Lima’da Yapılacak 11 Şey

Lima

Lima, 9 milyonluk nüfusu ile Güney Amerika’nın Sao Paulo’dan sonra en büyük şehri. Peru’nun başkenti. Aynı zamanda Güney Amerika’nın lezzet merkezlerinden biri.

 1. Plaza Mayor’u Gezin

Lima

Pek çok İspanyol şehrinde olduğu gibi Lima’da da şehrin ana meydanının adı Plaza Mayor. Ortasındaki fıskiyeli havuz ve etrafını saran kolonyal binalarıyla muhteşem bir meydan. Meydanı çevreleyen binaların hepsi birbirinden önemli: Belediye Sarayı, Hükümet Sarayı, Lima Katedrali ve daha pek çoğu… 

2. Tarihi Merkez’deki Balkonları Fotoğraflayın

Plaza Mayor’un da bir parçası olduğu tarihi merkezde mutlaka bir yürüyüş yapın. Bu sırada balkonları da fotoğraflamayı unutmayın. Bu ahşap balkonlar Lima’nın kültür miraslarından biri. Zaman içerisinde yıpranan balkonlar belediyenin “Bir Balkon Evlat Edinin” kampanyası ile sahiplendirilmiş ve restore edilmiş, bu sebeple oldukça iyi durumdalar.

3. Monastery of San Francisco’yu Ziyaret Edin

Lima

Bu manastır Lima’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan varlıklardan biri. İspanyol Barok mimarisinin güzel örneklerinden biri olmasının yanında 25.000 kişinin kemiklerini barındıran katakombu ile de ilgi çekici bir yer.

4. Miraflores’te Yürüyüş Yapın

Lima’nın en popüler yeri Miraflores mahallesi. Burada alışveriş yapabilir, değişik restoranlarda Peru lezzetleri tadabilirsiniz. Yapılacak en güzel şeylerden biri de sahilde yürüyüş. Miraflores’e gitmişken o bölgede yer alan Huaca Pucllana kalıntılarını da gezebilirsiniz. Bu alan Lima’da İnca döneminden kalan tek yer…

5. Yamaç Paraşütü Yapın

Pasifik Okyanusu üzerinde yamaç paraşütü yapmak ister misiniz? Cevabınız “evet” ise sizi Miraflores’teki Parque del Amor yani Aşk Parkı’na alalım. Burada yamaç paraşütü ile tandem uçuş yapabilirsiniz.

6. Barranco Mahallesi’nde Bohem Hayata Karışın

Barranco, Lima’nın popüler, bohem bir mahallesi. Özellikle gece hayatı için gençlerin tercih ettiği bir bölge. Sanatçıların, müzisyenlerin, tasarımcıların mekan tuttuğu bir alan. Gündüz buradaki sanat müzelerini gezebilir, gece de hareketli gece hayatına bırakabilirsiniz kendinizi.

7. Museo Larco’da Inca Tarihini Öğrenin

Museo Larco Lima’nın en önemli müzesi. Peru’nun Kolomb öncesi 4000 yıllık tarihine ait eserler sergileniyor burada. Ülkenin geçmişini öğrenmenin en iyi yolu bu müzeyi gezmek. Alışkın olduğunuz müzelerden bir farkı da 45.000 eserin depolandığı alanın da gezilebiliyor olması. Müzenin enteresan kısımlarından biri de seramikten yapılmış erotik figürlerin sergilendiği galeri. Ayrıca müzenin restoranında Peru lezzetlerinin tadına da bakabilirsiniz.

8. Parque de Las Aguas’ta Suların Dansını İzleyin

Lima

Rengarenk ışıklarla aydınlatılan fıskiyelerin dansını izleyebileceğiniz bir alan. Parkta 13 tane havuz var. Dünyanın en büyük fıskiyeli havuz kompleksi olmasıyla da Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir yer. Buradaki havuzlarda eğlendikten sonra yakınlardaki tezgahlardan Peru’nun ünlü yemeklerinden biri olan “anticuchos”u deneyin. Bu yemek aslında dana akciğeri ve kalbinden yapılan bir ızgara. Kulağa çok hoş gelmese de muhteşem, kesinlikle denenesi bir lezzet.

9. Ceviche Yiyin

Lima

Lima’dan ayrılmadan mutlaka tatmanız gereken yemeklerden biri de “ceviche”. Peru’nun milli yemeği. Misket limonu ile balık veya diğer deniz ürünlerinin marine edilmesi ile hazırlanıyor. İnanılmaz bir lezzet. Yalnız, ceviche restoranlarına gitmeyi günün geç saatlerine bırakmayın. Çoğu akşamüstü kapanıyor çünkü ceviche çiğ balıktan yapıldığı için erkenden tüketilmesi, bekletilmemesi gerekiyor. Sabahın taze balıkları ile yapılan bir ceviche güzel bir öğle yemeği seçeneği olabilir. Dikkat edin, bağımlılık yapabilir.

10. Pisco Sour İçin

 Şili ve Peru arasında sürekli bir çekişmeye yol açan milli içki pisco sour. Her iki ülke de “ilk biz bulduk” diyor. Pisco, misket limonu ve yumurta beyazı kullanılarak yapılıyor. Bol köpüklü bir içki. Korkmayın, yumurta kokusu almıyorsunuz içerken.

11. Gine Domuzu Yiyin

Bu madde cesur, değişik tatlara fazlasıyla açık gezginler için. Peru’nun geleneksel yemeklerinden biri de “cuy” adını verdikleri Gine domuzu ızgarası. 5000 yıllık And Dağları geleneklerinden biri bu hayvanları yemek. Sipariş verdiğinizde “Başı ile birlikte mi getirelim?” sorusu ile karşılaşabilirsiniz. Bütün halde veya başsız pişirtmek size kalmış.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yolumuz Güney Amerika’ya kadar uzanmışken Bolivya ve Peru arasındaki kutsal göl Titikaka‘yı da ziyaret edelim dedik.

Önceki YazıSonraki Yazı