Dünyaca Ünlü 11 Milli Park

Milli Park

Milli park nedir?”, önce onu açıklamakla başlayalım. Genelde geniş bir alanı kaplayan ve devlet tarafından koruma altındaki bu parklar, ulusal ve uluslararası bazda ender bulunan doğal ve kültürel değerleri barındırır ve belli kurallar eşliğinde ziyarete açılır. Diğer adıyla ulusal parklardan Türkiye’de toplam 40 adet, dünyada ise toplam 6555 adet bulunuyor. Seçmek zor oldu ama dünyadaki en ünlü milli parklar içinden 11 tanesini sizin için seçtik ve yazdık.

1. Serengeti Milli Parkı

Serengeti

Doğa belgesellerinde en çok adı geçen parklardan biri olan Serengeti (diğeri bu listeye sığmayan Masai Mara), her yıl gezegenin en büyük vahşi yaşam göçüne ev sahipliği yapıyor. Afrika antilobu başta olmak üzere birçok dört ayaklı hayvan parkın bir ucundan diğer ucuna geçiş yapıyor ve büyüleyici görüntüler meydana getiriyor.

2. Yellowstone Milli Parkı

Yellowstone

Yellowstone, dünyada milli park statüsü verilen ilk yer. Yüzölçümünü şöyle açıklayalım: Neredeyse Türkiye’nin 40 milli parkının toplam alanına eşit. Üstelik içerisi Mammoth Kaplıcaları ve Old Faithful Gayser’i gibi birçok doğal güzellikle dolu.

3. Galapagos Adaları

Galapagos

Galapagos Adaları, Colon Adaları olarak da bilinen ve ilk olarak Darwin’in biyolojik araştırmalarıyla ünlenen takım adalardır. Ekvador’a bağlı olan ve günümüzde turistlerin uğrak yeri olan parkın, dünyanın en ünlü milli parklarından biri olmasında olağandışı böcek, kuş ve sürüngen çeşitliliğinin etkisi büyük.

4. Banff Milli Parkı

Banff

Dünyaca ünlü milli parklar arasında Kanada’dan bir park görmek şaşırtıcı değil. Tek rakibi İsviçre’nin Alpleri olabilecek bu parkta yaz kış tablo gibi görüntüler var. Güzel havalarda yürüyüşle içinizi açabilir, karlı havalarda kayak yapabilirsiniz.

5. Kruger Milli Parkı

Kruger

Safari yapmayı seviyorsanız veya bir gün yapmayı hayal ediyorsanız Güney Afrika’daki Kruger tam size göre. Afrika’daki en turist dostu olan bu parkta antilop, leopar ve çita gibi yüzlerce hayvan çeşidinin yanı sıra kamp alanları, aile turları ve lüks localar da var.

6. Büyük Kanyon

Büyük Kanyon

Amerika dünyaca ünlü milli parklar açısından epey zengin, o yüzden bir kere daha listeye dahil oluyor. Büyük Kanyon, muazzam genişliği ve derinliği, sıra dışı kaya yapılanmaları ve değişen renk paletiyle görenleri büyülüyor. Helikopterle parkı yukarıdan seyretmek de mümkün.

7. Fiordland Milli Parkı

Fiordland

Yeni Zelanda’da bulunan Fiordland, doğa severlerin yanı sıra Yüzüklerin Efendisi sevenlerin gezilecek yerler listesine tez eklenmeli. Parkın en ilgi çeken kısmı Milford Sound fiyordu ve Sutherland Şelaleleri. Maviyle yeşilin en güzel harmanlandığı milli parklardan.

8. Jasper Milli Parkı

Jasper

Jasper, yine Kanada’dan bir park. Canadian Rockies sıradağlarındaki en büyük milli park olan Jasper, güneyinde kendinden daha küçük olan Banff’la komşu. Kayak, yürüyüş ve rafting yapmak için ideal bir ortam.

9. Sagarmatha Milli Parkı

Sagarmatha

Dünyanın en yüksek zirvesine sahip olan Everest’i sınırlarında barındıran Sagarmatha, Himalayaların eteklerinde muhteşem manzaralar sunan geniş bir alan. Dağ tırmanışı yapmanıza gerek yok, sadece yürüyüş yapmanız bile yeterli.

10. Zhangjiajie Milli Parkı

Zhangjiajie

Aslında buranın tam adı “Zhangjiajie Milli Orman Parkı”. Kireçtaşının yıllar yılı erozyona uğraması ve insan eli değmediği için yeşilliklerle kaplanması sonucu bu doğal güzellik ortaya çıkmış. Bu parkı diğerlerinden ayıran bir özelliği aslında insan yapısı: Bailong Asansörü. Bu cam asansör, dünyanın uzun dış mekan asansörü.

11. Torres Del Paine Milli Parkı

Torres Del Paine

Şili Patagonya’sında bulunan (bir de Arjantin’de var) bu park, hava şartlarından dolayı pek hayvan göremeyeceğiniz parklardan biri ama her zaman unutulmaz doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Gri Buzul ve Paine Masifi görülecek yerlerden sadece iki tanesi.

Sizin de listeye eklemek istediğiniz yerler varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Ülkemizde masalsı düğün fotoğrafları çekmeye imkan sunan, en az milli parklar kadar ilgi çekici olan yerleri görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı