Madrid’de Yapılacak 11 Şey

Madrid

Biraz Barcelona’nın gölgesinde kalsa da aslında deniz hariç hiç bir eksiği bulunmayan, muhteşem bir şehir Madrid. Geniş bulvarları, ihtişamlı tarihi yapıları ve meydanları ile görkemli bir başkent. Haydi Madrid’de neler yapabileceğimize bakalım….

 1. Palacio Real’i Gezin

Madrid Palacio Real

Palacio Real, nam-ı diğer Kraliyet Sarayı, 135.000 metrekarelik alanı ve 3.418 odasıyla Batı Avrupa’nın en büyük sarayı. Aslında kraliyet ailesinin yaşam alanı ama özel kutlamalar dışında aile burada değil, başka bir sarayda konaklamayı tercih ediyor. Saray o kadar büyük ki, gez gez bitmiyor. Kraliyet ailesinin özellikle 1700’lü yıllardaki ihtişamlı hayatını gözlemlemek için harika bir fırsat. Ziyafet odası, porselen odası, silah odası, tac odası… Ne ararsanız var.

2. Plaza Mayor’da Kalamarlı Sandviç Yiyin

Madrid Plaza Mayor

İspanya tarihinin kanlı dönemlerine de tanıklık etmiş bir alan Plaza Mayor. Boğa güreşlerinin yapıldığı, marketlerin kurulduğu bir alanken 1700’lü yıllarda Engizisyon’un etkilerinin artmasıyla kanlı halini almış. Engizisyon mahkemesinden çıkan idam kararları halkın gözü önünde burada uygulanmaya başlamış. Şimdilerde ise tamamı restoran, cafe ve sokak sanatçıları ile dolu, eğlenceli bir yer. Burada tadabileceğiniz en ünlü yiyecek ise kalamarlı sandviç (bocadillo de calamares). Fiyatlar Madrid’in geri kalanına göre biraz daha turistik olacaktır, dikkat!

3. Puerta del Sol’de Alışveriş Yapın

Puerta del Sol, Madridlilerin favori buluşma ve alışveriş yerlerinden biri. Gündüz ayrı, gece ayrı hareketli bir yer. Puerta del Sol’ün bir özelliği de Madrid’den İspanya’nın diğer yerlerine giden bütün karayollarının başlangıcı, 0. km’si olarak kabul edilmesi.

4. El Oso y El Madrono’da Fotoğraf Çekin

Madrid Heykel

Madrid’in sembollerinden biri de çilek ağacına uzanmış ayı heykeli :) Puerto del Sol’de yer alıyor. Bu figürü aynı zamanda kraliyet ailesinin bayrak ve flamalarında da görebilirsiniz. Heykelle fotoğraf çekmek isterseniz uzun süre sıra beklemeniz gerekebilir. :)

5. Palacio de Cibeles’i Gezin

Madrid’in en güzel binalarından biri Palacio de Cibeles. Postane olarak hizmet veriyor! Buradan sevdiklerinize kartpostal göndermek istemez misiniz?

 6. Prado Müzesi’nde Goya ve Velazquez Eserleri İle Tanışın

Madrid Prado Müzesi

Prado Müzesi, içinde kendinizi kaybedebileceğiniz, dev bir sanat müzesi. O kadar büyük ki sadece müze girişinde verdikleri broşürde yer alan “önemli eserler”i bile gezmeye kalksanız saatlerinizi alır. Görebileceğiniz en ünlü eser ise Velazquez’in Las Meninas’ı.

7. Reina Sofia Müzesini Gezin

Ünlü sanat eserlerini incelemenin keyfine vardıysanız hiç durmayın, yönünüzü Reina Sofia Müzesi’ne çevirin. Pablo Picasso’nun ünlü Guernica tablosunu ve tabloyu yaparkenki eskizlerini burada görebilirsiniz.

8. Parque del Retiro’da Palacio de Cristal’i Gezin

Yorgunluğunuzu atmak, spor yapan gençleri izlemek, güneşi batırmak için gidebileceğiniz bir yer Parque del Retiro. En büyük özelliği de Palacio de Cristal’e ev sahipliği yapması. Tamamen cam ve metalden oluşan bir bina burası. Vaktiyle Filipinler’den getirilecek bitkilerin sergileneceği bir sera olarak tasarlanmış. Şimdilerde ise Reina Sofia müzesinin bazı koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

9. Templo de Debod’da Güneşi Batırın

Güneşi batırmak için gidebileceğiniz bir diğer yer de Templo de Debod. Mısır tapınağının Madrid’de ne işi var, diyebilirsiniz. Vakti zamanında Mısır’da bu tapınağın durduğu yere baraj yapılmış, bu barajın yapımını da İspanyollar üstlenmiş. Mısır da hediye olarak sular altında kalacak bu tapınağı İspanya’ya vermiş.

10. Gran Via Caddesinde Dolaşın

Yeter bu kadar sanat ve tarih! diyorsanız atın kendinizi Gran Via caddesine. Bir dolu dükkan, restoran ve cafe sizi bekliyor olacak. Cadde üzerindeki binaların güzelliği de cabası…

11. Mercado de San Miguel’de Midenizi Sevindirin

Yemek için veya bira yanında ufak tefek tapas atıştırmak için tercihiniz Mercado de San Miguel olsun. Tavanından kocaman kocaman domuz bacaklarının sarktığı bu markette çok lezzetli hamler yiyebilir, türlü türlü tapas tadabilirsiniz.

Bonus: Real Madrid Maçı İzleyin

 Futbol fanı olmayanların bile keyif alabileceği bir aktivite Real Madrid’in evi Bernabeu Stadı’nda bir maç izlemek… Lig zamanında oradaysanız kaçmaz…

Sizin favori Avrupa başkentiniz hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Şimdi de sıra biraz daha yakın bir başkenti gezmeye geldi: Üsküp!

Önceki YazıSonraki Yazı