Malezya’nın Tropik Cennetlerinden: Langkawi

Langkawi

Malezya deyince ilk Kuala Lumpur ve Petronas Kuleleri, bunlarla birlikte de büyük şirketler, gökdelenler ve iş yerlerine koşturan insanlar geliyor akla. Yine de Malezya’nın Güneydoğu Asya’da olduğunu, oldukça büyük bir sahil şeridi olduğunu, tropik cennetlerinin varlığını unutmayalım. Kuala Lumpur’dan sadece bir kaç saat uzaklıkta bir adayı anlatacağım size: Langkawi.

 Langkawi

Langkawi, Malezya’nın Andaman Denizi tarafında yani batısında yer alan adalardan biri. Tayland sınırına çok yakın olduğundan Tayland’dan günübirlik turlarla da ulaşılabilen bir yer. Upuzun kumsallara, güzel bir denize sahip olmasının ötesinde en büyük özelliklerinden biri adanın duty-free bir yer olması. Malezya’da alkollü içecekler genel olarak çok pahalı. Langkawi’de ise sudan ucuz. Aynı şey çikolata, parfüm gibi diğer duty-free ürünleri için de geçerli.

Langkawi

Adanın en ünlü ve kalabalık plajı Pantai Cenang. Upuzun beyaz bir sahil, yumuşacık kumlar, palmiye ağaçları, eğlenceli bar ve cafeler, türlü deniz oyuncakları ile dolu bir yer. Tek sorunu var, denizanaları. Özellikle yağışlı mevsimde denizanaları sıkıntı haline gelebiliyor. Yerliler denizanası tarafından çarpılmak için gerçekten çok şanssız olmanız gerektiğini söyleseler de biraz dikkatli olmakta fayda var. Pantai Cenang plajının en güzel yanlarından biri günbatımları. Çok güzel, masal gibi….

Langkawi’de herhangi bir toplu taşıma yok. O yüzden en rahat ulaşım aracı scooterlar. Trafik de fazla değil ve yollar da düzgün. Scooter kullanmak için tüm şartlar sağlanmış. Kiralayan pek çok yer var. Scooter’a atlayıp adanın etrafını dönmek oldukça keyifli. Bu şekilde farklı farklı plajların keyfine varabilirsiniz. Merkezden uzaklaştıkça plajlar daha temiz ve bakir bir hal alıyor.

Langkawi

Adanın ıssız plajlarından birisi Pasir Tengkorak. Türkçesi: Kafatası Plajı. Denizde kocaman canavarların yaşadığı ve öldürdükleri insanların kafataslarının plaja vurduğu ile ilgili efsaneler dolaşsa da yıllar öncesinde bu plaja yakın Tayland adalarından birindeki bir hapishaneden kaçmaya çalışan insanların cesetlerinin kıyıya vurması nedediyle bu adı almış. Şimdilerde ise adanın en huzurlu, en sakin, en bakir yerlerinden biri.

Adada deniz, kum, güneş üçlüsünden başka da yapılacak çok şey var. En popüler aktivite ise teleferikle Sky Brigde’e çıkmak. Teleferik oldukça dik bir açıyla yemyeşil bir ormanın üzerinde yükseliyor. Yaklaşık 15 dk sürüyor. En sonunda da Sky Bridge’e ulaşıyorsunuz. Sky Bridge ise ormanın üzerinde yükselen, yarım ay şeklinde yer yer camdan yapılmış bir köprü. Manzara bir harika…

 Langkawi

Manzara keyfini biraz daha uzatmak isterseniz Sky Brigde turunuzu bitirdikten sonra Seven Wells adlı şelale ve havuzlara tırmanabilirsiniz. Tırmanmak diyorum çünkü en tepedeki havuza ulaşmak için tam 638 basamak çıkmanız gerekiyor. Ödülü ise harika bir manzara ve enteresan maymunlar.

Langkawi’de yapılacak en keyifli şeylerden biri de mangrove turlarına katılmak. Kilim Nature Park içerisinde yapılan turlarda suyun içinden yükselen mangrove ağaçlarının arasında kano ya da kayıklarda yol alıyor, milli parkın doğal hayatını yakından gözlemleyebiliyorsunuz. Yapmak istediğiniz aktivite sayısına göre turların hem içeriği hem de süresi değişebiliyor. Hemen hemen her turun içeriğinde mangrove gezisi ve adanın sembolü olan kartalların beslenmesi yer alıyor. Bunlara ek olarak yarasa mağarasını gezebilir, balık çiftliklerine ve timsah mağarasına girebilirsiniz.

Langkawi’de yemek olanakları da çok çeşitli. Malum Malezya’da bir ada olduğu için Hint mutfağı ve Çin mutfağı ağırlıklı. Bir de buna deniz ürünü restoranları eklenmiş. Akvaryumlardan seçtiğiniz tazecik balıkları, ıstakozları, kaplan karideslerini istediğiniz şekilde pişirtip afiyetle yiyebiliyorsunuz. Gece hayatı ise daha çok plaj kenarındaki barlardan ibaret. Unutmadan söyleyeyim, adada pek çok yerde Bob Marley şarkıları çalıyor hala. :)

Langkawi’yi ziyaret etmek ister miydiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Langkawi’yi ziyaret etmeseniz bile daha fazla tatil gezisi rehberi için Tatil kategorimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı