interrail çantanızda neler vardı? “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Tatil hazırlıkları mı yapıyorsunuz? Gezi rehberi sayfamız tam size göre!

Önceki YazıSonraki Yazı