Hong Kong’ta Yapılacak 11 Şey

Hong Kong

Hong Kong denince akla hemen gökdelenler, iş yerlerine koşuşturan stresli bir kalabalık, finans dünyası ve alışveriş çılgınlığı geliyor. Hong Kong bunlardan çok daha fazlasını vadediyor. Dilerseniz gökdelenleri görmeden günler bile geçirebilirsiniz. İşte size Hong Kong’ta yapılacak, olmazsa olmaz 11 şey.

1. Lantau Adası’nda Trekking Yapın

Önerilerime Hong Kong’un en yeşil yeri Lantau Adası ile başlıyorum. Yemyeşil bir yer burası. Bir çok da trekking parkuru var. Özellikle haftasonları gore-tex kıyafetlere bürünmüş, batonlarını yanına almış insanlarla doluyor Lantau Adası. Adadaki kimi evlere giden kara yolu yok. Sadece patikalardan ve bisiklet yollarından ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden trekking sevmiyorsanız da bisiklet kiralayıp keşfe çıkabilirsiniz. Tek katlı, renk renk evlerin arasından yeşilliklere doğru turlayabilirsiniz.

2. Disneyland’da Çocukluğunuza Dönün

Hazır Lantau Adası’ndayken çocuklar gibi eğlenmek için ya da çocuğunuzla seyahat ediyorsanız onu mutluluğa boğmak için Disneyland’a gidebilirsiniz. Oyuncaklara binebilir, gece Disney kahramanlarının yürüyüşünü izleyebilirsiniz.

3. Ngong Ping 360’a Çıkan Teleferiğe Binin

Hong Kong

Lantau Adası’na tepeden bakmak isterseniz Ngong Ping 360’a gidebilirsiniz. Bu tepeye çıkarken 25 dk süren harika bir teleferik yolculuğu yapabilirsiniz. Tepede ise Po Lin Manastırı’nı ve Tian Tang Big Budha’yı ziyaret edebilirsiniz.

4. Mong Kok’ta Alışveriş Yapın

Hong Kong

Yeşilliğe, manzaraya doyduysanız şimdi sıra Hong Kong’un çılgın yüzünü keşfetmeye geldi. Kowloon’a geçin. Buradaki Mong Kok bölgesi Hong Kong’un alışveriş çılgınlığının kalbi. Çok ucuza binbir çeşit ürün alabilirsiniz. Unutmayın ki Kowloon dünyada metrekare başına en fazla insanın düştüğü yerlerden biri. Her yer insan kaynayacak, hazırlıklı olun, kalabalıktan bunalmayın. :)

5. Çiçek, Kuş, Japon Balığı Pazarlarını Gezin

Kowloon’da enteresan pazarlara rastlayabilirsiniz. Bunlardan en normali çiçek pazarı. Biraz ilerisinde kuş pazarı var. Kuş pazarında kuşların olduğu kısım oldukça sevimli, kuş yemleri tarafı ise bir o kadar rahatsız edici. Kuşları besleyebileceğiniz türlü türlü böcek poşetler içinde satılıyor. Bir cadde boyunca da sağlı sollu pet shoplar var. Bunların vitrinlerinde küçük poşetlerde onlarca Japon balığı asılı oluyor. Caddenin girişinde de kocaman bir Japon balığı heykeli var :)

6. Star Ferry’e Binin

Hong Kong

Hem Hong Kong Adası hem de Kowloon’daki gökdelenleri görebileceğiniz en ucuz ve en iyi yöntem Star Ferry ile ulaşım sağlamak. Üstelik fiyatı 2,5 HKD kadar komik bir rakam.

7. Victoria Limanı’ndaki Avenue of Stars’ı Gezin

Doğu’nun Hollywood’u Hong Kong’un film endüstrisini onurlandırmak için yapılan Avenue of Stars’ı gezebilirsiniz. Hollywood’daki Walk of Fame gibi burada da zeminde ünlü oyuncuların el izlerini görmek, onların heykelleri arasında dolaşmak mümkün. 2018’e kadar tadilatta olduğu için, Bruce Lee heykeli de dahil olmak üzere, eserlerin bir kısmı bugünlerde Garden of Stars and Starry Gallery’de sergileniyor.

8. Symphony of Lights’ı İzleyin

Her gece saat 20:00’de Hong Kong gökdelenlerinin aydınlatılması ve müzik eşliğinde Hong Kong’un ve tarihinin anlatıldığı Symphony of Lights adlı bir şov yapılıyor. Bunu izleyebileceğiniz en iyi yerler Tsim Sha Tsui sahili ve Golden Bauhinia Square. Biraz daha maliyetli ama hoş bir gece geçirmeye de varsanız tekne turları ile de izleyebilirsiniz.

9. The Peak’ten Hong Kong Manzarasına Bakın

Hong Kong’un gökdelen denizini tepeden görmek için en iyi yer The Peak. Hong Kong’un en ünlü atraksiyonlarından biri. The Peak’te alışveriş yapabilir, yemek yiyebilir, seyir terasına çıkabilirsiniz. Ben manzara görmek için para vermek istemiyorum, diyenlerdenseniz hemen yanındaki diğer alışveriş merkezinin terasına bedava çıkabilir, manzaranın tadını burada da çıkartabilirsiniz. Hem gündüz hem gece manzarasını görmek için gün batımı saatlerinde gitmekte fayda var.

10. Tramvay Turu Yapın

Hong Kong

Hong Kong pahalı bir ülke ama keyif katsayısı yüksek, çok ucuz aktiviteler de var. Bunlardan birisi de tramvay yolculuğu. İlk durağından atlayın tramvaya, sadece 2 HDK gibi bir fiyata bir uçtan bir uca Hong Kong’u gezin…

11. Soho’da Bar Hopping Yapın

Hong Kong’un gece hayatının merkezlerinden biri Soho. Buradaki çeşit çeşit barda değişik lezzetler deneyip yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Soho bölgesi tepelik bir alanda yer alıyor ama Hong Kong belediyesi her şeyi düşünmüş, yollardan birini tepeye kadar yürüyen merdivenlerle kaplamış. :)

Sizin en çok etkilendiğiniz yurtdışı şehri hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Bolivya ve Peru arasındaki kutsal göl Titikaka‘yı ziyaret etmeye ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı