Dünyanın Sonundaki Şehir: Ushuaia

Ushuaia

Arjantin’in, hatta Güney Amerika’nın en sonunda, Tierra del Fuego adlı adada yer alan küçük ama özel bir şehir Ushuaia. Uçakla veya otobüsle ulaşım mümkün. Otobüs yolculuğu biraz meşakkatli olsa da geçtiği yollardaki harika manzaralar, yol boyu görülebilen guanaco ve nandu gibi yerel hayvanlar sayesinde çok keyifli geçiyor. Otobüs yolculuğunun sağladığı bir güzellik de feribotla Macellan Boğazı’nı geçmek.

Ushuaia, Arjantin’in en turistik yerlerinden biri. Neyse ki şehir de buna göre hazırlanmış. Turist infoya giderek aradığınız her bilgiye en ince detayına kadar ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz burada pasaportunuza “El Fin Del Mundo” (Dünyanın Sonu) damgası bastırabilirsiniz.

Tierra Del Fuego

Şehrin en önemli atraksiyonu Tierra del Fuego Milli Parkı. Özellikle yaz aylarında binlerce turist bu parka geliyor. Kamp yapıp trekking rotalarında yürünüyor. Park girişinde verilen haritalarda bu rotalar, zorluk dereceleri, ne kadar süreceği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Çadırda kalmak istemeyenler için parkın değişik yerlerinde “refugio” adı verilen konaklama yerleri de mevcut. Buenos Aires’te, Casa Rosada’nın önündeki sıfır noktasından başlayan Ruta 3 adlı yolun 3079km sonra Tierra del Fuego’da sona ermesi de parkın ayrı bir özelliği.

Ruta 3

Park oldukça büyük. Ne kadar turistik olsa da insan kalabalığına karışmadan keyifle trekking yapılabiliyor. Trekking sırasında tavşan, tilki, at, yırtıcı kuşlar ve şanslıysanız kunduz görebilirsiniz. Parkın çeşitli yerlerinde kunduzların yaptığı doğal barajları da görmek mümkün.

Dünyanın Sonundaki Tren

Trekking yapmak zor gelirse “dünyanın sonundaki tren”e binip parkın içinde kısa bir tur atabilirsiniz. Bu hatta turistik, buharlı bir tren çalışıyor ve bu trenin ormanın içinde buharını çıkarta çıkarta gidişini izlemek gerçekten büyük bir keyif. Vakti zamanında bu tren hattı Ushuaia hapishanesinde kalan mahkumlar tarafından yapılmış.

Hapishane

Ushuaia hapishanesi 1947 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılıyor. Mahkumların çok ağır şartlarda yaşadığı ve çalıştırıldığı bu hapishane günümüzde müzeye çevrilmiş durumda. Gezilecek oldukça fazla yeri var. Bu yüzden alınan biletler 2 gün geçerli oluyor. Ushuaia’nın aşırı soğuk havasına rağmen mahkumlar sıcak havaya erişimleri olmadan konaklamış burada. Şehrin elektrik, telefon, tren hatlarının inşaatı hep mahkumlar tarafından yapılmış. Ünlü tangocu Carlos Gardel de bu hapishanede kalmış bir süre.
Hapishanenin bir bölümünde Tierra del Fuego’nun yerlileri olan Yamanalar ile ilgili bir bölüm var. Burada kolonileşme döneminde nasıl yerlilerin yok edildiği ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılıyor. Hayatlarını kanoyla denize açılıp deniz aslanı, penguen, balık avlayarak geçiren, soğuktan deniz aslanı kürkü ile korunan, hava soğuk olmadığında da çıplak gezen bu insanlar Avrupalıları rahatsız ediyor, hatta insandan daha aşağı bir ırk olduklarını düşünüyorlar. Hemen getirdikleri kıyafetleri giymeye zorluyorlar fakat o dönemde Avrupa’da salgını olan su çiçeği gibi hastalıkların virüsleri bu kıyafetlerle yerlilere geçiyor ve çoğu ölüyor. Yaklaşık 30 yıl içerisinde yerlilerin sayıları binlerden yüzlere iniyor, sonra da yok oluyorlar.

Glacier'den Manzara

Ushuaia’nın bir güzel yanı da şehrin içinde tırmanılabilecek bir Glacier (buzul) olması. Glacier Martial bir dağın tepesinde yer alıyor. Dağcılık deneyimi olmadan da tırmanılabilecek kolaylıkta. Buzul kısmına gelince uygun ekipman olmadan bir yere kadar ilerlenebiliyor ancak. Manzarası ise muhteşem. Tüm şehir ve Beagle Kanalı ayaklarınızın altına seriliyor.

Ushuaia’da yapılabilecek bir başka şey de Beagle Kanalı turu alıp penguenleri görmeye gitmek. Turlarla bir de Şili’nin Puerto Williams adasına gidilebiliyor. Ushuaia’ya her ne kadar dünyanın sonu dense de aslında en son yerleşim yeri bu ada. Günübirlik gidip gelmek mümkün.

Antartika Ofisi

Dünyanın daha da sonuna, en sonuna, Güney Kutbuna doğru yani Antarktika’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Güney Amerika’nın Antarktika kıtasına açılan yeri Ushuaia. Tüm tekneler, turlar buradan kalkıyor. Sadece yaz aylarında bu turlar yapılabiliyor ve genelde fiyatlar 5000-10000 USD arasında değişebiliyor.

Ushuaia, bir kere ayak bastığınızda bir daha asla unutamayacağınız bir yer olarak hafızalarınızda yerini alacak…

Ushuaia hakkında fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Patagonya hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı