Hızlı Tren: Dünyanın En Büyük Ve En Görkemli Trenleri

Tren yolculukları en doğa dostu ve en keyifli yolculuk şekli olabilir. Trenin konforu ne kadar fazlaysa seyahatten aldığınız keyif o kadar artar. Trenler, yeni bir keşif değil; farklı şekillerle de olsa bir asır süredir bizimle. Ama teknolojinin gelişmesiyle trenler de gelişiyor ve hızlı tren ile kafamızdaki “yavaşlık” algısı değişiyor.

Hızlı tren nedir?

Hız treni, geleneksel trenden çok daha yüksek hızlara ulaşabilen bir tren türü ve günümüzde 300 kilometreyi aşan hızlara ulaşıyor. Hızlı tren yapımı tek başına yeterli değil. Özel, entegre edilmiş raylarda yol alması gerektiği için eski ray sisteminin yenilenmesi şart. Birçok ülkede başlıca şehirleri birbirine bağlayan hızlı tren hatları mevcut.

Dünyanın en hızlı 10 hız treni

1. Tayvan – THSR 700T

hız treni

En “yavaş” olan hız treni ile başlayalım. Saatte 300 km hızla giden bu tren, ilk olarak 5 Ocak 2007 tarihinde Taipei ile Kaohsiung arasında hizmete başladı ve yolculuk süresini dört buçuk saatten doksan dakikaya düşürdü. Toplamda on iki vagonu var ve çoklu motor sistemi sayesinde bu vagonların dokuzu trene güç sağlayabiliyor. Mevcut 700T’lerin on bir vagonu ikinci sınıf, bir vagonu ise birinci sınıf. İkinci sınıf vagonlarda 923, birinci sınıfta 66 oturma yeri bulunuyor.

2. İtalya – ETR 500 Frecciarossa

Tayvan Hız Treni

Saatte 300 km hızıyla ETR 500 Frecciarossa, İtalya’nın en hızlı treni ve Trenitalia şirketi tarafından işletiliyor. Bu hız treni, Milano, Roma ve Napoli arasında çalışıyor ve günde yetmiş iki sefer yapıyor ve Roma’yla Milano arasını iki saat kırk dakikaya düşürüyor. Dört ayrı vagon sınıfı bulunuyor ve vagonlarda WI-FI mevcut.

3. Fransa – SNCF TGV Duplex

İtalya – ETR 500 Frecciarossa

Saatte 320 km hızıyla TGV duplex de Fransa’nın en hızlı treni. Adından da anlaşıldığı üzere iki katlı. 2011’in aralık ayından beri Fransa’nın büyük şehirleri arasında hizmet veriyor. Bu hız treni, Avrupa’nın en rahat trenlerinden biri ve 508 koltuk kapasitesine sahip. Üç vagon sınıfı ve vagonlarda WI-FI bulunuyor.

4. Fransa – Alstom Euroduplex

Fransa – SNCF TGV Duplex

Saatte 320 km’ye ulaşan bu hız treni aslında yukarıdaki TGV duplex hız trenlerinin üçüncü serisi. Euroduplex’i de Fransız tren yolu şirketi SNCF işletiyor. Fransa’nın şehirlerinin yanı sıra İsviçre, Almanya ve Lüksemburg’u da Fransa’yla birleştiriyor. 1020 yolcu taşıma kapasitesi var. Önceki serilere göre çok daha hafif bir tren.

5. Japonya – Shinkansen Hayabusa E5 Serisi

Japonya – Shinkansen Hayabusa E5 Serisi

Bu hız treni, saatte 320 km hıza ulaşıyor ve 2016 yılı itibarıyla Japonya’daki en hızlı tren. 5 Mart 2011’de hizmet vermeye başladı. Yolcuları Tokyo’dan Aomory’ye sadece iki saat elli altı dakikada taşıyor. Koltukları oldukça rahat ve yiyecek içecek servisi mevcut.

6. İspanya – Talgo 350

Japonya – Shinkansen Hayabusa E5 Serisi

Saatte 350 km hıza kadar çıkabilen Talgo 350, Madrid ve Barselona arasında sefer yapıyor. İki sürüş vagonu ve on iki yolcu vagonu bulunuyor. Diğer trenlerde olduğu gibi, vagonlarda dört farklı sınıf tipi var. Her koltukta ses ve video cihazları bulunuyor.

7. İspanya – Siemens Velaro E/AVS 103

İspanya – Talgo 350

Saatte 350 km hıza ulaşabilen bu hız treni Alman teknoloji şirketi Siemens tarafından geliştirildi. (AVS 103, İspanya içindeki adı.) Deneme sürüşlerinde tren 403,7 km/s hızı bile gördü. Barselona ve Madrid arasını iki buçuk saatte kat ediyor. Hizmete 2007 yılında başlayan trenin 8 yolcu vagonu ve 404 koltuk kapasitesi var.

8. İtalya – AGV Italo

İspanya – Siemens Velaro E/AVS 103

Avrupa’nın en hızlı treni olan AGV Italo, maksimum 360 km/s ile hizmet veriyor ama 2007’deki ilk deneme sürüşünde 574 km/s’ye çıkabilmiş bir tren. Roma ve Napoli hattında hizmet veriyor. Tren %98 oranında geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış. Üç vagon sınıfı var. Üç vagonun da ayarlanabilir deri koltukları, canlı yayın yapan televizyonları ve ücretsiz WI-FI’yı var.

9. Çin – Harmony CRH 380A

İtalya – AGV Italo

Çin demiryollarına ait olan ve saatte 380 kilometre hıza çıkabilen bu tren Çin’in maalesef en hızlı treni değil. Trenin alüminyum alaşımlı hafif bir gövdesi ve balığa benzeyen sürücü vagonu aerodinamik baskıyı epey azaltıyor. Ayrıca vagonlarında hiç titreşim olmuyor. 2010’da hizmet vermeye başlayan trenin 494 yolcu kapasitesi var. Yiyecek içecek servisi ve koltuklarda fiş mevcut.

10. Çin – Shanghai Maglev

Çin – Harmony CRH 380A

İşte dünyanın en hızlı treni! Bu çılgın trenin maksimum çalışma hızı 431 km/s. Bu hız treni, diğerlerinden farklı olarak tekerleksiz; Şangay’ın yüksek hızlı manyetik kaldırma rayında çalışıyor ve trenle ray arasındaki manyetik alanda süzülüyor. Yani, trenle rayın hiçbir teması yok. Sürtünme olmayınca, tren 0 km/s’den 431 km/s’ye sadece dört dakikada çıkabiliyor. Long Yang ve Pudong uluslararası havalimanı arasında çalışıyor ve bu yolu yedi dakika yirmi saniyede alıyor. 574 kişi kapasiteli bu trenin tek bileti 8 dolar.

Hız trenleri hakkında görüşlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

 

Seyahat etmeyi sevenlerdenseniz sizin için 15 farklı tatil rotası bulduk, tıklayın. :)

Önceki YazıSonraki Yazı